At Gibi

tekir kediÜç ayrı genç kız… 17 yaşlarında olabilir. Belki 15, belki 20 olabilir. Saçlar havalı mı havalı, yüzü makyajlı, alımlı giyinmiş, parfümler sürünmüş. Yolda öyle bir yürüyüşü var ki.. hızlı ve de herkese meydan okurcasına..

Evvelki gün annemi bir akrabamıza götürdüm. Annem bastona tutunarak zor yürüyebiliyor. Gideceğimiz yer yakın olduğu için yürüyerek gittik. En fazla 10 dakikalık yolu yarım saatte yürüdük. Yolda bir şey üç defa tekrarlayınca düşünmeye başladım. Demek genç kızlarımızın çoğunluğunda aynı tuhaflık var.

Üç ayrı genç kız… 17 yaşlarında olabilir. Belki 15, belki 20 olabilir. Saçlar havalı mı havalı, yüzü makyajlı, alımlı giyinmiş, parfümler sürünmüş. Yolda öyle bir yürüyüşü var ki.. hızlı ve de herkese meydan okurcasına..

Üstteki resimde bir şahit var. Dili olsa da konuşsa… At gibi dört nala dıgıdık dıgıdık giden sonuncu havalı kızın arkasından hayret ve teessüfle bakarken.

Annem bunlarla karşılaşınca her defasında ani bir refleksle kenara çekildi. Onlar hızlı hızlı geçip gittiler. Ben bakakaldım.

Üç defa üç ayrı genç kız tarafından aynı hakarete maruz kaldık. Hakaret değil de başka ne olabilir?
Anneme kenara çekilme onlar saygı göstersin dedim. “Ezip geçer bunlar oğlum, korkuyorum” dedi. Haklı da. Gerçekten üstümüze öyle bir gelişleri vardı ki “çekilin yoldan ezerim!” dercesine…

Birincisinde kızdım ama böyle bir şeyi ilk defa yaşadığım için bir şey demedim. Kızcağızın belki bir üzüntüsü vardır dedim.
İkincisinde hayret ettim. “Bunlar hep böyle mi yaa” diye düşündüm. Yine bir tepki gösteremedim.
Üçüncüsünde anneme kızdım niçin yol veriyorsun sen bastonla zor yürüyebilirken bunların saygı duyması asıl bunların sana yol vermesi gerekir dedim.
Bu tipler çoğunlukla böyleymiş demek ki diye düşündüm. Tepki göstermek işe yaramazdı.
Bir daha annemle aynı şeklide yola çıkarsam bir baston da benim elimde olacak. Bastonu tutma şeklimden korkup annemi çiğnemeye yeltenmemeleri için…

Kategori: Toplum ve İnsan Tarih: 01 Haziran 2008

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)