Biomen şampuan akıllara zarar tv reklamı nelere ayna tutuyor?

Biraz önce gördüm. Tam bizim kokuşmuş kültürümüzün eseri bir anlayışla hazırlanmış bir reklam filmi. Hiç yadırgamadım. İnsanları komplekse düşürerek yönlendirmeye çalışmak toplumumuzda en sık rastladığım bir çirkinlik.

Biraz önce gördüm. Tam bizim kokuşmuş kültürümüzün eseri bir anlayışla hazırlanmış bir reklam filmi. Hiç yadırgamadım. İnsanları komplekse düşürerek yönlendirmeye çalışmak toplumumuzda sık rastladığım bir çirkinlik.

Okul kitaplarımız 80 yıldır öyle değil miydi? Laikliği kitlelere zorla benimsetmek için aynı yoldan gidilmedi mi? Tesettüre çirkinlik damgasını vurarak beyin yıkayan ilkokul kitaplarımız hala aklımda.

Pontus kökenli Müslüman halk komplekse sokularak asimile edildi. Onlara öz dilleri unutturuldu. Şimdi o komplekse düşürülmüş kitlelerin torunları başımıza en koyu Türkçü kesildi. Kendilerine Rumdan dönme denilmesin diye hâlâ bir şeyler yapma derdindeler. Rum olsanız ne olur? Ayıp değil günah değil. Şeref dürüstlükte aranmalı. Vicdalılıkta aranmalı. Yalan etiketlerde aranmamalı.

Kürt olmak bu ülkede ikinci sınıf vatandaş olmak anlamında kitlelere yutturulmadı mı? Hele Ermeni olmanın utanç verici bir şey olduğu.. Bu ise halkın kendi dinamiklerinin yükselttiği bir çirkinliğimiz. Alevilerin aşağılanması başka bir ayıbımız. Sanki onları aşağılayanlar çok mü sünni? Alakası yok.

İnternette ararsanız Biomen erkek şampuanı reklamını şiddetle ayıplayanlar çok. Halbuki görebilseler, bu reklamın usulü yukarda yazdığım gerçeklerle tıpatıp örtüşmekte. Kısaca, ayıpladığımız reklam kendi kültürümüzün bir meyvesi.

Kategori: Toplum ve İnsan Tarih: 30 Mart 2012

Etiketler: |

'Biomen şampuan akıllara zarar tv reklamı nelere ayna tutuyor?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tarkan Can, Aydın dedi ki:

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akıllı takipsizlik kararı vermiş. Kaynak: teknokurs net/biomen-sampuan-reklami/

 2. nihat izmir dedi ki:

  … … …
  *** ***
  Nihat adlı kişiye cevap:
  Sizi ezbere bilgilerle hareket ettiğinizden dolayı şiddetle kınıyorum. Benim Türk mü kürt mü olduğum sizi ilgilendirmez. Ama söyleyeyim: Ben ezbersiz Türküm. Atalarım belli soyum sopum belli. Ben Ahıska kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Türk olmam Kürtlerin haklarını yok sayma hakkı vermez bana. Siz o bölgede yapılan zulümleri, oynanan oyunları, o bölge halkının neler çektiğini etraflıca öğrenmeden konuşmayın diye tavsiye ederim.

  80 küsur yıldır o bölge halkına her türlü zulüm her türlü aşağılama yapıldı. sefalet, cehalet, katliam ve yoğun baskı altında inim inim inleyen halk göç bile edemedi. yoksa bir yolunu bulur bazıları gibi almanyaya belçikaya göçerlerdi. O korkunç sefalet ve vahşet içinde yaşamaya hiç de meraklı değillerdi. 1980’li yılların ortalarına kadar bölgede elektrik bile yoktu. Halk kopkoyu bir cahilliğe, vahşileşmeye ve acımasızca bir açlığa terk edilmişti. Niçin? Hadlerini bilsinler ya Türk olmayı kabul etsinler ya gebersinler. Mesele buydu.

  En son en çirkef darbeyi de kenan evren cuntası imansızları indirdi. insanların bir namusları kalmıştı onu da cuntacı şerefsizler işkencelerle kirletti. Artık kaybedecekleri hiçbir şeyi kalmamış bölge insanları tek kurtuluşu gerilla harekatı başlatmakta buldu. Kendi vatanında mahvedilmiş insanlar mecburen Türkiye düşmanlarıyla işbirliğine girişti silahlandı.

  Ve siz hayal alemlerinde çözüm arıyorsunuz. Ak Parti en güzel çözüm üstünde duruyor. Benden tam destek. Allah onlardan razı olsun. Ak parti ordudaki şerefsizleri alaşağı etmeseydi Türkiyenin doğusu çoktan Kürdistan devleti olmuştu. Şimdi pkk’nın çözüme yanaşmasının sebebi de akp hükümetinin başarısıdır.

 3. ulaş istanbul dedi ki:

  18 yaşında olmama rağmen alilemde genetik dökülme olduğu için ve saçlarım dökülmeye başladığı için babamında tavsiyesi ile 8 aydır bıomen kullanıyorum. dökülmelerimiz azalmasına fayda sağladı.

 4. erol dedi ki:

  Merhaba, Reklamını bilmem ama ben Bıomen in şampuanını kullanıyorum ve çok memnunum. Çok etkili.

 5. Sedat dedi ki:

  Ailemizde genetik dökülme olduğu için uzun zamandır 18 yaşımdan beri saç dökülmesi problemi yaşıyordum. Markette Biomen şampunı gördüm ve kullanmaya karar verdm. Genetik dökülmelerde dahi oldukça başarılı bir marka. Dökülmelerimden Biomen şampuan sayesinde kurtuldum.

 6. Rıfat dedi ki:

  Biomenin en son çıkan siyah kutulu şampuanını kullanıyorum. Çok memnunum.

 7. caner dedi ki:

  evet bende kullanıyorum güzel

 8. aykut dedi ki:

  saç dökülmem çok fazlaydı %80 azaldı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)