Büyük alışveriş merkezleri ve süper marketler ucuza satıyorsa vardır bir illeti

Dün hasta abim balık istedi. İlle git Carrefoursa’dan al orada daha ucuz dedi. Ben artık çok mecbur kalmadıkça böyle kapitalistlerden alışveriş yapmıyorum ama hem abim öyle istediği için hem fiyatları kontrol etmek için oraya gittim.

Dün hasta abim balık istedi. İlle git Carrefoursa’dan al orada daha ucuz dedi. Ben artık çok mecbur kalmadıkça böyle kapitalistlerden alışveriş yapmıyorum ama hem abim öyle istediği için hem fiyatları kontrol etmek için oraya gittim.

Carrefoursa gibi kapitalistler yoğun yerleşim merkezlerinin içlerinde şubeler açarak tüm esnafları yok etmek için elinden geleni yapıyor. Birkaç yıl önce bir kasap arkadaşım vardı çevredeki büyük süper marketler yüzünden iflas etti. Sonra bunlardan birine işçi olmak için başvurdu. Asgari ücretle işe alıyorlarmış.. Hey gidi günler. Bir zamanlar kendi dükkânının patronu olan aile babası çoluk çocuk sahibi insanlarımız şimdi artık kapitalistlerin köle işçisi olmak zorunda.

Balıkçı esnaflar da öyle. Büyük marketler artık balık da satıyor. Esnaflar iflas ediyor dükkânlarını kapatıyor. Neyse ki muhitimizde balıkçı esnaflardan alışveriş yapanlar çok. Şimdilik zar zor idare ediyorlar. Ne kadar dayanacaklar, Allah bilir.

Her neyse, balık almaya Carrefoursa’ya gittim. Levreklerin “tanesi” 4,49 TL. İki levrek istedim. Karfursanın köle işçi balıkçısı pek iri olmayan bir levrekle istavrit gibi mini bir levrek seçti. En büyükleri duruyor. Pek iri olmayanı neyse de, o mini levrek o fiyata haksızlık değil mi? itirazım üzerine balık reyonu tezgâhtarı “Herkes seçerek alsa bunları kime satacağız” dedi. Ben enayiyim ya ben almalıyım. Almadım tabi.

Sonra gittim balıkçı bir esnaftan aldım. Taneyle değil kiloyla satıyorlar – çok daha adil. Levreğin kilosu 15 lira. İki büyük levrek bir kilo keldi. 15 lira ödedim. Karfursadan alsaydım sonuç ne olacaktı? Cevap aşağıda.

Carrefoursa’dan tanesi 4,49 liradan alsaydım bana kakalamaya çalıştıkları mini minimal levrek balıklarının ikisi olsa olsa yarım kilo gelirdi. Tabii o kadar küçük balıklar iki kişiye yetmeyeceği için (çünkü ayıklayınca yarıya yakını çöpe gidiyor) dört tane alacaktım 18 lira ödeyecektim.

Böylece, esnaftan alışveriş yaparak 3 lira kâr ettim.

Ucuzsa vardır bir illeti. Kapitalistler güya esnaflardan daha ucuza satıyor ama bakın işin içinde ne çapanoğulları var. Sonuçta esnaflardan çok daha pahalıya satıyorlar. Bir de ne kadar ucuza mal ettiklerini düşünürseniz, esnafların aynı şeyleri o kadar ucuza alamadığını düşünürseniz…

Gördüğünüz gibi kapitalistler her türlü şeytanlığı düşünüp halkı kazıklıyor. Esnaflardan alışveriş yapın şeytanın tezgâhından uzak durun. Alışverişe çıkmadan önce Nas suresini çok okuyun.

Kapitalistlerin azmalarına aslında biz meydan veriyoruz. Esnaflar işçiler köylüler bir araya gelip örgütlenseler, hiçbir üretici bu şerefsiz kapitalistlere mal satmasa, halk bilinçlense onlardan alışverişi tamamen kesse onlar da böyle büyük açgözlülükle her şeyin ticaretini ben yapayım sadece ben kazanayım şerefsizliğini ya-pa-maz-lar.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 22 Nisan 2011

Etiketler: |

'Büyük alışveriş merkezleri ve süper marketler ucuza satıyorsa vardır bir illeti' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seden dedi ki:

    Bugüne kadar marketten hiç balık almadığımı farkettim şimdi. Daha doğrusu marketten bazı ürünleri alıyorum kalanını eskiden olduğu gibi çarşıdan alırım. Hem esnaf desteklenmeli, hem de taze ve iyi ürün yemek herkesin hakkı olmalı.
    Sağlıkla…

  2. admin dedi ki:

    Ayrıca mahallelerde komşuluk ilişkilerine önem verip bu fikri yaymamız çok iyi olur. Herkes üstüne düşeni yapsa böylece esnaflar daha dürüst temiz iş yaparlar, kapitalistler de mahllelerimizden def edilmiş olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)