Bor madeni meselesi

Bor madeni hakkında “şimdilik satışlarda” Türkiye dünya birincisi oldu. Şimdiye kadar bor madenindeki başarısızlığımızın sebebi: Ya biz dışa tanıtım ve satış alanlarında beceriksizdik ya da bazı söylentiler doğruydu, bizim bordan kazanmamızı istemeyenler vardı.

Bor madeni nelere malzeme oluyor, say say bitmez. Türkiye’nin ekonomisine ve kalkınmasına katkısı az değil. Bor aklımıza gelebilecek neredeyse her şeyin imalatında ve işlenip geliştirilmesinde kullanılır. Hatta siyasete bile malzeme olmaktadır. :)

Bor madeni hakkında “şimdilik satışlarda” Türkiye dünya birincisi oldu. Daha önce ABD birinciydi. Yani bor ABD’de de var. Dünyada en çok bizde var. Bununla beraber ABD kadar satış yapamıyorduk. Türkiye dışındaki bor madenleri bütün dünyaya 300 yıl yetecek kadarmış. 300 yıl çok uzun bir süre gibi görünse de ülkeler tarihine ve dünya siyasetine bakarsak hiç de uzun bir süre değil. Onun için bor madeni Türkiye’nin geleceğinde büyük değer taşımakta.

Şimdiye kadar bor madenindeki başarısızlığımız
Ya biz dışa tanıtım ve satış alanlarında beceriksizdik, sonunda bazı beceriksizliklerimizi geride bıraktık ya da bazı söylentiler doğruydu, bizim bordan kazanmamızı istemeyenler vardı.

Esas önemli olan şey bor maddeninin işlenmesine ve kullanılmasına yönelik ileri teknolojinin geliştirilmesidir.
Bor hakkında şimdiki beceriksizliğimiz, ABD’deki teknolojiye sahip olamamamız. Bunu da başarabilirsek yani bor madenini ileri teknolojide kullanabilirsek Türkiye için çok önemli bir gelişme olacak.

Amerikalılar bir şeyler keşfediyorsa, bor madeni için ileri teknolojiye sahip olmuşlarsa bunun sebebi usule uygun çalışmalar yapmaktır. Yoksa onlara vahiy filan geldiği yok. Hiçbir şey sır olarak kalamaz, çalışan her şeyi yapabilir, icat edebilir.

İş bilenin kılıç kuşananın
“İş bilenin, kılıç kuşananın” atasözümüzde olduğu gibi “usule uygun çalışmalar” yapmaya ihtiyacımız var. Ve belki daha önemlisi, vatan millet haini olmayan insanlara.. Yani yeter ki meydanı içimizdeki hainlere, katakullicilere bırakmayalım.

Kategori: Bilim Teknoloji Tarih: 03 Temmuz 2011

Etiketler: |

'Bor madeni meselesi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. O dediğin türden insanlar bir şekilde bu memleketten çıksa da, ABD çok fazla yaşatmaz. Bir uçak kazasında, araba kazasında kaybediveririz…
    ***
    ***
    Evet, bunu bütün dünyanın her ülkesine yönelik olarak yapıyorlar. Geçenlerde yine gündeme gelmişti. ABD’de ve İsrail’de merkez üsleri bulunan Mossad gizli örgütünün yandaşları ve finansmancıları Hollanda’da da var. Kim bilir daha hangi ülkelerde vardır. Biri yok olsa bir diğeri tüm faaliyetleri yürütebilir. Ama yenilmeyecek bir güç değil. Siyonizmin temelleri ne kadar sağlamsa Türkiye’nin temelleri onun kat kat sağlam güçte olması gerekiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)