Bilgi edinmek öğrenmek değildir

öğrenmek ve öğretmekİnsanlara karşı sorumluluğunu bilen bir insan her konuda fazilet sahibi olur ve hiçkimseye kötü örnek olmaz; bu konuda vebale girmez. Her şeyiyle iyi örnektir. Ne yazık ki bütün kötü davranışlarımız birbirimizden etkilenmemiz sonucu oluşuyor.

Öğrenmenin gerçeği davranışlarda değişikliklerin oluşmasıdır. Bilmek başka bilgiyi kalbe indirmek başka. Yani kalbine işleyeceksin, bilinçaltına kodlayacaksın.
Bilinçaltında başka şeyler kodlu iken hafızandaki bilgiler “gerektiği anda” işe yaramaz.

Eğitim görmemiz gereken meselelerin ilgili olaylarında uzman bir öğretmenin yanında bulunarak ve onun neye nasıl tepki gösterdiğini gözlemleyerek eğitilirsek bilinçaltımız onları kodlayacaktır. Eğiticiyi o hareketlerde taklit etmek ve birlikte çalışmalar yapmak o meseledeki becerilerimizin gelişmesini sağlar.

Eğitim böyle olur. Uygulamalarla yaşantılarla olur. Bilgi sunmak öğretmek değildir bilgi vermekten ibarettir.
Örnek:
Özel İngilizce dersleri verdiğim zamanlardaki bir öğrencimin teoride bilgisi çoktu ama ne konuşabiliyordu ne yazabiliyordu ne de duyduğunu anlayabiliyordu. Sebebi, daha önce yine özel bir öğretmen tutmuş; kadın gelip şu şudur bu budur diye anlatıp gidiyormuş o kadar. Adamcağız kadının verdiği kâğıtları okuyor, yazdırdıklarını tekrarlıyormuş. Sonuçta İngilizce onun için sadece ölü bir dil olmuş.

• Bir çocuğa ahlâk dersi verecekseniz onu temiz ahlaklı kişilerin yanında bulundurun başka bilgi öğretmeye gerek bile kalmaz.
• Bir yabancı dil öğrenecekseniz o dili konuşan insanlarla görüşün o dili onlarla konuşun.
• Dininizi yaşayamıyorsanız arkadaşlarınızın yaşamadıklarından dolayıdır.

Bu yazıdan çıkarılacak başka bir sonuç:
İnsanlara karşı sorumluluğunu bilen bir insan her konuda fazilet sahibi olur ve hiçkimseye kötü örnek olmaz; bu konuda vebale girmez. Her şeyiyle iyi örnektir. Ne yazık ki bütün kötü davranışlarımız birbirimizden etkilenmemiz sonucu oluşuyor.

Kategori: Bilim Teknoloji Tarih: 16 Ağustos 2009

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)