Balık Ekmek

Tarihi Eminönü Balıkçısı.. Teknede veya kayıkta balık kızartıp satma işi uzun yıllardır yapıla yapıla gelenekselleşmiş bir meslek haline gelmiş. Bazı hava şartlarında tekne rahat durmuyor. Sağa sola yalpalanıp duruyor.

TARİHİ EMİNÖNÜ BALIKÇILARI

Bu yazıya besmele ile başlıyoruz. Resimde görüyorsunuz Türkçe harflerle Besmele yazısı var.
Tarihi Eminönü Balıkçısı.. Teknede veya kayıkta balık kızartıp satma işi uzun yıllardır yapıla yapıla gelenekselleşmiş bir meslek haline gelmiş. Bazı hava şartlarında tekne rahat durmuyor. Sağa sola yalpalanıp duruyor. Bugün yine denizin hareketli olduğu bir gündü. Hava çok soğuk olduğundan sabredip uygun pozu yakalayamadım. Tekne 45 derece sağa veya sola eğilmişken resmini çekebilirdim. Ben bakarken korktum hem adamlar hem tezgah denize dökülecek diye. Ama anlaşılan tezgahları sağlam bir şekilde sabitlemişler. Kendileri ise zamanla alışmışlar artık. Tekne ne kadar hareketli olsa da onların dengeleri bozulmuyor.

Eminönü balıkçısı

Maşallah balık – ekmeğe rağbet çok büyük. Allah bereket versin. İşler iyi görünüyor. Yarım ekmek arası balık 3 lira. Bence ucuz değil. Aç olmama rağmen beğenmedim. Küçük bir parça isli kararmış balık eti ve bol soğan, bir şeye benzemiyor. Türk usulü iş: “Yaptık oldu! Daha ne olsun?” Geçen yaz Galata köprüsündeki lokantalarda yemiştim. Daha lezzetliydi, balığı da daha çoktu.

balık ekmek

Sağa sola devamlı sallanan, bazen 45 dereceden fazla yana yatan teknede işte böyle çalışıyorlar. Onlar alışmış, belki 45 derecelik sağa sola yatmaları hissetmiyorlar bile. Tezgahta neden mi çok fazla balık kızartılıyor? Çünkü müşteriler devamlı beşer – onar geliyor. Çok seri çalışmalılar. En küçük bir yavaşlamada 100 metre kuyruk oluşabilir.

balık ekmek 3 lira

Yılın gündüzleri en kısa olan günlerindeyiz. Hava çabuk kararıyor. “Tarihi Eminönü Balıkçısı” adlı tekne dükkanlar bir değil iki taneydi. belki daha vardır. Havanın soğuk olması yüzünden çevreyle ilgilenemedim. Ama biliyorum biraz ilerde Galata Köprüsü’nün alt katında çok sayıda balık ekmek lokantaları var.

tarihi eminönü balıkçısı

Kategori: Beslenme Tarih: 29 Aralık 2007

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)