Bilinçaltı terapisi ile panikatak ve depresyon geçer mi?

Geçmesi, hastalığın niteliğine bağlıdır. Beyinde oluşan arazlar yüzünden veya hormonal dengesizlikler yüzünden oluşan davranış bozukluklarının çözümü ancak psikiyatri tedavisi ile mümkün olabilir. Psikologların, NLP uzmanlarının veya bilinçaltı terapistlerinin yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Geçmesi, hastalığın niteliğine bağlıdır. Beyinde oluşan arazlar yüzünden veya hormonal dengesizlikler yüzünden oluşan davranış bozukluklarının çözümü ancak psikiyatri tedavisi ile mümkün olabilir. Psikologların, NLP uzmanlarının veya bilinçaltı terapistlerinin yapabileceği hiçbir şey yoktur. Ancak psikiyatr doktorun gerekli görüp yönlendirmesiyle diğer kişilere başvurulmalıdır.

Paniakatak için yapabilecekleri bir şey olmadığı gibi ayrıca psikologlar ve diğerleri çok para istiyor. Bunlara para yetiştirebilmek ancak maddi durumu çok yüksek olan insanların yapabileceği bir şeydir. Asgari ücretle geçinen biri bütün maaşını verse bile parası yetmez. Bir aylık maaş, masrafların belki beşte birine yetebilir.

Panik atak sorunu olanlar psikologlarla, terapistlerle vakit ve para kaybetmemeli. Her şeyden önce devlet hastanelerinin psikiyatri servislerinde tedaviye başlamaları gerekir. Depresyon tedavisi ise uzun yıllar sürse de sonuç vermiyor. Psikologlara para kazandırmaktan başka bir işe yaramaz. İnsan bu konuda kendi kendisinin doktoru olmalı. Bilinçaltı terapisi, nlp vs. uygulamaları belki depresyona faydalı olabilir.

Panikatak gibi “Öncelikli olarak psikiyatri tedavisi” gerektiren ruh sağlığı bozukluklarına benim takviyeci tavsiyelerim – aynı zamanda depresyon için:
1- Şifalı yiyeceklerden yemeniz. Doktorlar pek sözünü etmiyor ama bazı besinler insan psikolojisini gerçekten oldukça olumlu yönde müthiş etkileyebiliyor. En başta fındık, içinde birçok tür B vitamini var, beyne faydalı. Sonra ceviz, bunlardan her gün belirli miktarda yemelisiniz. Bir de her mevsimde bulmak mümkün değil ama bazı köylerde devamlı dışarda serbest yetiştirilen tavukların yumurtaları tahmin edemeyeceğiniz kadar faydalı ve “şifalı”dır.

2- Kendinize “üstünde severek çalışmaktan kendinizi alamayacağınız” bir uğraşı edinmeniz.. Ve bu uğraşı ile hobidaşlar edinip onlarla paylaşımlarda bulunabilirseniz birçok sıkıntınızı unutacaksınız, hatta o sıkıntıları hatırlamakta zorluk bile çekersiniz. İnsanlarla sevgi ve heyecan dolu paylaşımlarda bulunmak ilaç gibi etkilidir.

3- Dindarlık: Özellikle itikat bilgilerini “edinmek” akıl ve ruh sağlığına bir gıdadır diye biliyorum. Örneğin, en dindarlarımızın bile ilgilenmeye gerek duymadığı meselelerden meleklerin özelliklerinin, peygamberlerin sıfatlarının sadece ne olduğu değil, ayrıntılı açıklamaları ve benzeri konuları araştırıp okumak anlamaya çalışmak. Yani imanın 6 şartı var diyoruz ya, onları tek tek tafsilatıyla okumak (ezberlemek değil) anlamaya çalışarak arada sırada okumak insanın manevi gıdalarındandır.

4- Elimizden geldiğince hayır işlerinde bulunmak da büyük bir “huzur” ve mutluluk kaynaklarındandır. Her hayır hasenat işi maddi imkân gerektirmiyor. Bir kimsesizi arayıp sormak, yalnızlarla ilgilenmek, yaşlıları ve hastaları küçük bir çiçek alıp ziyaret etmek onları teselli etmek gibi. Hatta peygamber efendimiz “Güler yüz de bir sadakadır” demiş. Pozitif olmak, insanlara / hayvanlara / bitkilere iyi davranmak ve sadaka vermek birçok belaları sıkıntıları başımızdan savar.

5- Evde kedi beslemek: Peygamber efendimizin sünnetlerindendir. Kedi olan evde başka bir huzur havası olur. Stresi gidermede kedilerin büyük bir etkisi vardır.

Bu anlattıklarımı inşallah uygulayabilirsiniz. Allahın izniyle faydasını göreceğinizden eminim. Allah sabredenlerle beraberdir ayetini de hep düşünün ve sabredin. Madem sabrediyorum o halde Allah gerçekten benimle deyin. İnşallah bütün bunların büyük faydasını göreceksiniz.

Kategori: Sağlık Tarih: 16 Aralık 2010

Etiketler:

'Bilinçaltı terapisi ile panikatak ve depresyon geçer mi?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Aynur Yel dedi ki:

  Depresyon hastasıyım hep gecer diyorum gecmiyor nasıl gecer merak konum oldu bikisel şey yararlı mı?
  ***
  Deprersyon tedavisinde psikoloji ilmi aciz kalıyor. İnsan kendi kendisinin doktoru olmalı. Şu tavsiyelerimden yapabileceğiniz kadarını yaparsanız büyük faydasını görürsünüz, başka bir yazımda da bunlara değinmiştim:
  1- Şifalı yiyeceklerden yemeniz. Doktorlar pek sözünü etmiyor ama bazı besinler insan psikolojisini gerçekten oldukça olumlu yönde müthiş etkileyebiliyor. En başta fındık, içinde birçok tür B vitamini var, beyne faydalı. Sonra ceviz, bunlardan her gün belirli miktarda yemelisiniz. Bir de bu mevsimde bulmak çok zor ama bazı köylerde devamlı dışarda serbest yetiştirilen tavukların yumurtaları tahmin edemeyeceğiniz kadar faydalı ve şifalıdır.
  2- Kendinize “üstünde çalışmaktan kendinizi alamayacağınız” bir uğraşı edinmeniz.. Ve bu uğraşı ile hobidaşlar edinip onlarla paylaşımlarda bulunabilirseniz birçok sıkıntınızı unutacaksınız, hatta o sıkıntıları hatırlamakta zorluk bile çekersiniz. Bu anlattıklarımı inşallah uygulayabilirsiniz. Allahın izniyle faydasını göreceğinizden eminim.
  3- Dini yönden, özellikle itikat bilgilerini “edinmek” akıl ve ruh sağlığına bir gıdadır diye biliyorum. Örneğin, meleklerin özelliklerinin, peygamberlerin sıfatlarının sadece ne olduğu değil, ayrıntıları ve benzeri konuları araştırıp okumak anlamaya çalışmak. Yani imanın 6 şartı var diyoruz ya, onları tek tek tafsilatıyla öğrenmeye, ezberlemeye değil sadece anlamaya çalışmak bu şekilde okumak insanın manevi gıdalarındandır.
  4- Dini olarak, elimizden geldiğince hayır işlerinde bulunmak da büyük bir “huzur” ve mutluluk kaynaklarındandır. Her hayır maddi imkan gerektirmiyor. Bir kimsesizi arayıp sormak, yalnızlarla ilgilenmek, yaşlıları ve hastaları küçük bir çiçek alıp ziyaret etmek onları teselli etmek gibi. Hatta peygamber efendimiz “Güleryüz de bir sadakadır” demiş.

  Bütün bunlar sizi depresyondan uzaklaştıracaktır. Yeter ki uygulamaya gayret edin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)