Şirket Müşteri Temsilciliği ve Pazarlamacılık

Pazarlamacılık Nedir Ürün tanıtımı yaparak satışların gerçekleşmesini sağlama çalışmalarına pazarlamacılık denir. Aslında çok geniş kapsamlıdır. Reklâmcılıktan sokak satıcılığına kadar uzanır. Yalanlarla, abartmalarla ürün tanıtımı yapılmaz. Müşterilerin karşısına edebinle efendiliğinle çıkarsın malları tanıtırsın. İhtiyacı var mı yok mu anlamaya çalışırsın. Pazarlamacılık budur. Ama zamane pazarlamacılarına göre en iyi pazarlamacılık ürünleri ihtiyacı olanlardan ziyade ihtiyacı olmayanlara satmaktır. […]

Pazarlamacılık Nedir

Ürün tanıtımı yaparak satışların gerçekleşmesini sağlama çalışmalarına pazarlamacılık denir. Aslında çok geniş kapsamlıdır. Reklâmcılıktan sokak satıcılığına kadar uzanır.
Yalanlarla, abartmalarla ürün tanıtımı yapılmaz. Müşterilerin karşısına edebinle efendiliğinle çıkarsın malları tanıtırsın. İhtiyacı var mı yok mu anlamaya çalışırsın. Pazarlamacılık budur. Ama zamane pazarlamacılarına göre en iyi pazarlamacılık ürünleri ihtiyacı olanlardan ziyade ihtiyacı olmayanlara satmaktır. Yazıklar olsun!

Adam kredi kartı borcunu ödeyemediğini söylerken sende nasıl bir vicdan var ki mal satabilmek için adamın borcunu arttırmak için ağzından salyalar akarcasına durmadan konuşuyorsun!? Onu ikna edeceksin de aldığın paranın hayrını görecek misin sanki?

Pazarlamacılıkta İkna Yöntemleri

Böyle şey olmaz. Olması gereken şey şudur: Müşteri diye gördüğün kişilerin senin ürünlerine ihtiyacı var mı yok mu? İhtiyacı var ise önce bundan emin ol. Sonra ne miktarda alması gerektiğini öğren. Sonra ödeme için ne gibi kolaylıklar yaparsın, ayrıca kolaylık yapmana ihtiyacı var mı veya istiyor mu.. sen sus müşteriyi konuştur. Bir sus be adam! Müşteriyi dinlemeyi öğren önce kafasız adam!! Gereğinden fazla alacaksa dürüst ol, bunu açıkça söyle. Bugün senden az mal alır ama herkese de tavsiye eder. Bir dahaki sefere yine senden alır. Bunları düşün. Allah kazancını hem arttırır hem bereketlendirir. Allah varken şeytanlıklara gerek yok.

Telefonla Pazarlamacılık

Bu ne? Rezaletin daniskası. Telefonla pazarlamacılık olmaz. Hiç durmadan vır vır vır vır konuşuyorsunuz. Sizin gibi geri zekâlılara kim bu işi veriyor aklım almadı gitti. Bundan vazgeçin. Sen adam gibi konuşup müşterinin ihtiyaçlarını anlamaya çalışırsan güven kazanabilirsin. Nefes almadan konuşmakla ancak avcunu yalarsın. Zaten insan gibi insan olursanız müşteri gelir sizi bulur. Allah gönderir.
Telefonla pazarlamacılık ancak şu şekilde olursa doğrudur: müşteri sizi bir yerlerden öğrenmiş, bir şekilde telefon numaranızı edinmiş ve sorular sormak için aramış. Bakın bu tamamdır. Bir üst “ikna” konusunda anlattığım gibi davranarak müşteriyi kazanmaya çalışın.

Müşteri Temsilcisi

Çağdaşlaşacağımıza ilkelleşiyoruz. Bir şirket, bir işyeri demek insanın rızkını temin ettiği ekmek teknesi demektir. Bir işyerini müşterilere temsil edecek kişi her şeyiyle erdemli olmalıdır. Kılık kıyafeti edebe uygun, tertemiz ve hafif güzel kokulu olmalıdır. Aklı başında, iyi eğitim almış olmalıdır. Herkese ekmek teknesi temsil ettirilmez. Allaha isyandır.
İyi bir müşteri temsilcisi, müşterileri veya müşteri olabilecek kişileri “parası çekilmesi gereken aptallar olarak değil” insan olarak görmeli, saygıda sevgide kusur etmemelidir. Ama bunların her şeyi yalan. İmanları yok. Sen müşteriye şu gözle bakmalısın: “Allah bu kişiyi vesile etmiş. Ona hürmet Allaha hürmet ve şükür olur.” Evet, olması gereken de böyle düşünerek hareket etmektir.

Satış Sorumlusu

Bunlar müşterilere de çalışanlara da genellikle asık suratlı oluyor. Allah’tan korkmayan insan sen şunu iyi bil ki sen orada helal yoldan para kazanabilmeye çalışmakla ve çok çok şükretmekle mükellefsin. Sen orada kıral değilsin vezir değilsin.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 15 Mart 2008

Etiketler: | |

'Şirket Müşteri Temsilciliği ve Pazarlamacılık' hakkında sorular, açıklamalar

  1. zehra dedi ki:

    Nasıl iyi bir sokak pazarlamacısı olabilirim.Konuyla ilgili detaylı bigi alabilirmiyım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.SAYGILAR…


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)