Bugün istiridye mantarı yedim

Mantarcılık yapanlar daha iyi araştırmalar yapmalı, lezzet kalitesini artırmak için sadece talaş değil, başka türlü şeyler de kullanmalılar. Şimdiki lezzet kalitesi ile bu mantarlardan çok şey beklemesinler derim.

Çocukken sokaklarda bahçelerde taşların arasında bulduğum mantarları yağda kızartıp yerdim. Ormanlık yerde yaşamadığımız için bizim mahallede her zaman her yerde bulunmazdı onun için ayda yılda bir zar zor bulurdum.

Şimdi manavlarda marketlerde “kültür mantarı” satılıyor (istanbulda 15 yıldan fazladır satılmakta). Şimdiye kadar birkaç defa aldım, çocukluğumdaki gibi yağda kızarttım ama hiç de lezzetli değildi. Görünüşü, şekli aynen çocukluğumda bulduğum mantarlar ama lezzet sıfır. Benim hatırladığım lezzet, kızartılmış kuzu böbreği lezzeti gibiydi. Ama bunlarda o tat yok.

Geçenlerde istiridye mantarı diye bir mantar türünün kültür mantarı gibi üretilip satıldığını duydum. Esas adı kavak mantarı olup kesilen kavak ağaçlarının kütüklerinde kendiliğinden türer deniyor. Şimdi kapalı özel mekânlarda talaş gibi maddelerin üzerinde yetiştiriciliğine başlanmış. İnternetten biraz araştırdım. Lezzetini çok beğenenler var. Pirzola kemiğinin kenarlarındaki yağların lezzetindeymiş. İşte dedim, çocukluğumdaki lezzeti tekrar bulacağım galiba..

Birkaç markete baktım bulamadım. Sonunda, bugün bizim caddede bir marketin sebze kısmında gördüm. Kilosu 10 lira. Peki bu fiyata değer mi? Bence eğer gerçek mantar lezzetini taşıyorsa değer. 2 liralık aldım.

Yine çocukluğumdaki gibi yağda kızarttım. Tereyağında veya margarinde, tuzla kızartacaksınız. Lezzeti kültür mantarına göre daha iyi fakat eski gerçek mantarların lezzet yoğunluğu hiç yok. Bayat olduğunu da sanmıyorum çünkü fazlasıyla sağlıklı görünüyorlardı.

Sanıyorum istiridye mantarı yetiştiriciliği yanlış yapılıyor. Ya da bu tür yetiştiricilikte doğada kendiliğinden yetişen mantarların lezzeti olamıyordur, onu bilemem.

İstiridye mantarı satılan yerler görürseniz almanızı o lezzeti tatmanızı tavsiye ederim. Ben çok beğenmedim ama belki şansıma fazla kofları gelmiş olabilir. Yine de kültür mantarından çok daha lezzetli, bu bir gerçek. Veya çocukluğumdaki pişirme usulünü unutmuşumdur.

Bence lezzet kalitesini sorunu yetiştirildikleri ortamla ilgilidir. Özel hazırlanmış kapalı ortamlarda talaş balyalarında yetiştirilenlerde lezzet kalitesi aramak boşa çaba galiba.

Mantarcılık yapanlar daha iyi araştırmalar yapmalı, lezzet kalitesini artırmak için sadece talaş değil, başka türlü şeyler de kullanmalılar. Şimdiki lezzet kalitesi ile bu mantarlardan çok şey beklemesinler derim.

Kategori: Beslenme Tarih: 15 Aralık 2011

Etiketler:

'Bugün istiridye mantarı yedim' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Yıllardır bu işin üretimini yapmaktayız. Bu mantar çeşidi üretimi doğru yapıldığında çok lezzetlidir. Yazı için teşekkürler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)