Baklava kavgasından baklava dostluğuna

Yunanistan’daki Baklavas Epe adlı bir firmaya devamlı baklava gönderen Türkiyeli baklavacı Nadir Güllü, Yunanistan’daki kriz yüzünden fena zarar eden ve ödeme güçlüğüne düşen söz konusu firmaya daha fazla zor durumda kalmasın diye güzel bir dostluk örneği göstererek borçlarını bir yıl içinde ödeme imkânı sağlamış.

Yunanistan – Türkiye arasındaki kültür mirası kavgalarından biri de baklava üzerine. Bu konuda uluslar arası mahkemelere bile düşmüştük. Davayı Türkiye kazanmıştı.

Ben artık kültür mirası kavgalarını doğru bulmuyorum. Sonuçta onlar ne Türk ne Yunan, sadece Anadolu’nun ortak kültür miraslarındandır. Anadolu’dan kurtuluş savaşı öncesinde, esnasında, sonrasında ve ayrıca mübadelede milyonlarca Rum Yunanistan’a göçmüştü. Giderken elbette Anadolu’da gelişen birçok kültürü de yanlarında götüreceklerdi.

Baklava kardeşliğine gelince: Yunanistan’daki Baklavas Epe adlı bir firmaya devamlı baklava gönderen Türkiyeli baklavacı Nadir Güllü, Yunanistan’daki kriz yüzünden fena zarar eden ve ödeme güçlüğüne düşen söz konusu firmaya daha fazla zor durumda kalmasın diye güzel bir dostluk örneği göstererek borçlarını bir yıl içinde ödeme imkânı sağlamış.

İki komşu ülkenin halkı arasında oluşan böyle örnek bir dayanışmayı Amerika’nın ekonomi gazetesi Wall Street Journal haber etmiş.

Yunanistan’daki kriz Euro krizi. Bu para Yunan ekonomisini perişan etti. İngiltere de AB’ye girmiş ancak Euro’ya geçmemişti. İngilizler çok uyanık millet. Yaş tahtaya basmazlar. İngiltere bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen hâlâ kendi para birimini devam ettiriyor (Sterlin).

Kategori: Toplum ve İnsan Tarih: 19 Temmuz 2011

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)