Bebek emziren annelerin süt arttırma yolları

Çalışıyorsanız en azından bebeğiniz 6 aylık oluncaya kadar işe ara verin. Bebekten uzak kalmak süt oluşumunu azaltabilir, engelleyebilir. Bebeğinizi sık sık kucağınıza alın, sevin, bağrınıza basıp sıcaklığını hissetmeyi ihmal etmeyin. Bu en etkili süt arttırma yöntemlerindendir.

Ana sütü ile beslenen bebekler daha sağlıklı gelişebildikleri gibi emzirmek anne için de çok faydalıdır diye uzman doktorlar anlatıyor.
Ama peki ya annede yeterince süt oluşmuyorsa? Bu durum genelde annelerin evhamıdır ama gerçekten öyleyse işte birkaç yol:

— Öncelikle bebek doğmadan önce bu konuda bilinçlenmeli ve ilgili bir doktorun kontrolünden geçilmeli.
— Çalışıyorsanız en azından bebeğiniz 6 aylık oluncaya kadar işe ara verin. Bebekten uzak kalmak süt oluşumunu azaltabilir, engelleyebilir. Bebeğinizi sık sık kucağınıza alın, sevin, bağrınıza basıp sıcaklığını hissetmeyi ihmal etmeyin. Bu en etkili süt arttırma yöntemlerindendir.
— Bebek her istediğinde (gece – gündüz) emzirilmelidir ki süt üretimi aktivitesi bozulmasın. Yeni doğan bebeklere sadece anne sütü yetiyor. Zaten diğer gıdalar ana sütünün yerini tutamaz. Onun için anneler kendi sütünden başka doyurma yollarına başvurmamalı.
— Çok su içmelisiniz. Eğer böyle bir alışkanlığınız yoksa bebeğiniz için bol bol su içeceksiniz kendinizi buna alıştırın.
— Stresten, dedikodudan, tartışmalardan, heyecanlı ve üzücü filmlerden uzak durup mutlu ve huzurlu bir halde olmaya özen gösterin.
— Süt, yoğurt, peynir gibi gıdalara fazlasıyla ihtiyacınız var; mahrum kalmamaya dikkat edin.
— En doğal en sağlıklı bir şekilde yetiştirilmiş ve taze olan sebze, meyve, et, balık, yumurta yemelisiniz. Konservelerden ve sucuk gibi şeylerden uzak durun.
— Kilo alma kaygılarını tamamen kafanızdan silin, şu 6 aylık dönemde kendinizi tamamıyla bebeğinize vakfedin. Siz daha sonra fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz, bu sorunu telafi edebilirsiniz ama bebeğinizin ilk aylarda mahrum olacağı temel ihtiyacının eksikliğini hiçbir zaman asla telafi edemezsiniz.

Yukardaki maddelerin tersi aynı zamanda ana sütü eksikliğinin sebepleridir diye de düşünebilirsiniz.

Kategori: Beslenme Tarih: 19 Nisan 2009

Etiketler:

'Bebek emziren annelerin süt arttırma yolları' hakkında sorular, açıklamalar

  1. cocuklacocuk dedi ki:

    Bu aralar en çok kafayı taktığım konu süt artırımı. Güzel toparlayıcı bir yazı olmuş


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)