Arapça’ya rağbet zamanı

Türkiye’de Arapça öğrenmeye koyulan insan sayısı artıyor. Sebep Arapça konuşulan ülkelerle aramızda her gün gelişen sosyal ve ticari ilişkiler.

Türkiye’de Arapça öğrenmeye koyulan insan sayısı artıyor. Sebep Arapça konuşulan ülkelerle aramızda her gün gelişen sosyal ve ticari ilişkiler.

Arapça ne kadar bir sürede yeterli derecede öğrenilebilir?
Bu sizin yeterli demenizde neyi kastettiğinize bağlı.
1- Amacınız tezgâhtarlık, garsonluk gibi meslekler ise, en fazla beş aylık düzenli bir çalışma yeterlidir. Ortalama 400 kelime yeterli.
2- Günlük konuşmaları rahatça gerçekleştirmek için o yönde düzenli çalışmalarla ortalama bir yıl.. ve en az bin kelime..
3- Sadece çeşitli meslek alanlarına göre, saygınlığı da olan bir düzeyde Arapça, istenilen mesleğin gerektirdiği söz dağarcığına da yeterince sahip olarak, en az bin kelime.. Yaklaşık bir yılda halledilebilir.
4- Anadile yakın bir yeterlilik için: Gazeteleri okuyup anlayacak kadar, konuşmaları çok iyi anlayabilecek kadar, her konuda rahatça sohbet edecek, fikir tartışmalarına girebilecek kadar Arapça öğrenmek en az dört yıllık düzenli bir çalışma gerektiriyor. Ve de en az 8 bin kelime öğrenmelisiniz.

Yukardakilerden ilk üçü için nasıl çalışılır: İyi bir öğretmene ihtiyacınız var. Tutup da “sizin için gereksiz” ayrıntılarla vaktinizi boşa harcamasın, sizi dilbilgisi kurallarına fazla çalıştırıp boğmasın bunaltmasın. Sizin hedefiniz kapsamında işini iyi bilir bir öğretmen olması şartır. Her Arapça bilen kişi öğretmenlik yapamaz. Hatta her Arapça öğretmeni bu konularda başarılı olamaz. Öyle bir öğretmeni bulmanız şansa kalmış. Bu sorun tüm yabancı dillerin öğrenilmesinde aynıdır.

Dördüncüsü; genel ve tam kapsamlı Arapça için iyi bir Arapça kursuna gitmek gerekiyor. Çeşitli araçlara ihtiyaç var. Özel bir öğretmenle halledilmesi kolay kolay mümkün olamaz. Ayrıca, kursta gösterilenleri sadece bir çalışma planı gibi bir yol haritası gibi görmelisiniz, siz kendiniz fazlaca çalışmalısınız. Her şeyi kurstan bekleyenler hiçbir şey öğrenemez. Bu her dil eğitiminde böyledir. Bunda en az sekiz bin kelime diyorum. Hepimiz anadilimizde belki çok daha fazlasını biliriz, ama anadilimizde veya ikinci anadilimizde kullanabildiğimiz kelime sayısı çok azdır. Bilmekle uygulamak farklı. Dilini çok iyi kullanabilen kişiler ancak çok okuyan ve çok yazan “yazarlar”dır. Sıradan insanlar da çok kelime bilir, uygulamaya gelince herkesin kendine has kısıtlı bir söz dağarcığı vardır ki bu da genelde ortalama bin kelime ile sınırlıdır. Çok kelime bilmek o dilde okuduğunu ve işittiğini anlamak için şarttır, konuşmak için değil.

Kategori: Eğitim Öğrenim Tarih: 20 Eylül 2011

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)