Akıl ve Zekâ

zeki çocuklarZekâ anlık zihinsel becerimiz, akıl ise zamanı daha geniş bir çerçevede değerlendirip davranışlarımızı ayarlamaya yönelik zihinsel becerilerimizdir.

Akıl ve Zekâ Arasındaki Fark Nedir?

Zekâ anlık zihinsel becerimiz, akıl ise zamanı daha geniş bir çerçevede değerlendirip davranışlarımızı ayarlamaya yönelik zihinsel becerilerimizdir.

Basit bir örnek: Zeki bir çocuk okula gitmemek için ustaca hastalık numarası yaparak annesini babasını kandırabilir. Akıllı bir çocuk ise hasta bile olsa okula gitmek ister, çünkü okulun kendisine neler kazandırdığının ve neler kazandıracağının bilincindedir.

Çocuk Eğitimi son derece büyük bir titizlik ve dikkat ister. Çocuklarınızı Eğitirken Şunlara Dikkat:

Çocukta Sorumluluk Duygusunun Gelişmesi

Çocuklara çeşitli sorumluluklar edindirirken bu sorumlulukların kendilerine neler kazandıracağını öğretmek yerinde olur. Ama bunu anlatmayla beceremezsiniz. Çocuğunuzun canlı ve gerçek örneklere doğal olarak şahit olmasını sağlamalısınız. Örneğin atık kâğıtlar hakkında bilinçlendirmek için kâğıt geridönüşümü nasıl yapılıyor ilgili bir kuruluşu ziyaret ettirerek ancak bu şekilde öğretebilirsiniz. Bu gibi güzel uygulamalar şimdi paralı özel okullarda, ana okullarında yapılıyor.

Çocuğa bir şeyin sorumluluğunu verirken baskıyla tehditle değil, konuşmayla, izah etmeyle, sevinmeyle ve sevindirmeyle hareket etmeliyiz. Unutmayın ki anne babanın sevinci güleryüzü çocuklara en büyük ilaçtır. Sözünüzü dinliyor ya da anlattığınızı dikkatle dinliyor diye sevincinizi yüz mimiklerinizle belli edin, anladı diye, kabul etti diye, yüzünüze baktı diye sık sık çocuğunuza sevincinizi belli edin. Böyle yapmanız çocuğunuzun size daha çok saygı ve sevgi duymasını, daha çok itaat etmesini sağlayacaktır.

Sorumluluk duygusunu geliştirici aktivitelerde bulunurken doğru yaptığını kendisine fark ettirin, zaman zaman maddi ve manevi ödüllendirmelerde bulunun. Şunu da hiç aklınızdan çıkarmayın: Çocuklar sözlü anlatımları, nasihatleri gerektiği gibi anlamaz. Sözleri çok iyi anlasa bile istediğiniz davranışları böylelikle kazanacağını beklemeyin. Sadece uygulamalardan, sizinle beraber gerçekleştirmekten öğrenir, benimser.

Paylaşma

Çikolatasını, oyuncağını kerdeşleriyle veya arkadaşlarıyla paylaşmalarını öğretirken çocuklarımızı yanlışlıkla bilinçsiz bir müsrifliğe itmiş olabiliriz. Bu tehlikeden sakınmak için paylaşmanın mantığını, güzelliklerini, bu güzel hareketin kendisine nasıl geri döneceğini de çocuklarımıza etkili bir şekilde öğretmeyi asla ihmal etmemeliyiz. Acele etmeyin. Yaşı ilerledikçe derece derece iyice belletmiş olursunuz.

Hayvan-çiçek sevgisi

zeki çocuklar

Bunları aşılarken sevmek sevilmek nasıldır, vereceğimiz sevgi karşımızdakilere neler kazandırır, mutlu etmek ne demektir, sevindirmek ne demektir, ne kadar değerlidir, hayvanlar ve bitkiler üzerinde örneklerle çocuğa öğretebilmek gerekiyor ki şefkatli, sevecen, pozitif enerjiyle dolu bir insan olsun. Aksi taktirde bilinçsiz hayvan-çiçek sevgisi onu antisosyal edebilir veya ona sosyal fobi kazandırabilir. Hiç olmaması ise onu bencil edebilir, merhamet – şefkat duygularının gelişmesini engelleyebilir.

Kendine güven

Sık sık çocuğa ihtiyaçlarını kendisinin gidermesini sağlatmak ve bunun kendisini kuvvetli ve her konuda daha başarılı edeceğini hissettirmek inandırmak lâzım. Henüz tam manasıyla yürüyemeyen emekleyen çocuklar koltuğa tırmanmaya çalışırsa yardım etmemelisiniz. Üç-dört yaşından itibaren kız-erkek ayrımı yapmadan arada bir çocuklara çoraplarını vesaire yıkatmalı, haftada iki üç gün az miktarda bulaşık yıkatmalıdır. Büyüdükçe daha aktif ve hızlı bir şekilde ev işlerini yapması sağlanmalıdır. Çocuğunuza yaptırdığınız her işin sonunda sevincinizi gösterip teşekkür etmeniz kadar onu motive edici bir şey olamaz.

Çocuğunuzla aranızda diyalog

Çocuğun yaşına göre cevaplayabileceği konularda ona sorular sorup ciddi ciddi dinlemeli onu konuşturmalısınız. Yaşı ilerledikçe (6-7 ve üstü) Bazı ufak tefek sorunlarınızı sıkıntılarınızı çocuğunuzun psikolojisini olumsuz etkilemeyecek bir şekilde çocuğunuza anlatıp size yardımcı olmasını isteyin. Vereceği fikirler karşısında aferin demek yerine çocuğu üzmeden sıkmadan biraz açar mısın deyin, teşekkür edin, bazı durumlarda ise “senin de böyle sıkıntın oldu mu?” gibilerden bir şeyler sorarak onu konuşturun. Bunu da sık sık yapın ki özellikle ergenlik dönemine geldiğinde, her türlü sorununu çocuk gayet doğal bir şekilde ilk size açsın. Diyalog temellerine çok önem vermelisiniz.

Günlük tutmak

Çocuğunuz rahatça yazmayı öğrendikten sonra ona düzenli günlük tutturun. İlkin her gün beraber yapın. Yaşı ilerledikçe günlük yaşantılarını kuru kuruya yazmaktan ziyade yaşadıkları üzerine duygu ve düşüncelerini ifade ederek yazmasını öğretin.
Her halükârda çocuğun aklının gelişmesine yardımcı olunmalıdır. Çocuğun zeki olmasıyla övünmek bununla yetinmek çocuğa hiç bir erdem katmaz. Burası kesin.

Kategori: Eğitim Öğrenim Tarih: 25 Ocak 2008

Etiketler:

'Akıl ve Zekâ' hakkında sorular, açıklamalar

  1. hoş kız dedi ki:

    biraz uzun olmuş çünkü kompazisyon yazıcaktım biraz daha kısa olabilirdi ama neyse olmuş bitmiş işte einize sağlık dediklerimden alınmayın sadece fikrimi söyledim hoşçakalın


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)