Avea Reklâmı

Sim-Tak reklâmında alımlı ve şık bir kadın cep telefonunda kendi fikriyle değişiklikler yaptırıyor. Telefon yeni şekliyle hazır olunca diyor ki: “Şimdi benden görürler; herkes yaptırır aynısından!”

Sim-Tak reklâmında alımlı ve şık bir kadın cep telefonunda kendi fikriyle değişiklikler yaptırıyor. Telefon yeni şekliyle hazır olunca diyor ki:

“Şimdi benden görürler; herkes yaptırır aynısından!”

Avea reklâmındaki bu söz bana hiç yabancı gelmedi. Söz ile olmasa bile, bir duygu olarak bu sözdeki manayı çoğumuz yaşamışızdır. Şu blogculuk uğraşımızda bile bu sözü ya söylemişizdir ya da düşünmüşüzdür.

Reklâmı tasarlayan kişiyi tebrik ederim. Çok güzel bir şey yakalamış.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 06 Ocak 2008

Etiketler: |

'Avea Reklâmı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. hbasak dedi ki:

    Ben taklit edilmekten mutlu olurum, beğenildiğimi hissederim, kendimi bir şeye öncü olmuş gibi düşünür, gurur duyarım; başkaları neden rahatsız olur anlamam. Taklit eden benden görüp taklit ettiğini falan belirtmese de olur, ben biliyorum ve mutlu oluyorum ya…Hatta daha da hoşuma gider bilinmeden kalmak, herkes taklit ediyor ve o fikrin orijinalinin kendime ait olduğunu bir ben biliyorum, bu durumda çok özel hissederim doğrusu…Geçen gün şöyle bir şey oldu: Bir avukat arkadaş bir dernek için hazırladığı tüzük metnini örnek alıp benzerini yazmak için bir başka derneğin yetkilisinin istediğinden ama ona vermediğinden bahsediyordu. “O kadar emek verdim, niye onlar fazla emek vermeden kolayca yapsınlar?” Toplulukta bulunan herkes de vermemekle iyi ettiğini onayladı?!! Ben de hep “niye başkası aynı emeği verip uğraşmak zorunda kalsın ki, ben hazırladım, buyursun kullansınlar” diye düşünürüm. Mümkünse internette falan yayınlansın, çoğaltılsın dağıtılsın, isteyen istediği gibi değiştirip kullansın… Sonuçta angarya bir iş, bir kişi yaptıktan sonra paylaşılsın ki tekrar tekrar boşuna emek harcanmasın, daha değerli şeylere harcansın emekler… Yapıp ettiklerini paylaşmayınca insanın eline ne geçer anlamam…

  2. FeRHaD dedi ki:

    Reklam hoş. Çalıntı olayına gelince bu da çok baş ağtıtan bir konu. Örneğin benim Cep Ingilizce uygulamamda kullandığım veritabanını ceviz forumdan ücretsiz olarak bir arkadaş yayınlamıştı. Başka bir uyanık arkadaş ta alıp o veritabanını 150 YTL’ye satmaya çalışıyordu. Ama yayınlayan kişi veritabanını bir lisans altında yayınlamamıştı o da onun hatası idi. Bu işler karışık mahkeme ile filan uğraşsanız belki çok daha zarara girecek diye kimse böyle bir yönteme başvurmuyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)