Bodrum’da akılalmaz fiyatlar kime, neden?

Bodrum tatil yerlerinde bir kadeh kokteyl 850 TL.. Türkiyede aşırı yüksek gelir dağılımı eşitsizliği olduğu her yerde kendisini gösteriyor. Buradaki Bodrum haberi sadece ufacık bir örnek.

Önce, Bodrum’daki fahiş fiyatlar hakkında Milliyet gazetesindeki haberin küçük bir kısmı:

Minik şişe maden suyu: 25TL.. 1 adet lahmacun: 50 TL..
— Tatil vurgunu ….. ….’i de yaktı. Ünlü sunucu önceki akşam annesiyle birlikte Çeşme’deki … …’da sahne alan … …’ı dinlemeye gitti. Garsonlar anne kızın içtiği 2 kokteyl için bin 700 TL istedi. Ancak … … hesaba itiraz etti. Bunun üzerine hesap bin 300 TL’ye indi. Ünlü sunucu da, “750 TL öderim” deyip mekanı terk etti. Ardından da tepkisini twitter’da dile getirdi: “Geçtiğimiz hafta Miami’de tatil yaptım. 20 dolara yemek yedim. Oranın en pahalı restoranında bile 100 dolar ödedim. Türkiye’deki soyguncular bizi enayi yerine koyuyor, insanları yurt dışına kaçırıyor.”

Meseleyi sosyolojik açıdan incelemek lazım. Halk arasında çok çirkin sosyal sınıflar var. Birtakım insanlar kendilerini halktan üstün sanıyor. Vurguncuların, hırsızların, tefecilerin, kolay paracıların gittikleri mekânlarda her şey ateş pahası.

“Sıradan halkla bir arada olmak istemiyorsanız bizim mekâna gelin. Burada fiyatlar o kadar yüksek ki, vatandaşın bir aylık maşı burada bir bardak içkiye bile yetmez.”

Anlıyor musunuz? Bütün mesele bu.. Sosyal sınıf farklılıkları.. Eşitsizlik, adaletsizlik ve düşmanlık..

Nerden bakarsan bak, az para değil. Bir kadeh kokteyl 850 lira!

Türkiye’de aşırı adaletsiz gelir dağılımı felaketi olduğu her yerde kendisini gösteriyor. Yukardaki Bodrum haberi sadece ufacık bir örnek.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 23 Ağustos 2012

Etiketler: |

'Bodrum’da akılalmaz fiyatlar kime, neden?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Yukarıdaki örnek aslına bakılırsa önemsiz bir şey. Sadece çok zenginlere hizmet eden uç noktada bir fiyat isteyen kurum. Muazzam miktarda kar elde ettikleri ortada, ama orayı tercih edenler de genelde bunu bilenlerdir herhalde. Yukarıdaki sunucu arkadaş gibi bilmeyip de gidenler de vardır ki, bu kötü bir durum. En azından kapısına burası çok pahalıdır diye yazmalı, ya da kapıdan girişte parayı ön ödemeli kontör alır gibi alıp ona göre hizmet vermeli, malesef bakiyeniz bu suyu içmeye yeterli değil demeli. :) Zenginler için yapılmış ince bir ayrıntı, ihtiyaç var ki var. Zenginlerin 2500 liralık fotoğraf çerçevesi halk arasına inince 50 TL’ye gelebiliyor. :D
    Önemli olan normal halk arasındaki gelir dağılımındaki dengesizlik. Zenginlerin sadece buradaki rakamları yüksek göstermekten başka faydaları yok. Artan nüfus ve eğitimsiz işgücü, ki bunun bir nedeni de eğitimi yönünde bir işe girememeleri, giderek daha ucuz bir işgücü oluşturmaya başlıyor. Eskiden iyi para getiren işler bile, yavaş yavaş bu işi yapanların sayısının da artmasıyla para kazandırmaz işler haline geliyor ve asgari ücret sınırına iniyor. Yaptığı iş ağır da olabilir önemli de, ama koltuğunda oturmaktan bıkmış bir memurun maaşının yarısını alıyor yine de. Bakıyorsun öğretmen en düşük memur maaşlarından birini alıyor. Halbuki bozulan toplumun eseri genç nesil ve gittikçe artan kendini beğenmişlik ve terbiyesizlikleri ile uğraşmak da çok ucuza gelmiş oluyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)