Avrupa Birliği (AB) artık hiç cazip değil

Bazılarımızın AB’ye girmemizi istemesi insan haklarına, daha sosyal bir devlet rejimine kavuşabilmemiz içindi. Fakat görünen o ki AB’den medet ummak çok yanlış.

Önceki yıllarda Almanya ve Hollanda’da yaşayan akrabalarımın AB’ye geçişte karşılaştıkları zorlukları anlata anlata bitiremediklerini duyuyordum. Her şey pahalanmış, gelirleri artık yeterli değilmiş. Benim gibi herkes o ülkelerdeki akrabalarından gerçek yaşanan sıkıntıları öğreniyordu. AB fikri bizi ürkütüyordu.

Şimdi Yunanistan’ın mahvolup gitmesi hepimizde daha fazla endişeye sebep oldu. Ve şimdi de İtalya ile ilgili gerçekleri duymaktayız. AB’de Euro krizi var. Zamanla her şey daha da kötüye gidecek gibi görünüyor.

Yunanistan’dan sonra İtalya krize girdi girecek bir halde. İspanya ve Portekiz krize düşecek mi henüz belli değil ama onlar da tehlikede.

Bazılarımızın AB’ye girmemizi istemesi insan haklarına, daha sosyal bir devlet rejimine kavuşabilmemiz içindi. Fakat görünen o ki AB’den medet ummak çok yanlış. Biz kendi çabamızla her şeyin üstesinden gelmeliyiz. Bizim gibi kapitalizm katakullilerine iyice batmış ülkeler AB’ye girince Yunanistan’dan beter olur.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 15 Temmuz 2011

Etiketler: |

'Avrupa Birliği (AB) artık hiç cazip değil' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Avrupa Birliği, battıkça kendi çağırmaya başlayacaktır zaten Türkiye’yi. Çeşitli reformlar dışında bize bir faydası olmayacaktı, zaten girsin diye de istemiyordum; Türkiye’nin kaynaklarına göz dikmişti AB, ama artık yavaş yavaş kendi başına zor bakacak hale geliyor gibi görünüyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)