3G de bir şey mi!

Turkcell 3G hakkında absürd bir yazıdır.

Turkcell’in verdiği televizyon reklamlarında şimdilerde çok sık karşılaştığımız bir reklam sayesinde 3G’yi duymayan kalmadı. Duyup da ne olduğunu bilmeyenler ise çoğunlukta. Reklam oldukça başarısız. Tanıtımı becerememişler. Bu yargıma çoğu kişi katılmayabilir. Adamlar enine boyuna anlatmış daha ne olsun diyebilirsiniz. Ben öyle düşünmüyorum. Hiçbir şey anlamadım!

Görüntülü telefon konuşması filan mı yapılıyor nedir? Sonra 3G ne demek?

Öte yandan, yeni çıkan teknoloji ürünlerini artık küçük görüyorum. Gelecek hızla gelirken, teknolojik yeniliklere hızla kavuşuyorken, her defasında “Bu da bir şey mi! Daha neler çıkacak neler!” diye düşünür oldum.

Türkselin 3G hikayesi zaten benim işime yaramaz. İhtiyacı olanlar düşünsün. Bu da başka bir şey.

Sonradan eklenen not:
Yorum yazarak beni 3G hakkında aydınlatan Ferhad Fidan’a teşekkür ederim. Açıklamaları aşağıda yorumlar kısmında okuyabilirsiniz.

Kategori: Bilim Teknoloji Tarih: 25 Temmuz 2009

Etiketler:

'3G de bir şey mi!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. FeRHaD dedi ki:

  3G’yi hala sadece görüntülü konuşma olarak düşünenler var fakat bu sadece bir yan etkisi. Esas olayı hızlı İnternet erişimi, cep telefonumuzda evde kullandığımız ADSL bağlantısından daha yüksek bir hıza sahip olmak. Bu durumda da bu hızlı ağı kullanacak uygulamalar çözümler vs. devreye giriyor, görüntülü konuşma bunlardan sadece biri.
  Bize 3G hala gelmedi ama millet 4G kullanıyor ve 5G’yi konuşuyor. :)

 2. E. Ali dedi ki:

  Öyleyse 3G demek 3 cigabayt internet erişim hızı mı demek oluyor? yazdıklarından böyle bir sonuç çıkardım.

 3. FeRHaD dedi ki:

  Hayır, öyle demek olmuyor. 3G’nin Türkçe karşılığı 3N yani 3. Nesil (3. Generation). İletişim teknolojilerinde kullanılan teknolojilerin nesil sayısı o g harfleri. Şu anki şebekemiz 2 ya da 2.5 G, yeni kavuşacağımız 3G, Türkçesi ile 3N.
  Hız olarak ise en fazla 7.6 mbit hıza ulaşacak, kota ise operatörle anlaşmana bağlı. Mesela Rusya’da 3G 10 GB paket 26 $ diye duydum.

 4. E. Ali dedi ki:

  Yani sonuç olarak, reklamın son derece başarısız olduğu ortada.

  Dikkat ettiysen, show tv vodafon reklamlarını yasaklamış.. şov tv’de vodafon reklamını hiç görmedim. Adamlar anlaşılan kendilerini bu ülkenin hakimi sanıyorlar. Bir de bu yasaktan Türkselin ne kadar zor duruma düştüğünü anlayabiliyoruz. Yine de vodafon Türksel kadar büyüyene kadar fiyatların pek aşağı çekileceğini sanmıyorum. Sömürüye devam edecekler. Ne zaman vodafonun tercih edilmesi önemli ölçüde artar o zaman rekabet fark edilebilir boyutlara gelir.

  Bu arada ben hâlâ Türkselliyim. :(

 5. FeRHaD dedi ki:

  Evet reklam genel olarak 3G’nin ne olduğunu anlatmaya tanıtmaya yetmiyor, Vodafone reklamı daha başarılı geldi bana. Ancak Turkcell’in bu konuda farklı çabaları var, mesela İstanbul’da blogcular için bir toplantı düzenleyip teknolojilerini projelerini tanıttı vs. Bu tür sosyal medya çalışmaları da var ki, bu teknoloji de onların işine yarayacak türden zaten. Televizyon reklamlarını izleyenlerin çoğunda bu teknolojiyi kullanabilecek cihazlar olmadığı bir gerçek, evinde İnternet bile olmayan kişilerin bunu anlaması birşey farkettirmez zaten ama reklamların biraz daha tanıtıcı olması gerekir. Çoğu arkadaşım bunu hala sadece bir görüntülü konuşma teknolojisi olarak görüyor ama bu yönü dünya çapında çok fazla rağbet görmemiş bir kısmı. Vodafone’un son 3G reklamı iyi, zira bunun sadece cep telefonları için olmadığını ve görüntülü konuşma olmadığını anlatıyor.
  Fiyatların kolay kolay aşağı ineceğini sanmıyorum, Vodafone Türkiye’de Turkcell kadar yaygın olmasa da Dünya çapında işleri iyi olan bir şirket. Ama hiç bu ölçüye yakışan bir şıklık görmedim kendilerinden. Amacı ise zaten fiyatların yüksek olduğu bir ülke, sömürelim bari diyorlar. Bir indirim vs. olsa Turkcell de cevabını verecektir ama Avea indirimler konusunda daha sıkı bir rakip gibi geliyor bana.
  Bir de 3G hizmetleri görüntülü konuşma vs. normal konuşma ücretleri ile aynı olacakmış ama şöyle bir şey var ki video transferi de yapıldığından bant genişliği masrafı şimdiki şebekeye göre çok daha yüksek olacak. Yani içmeye ayranı yokken tuvalate faytonla giden milletimiz görüntülü konuşmaya kaptırırsa kendini bu ucuzlama kolay kolay olmaz. İnternet bağlantı fiyatları nasıl olacak bilmiyorum ama Kıbrıs’taki gibi ise çok da ümitli değilim. Bir de operatörden operatöre fiyatlar konusu var, onu hiç tartışmayalım. :)

 6. E. Ali dedi ki:

  Çok iyi aydınlatıcı bir açıklama oldu.. Teşekkür ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)