Çinko ve Metabolizma

Metabolizmanın güçlenmesini ve dinamizmini sağlamak ve korumak için çinko mineralini unutmamalısınız. Bu mineral aynı zamanda kalori yakılmasını en üst derecede tutar.

Çinko vücudumuzda ne işe yarar?

Zayıflamak için diyet yapıyorsanız çinkonun değerini bilin.
Metabolizmanın güçlenmesini ve dinamizmini sağlamak ve korumak için çinko mineralini unutmamalısınız. Bu mineral aynı zamanda kalori yakılmasını en üst derecede tutar.

Çinko hücrelerin onarılmasından, tatma ve koku alma hislerinin keskinleşmesinden saçlarınızın parlak olmasını sağlamaya kadar pek çok fonksiyonların gerçekleşmesinde önemli bir faktördür.

Çinko tiroid bezinin düzenli çalışmasına da yardım eder. Tiroid bezi metabolizmayı dengeleyen hormonları salgılar; bu hormonları kilo almayla savaşan, metabolizmanın yavaşlamasını önleyen hayati bir silah kılmaktadır. Onun için zayıflamak isteyenler tiroid bezinin hızlı çalışması için çinko içeren besinleri tercih etmelidirler.

Hangi yiyeceklerde çinko vardır?

Et mükemmel bir çinko kaynağıdır. Sığır eti, kümes hayvanlarından eti koyu renkli olanlar ve deniz ürünleri doğru tercihler olup bunlar ayrıca zengin protein içerirler. Mercimekte de bol çinko bulunduğu söyleniyor.
Dikkat: Etteki çinko diğer gıdalardaki çinkodan daha kolay abzorbe edilir. Bu yüzden vejeteryanlarda çinko eksikliği baş göstermektedir. Eğer et yemiyorsanız şunlardan bol bol yemeyi ihmal etmeyin: fındık fıstık gibi kuruyemişler (özellikle acı badem), fasulye, peynir ve buğday özü. Çinko açısından çok zengin olan acı badem kuruyemişcilerde satılır – biraz pahalıdır.

Kategori: Beslenme Tarih: 08 Nisan 2008

Etiketler:

'Çinko ve Metabolizma' hakkında sorular, açıklamalar

 1. zeze dedi ki:

  bilinçsiz rejim yapıyorum kabul ediyorum ama şimdi bakıyomda tavsiyelerle paralel gidiyom.
  ***
  evet kendinizi aç bırakmayın. doğal olun. çok fazla harketli olun. herkese hizmet edin. bütün işlerinizi kendiniz yapın. yakın yerlere arabayla otobüsle gitmeyin yürüyün. şekerli yağlı yiyeceklerden uzak durun. hamur işlerini azaltın. tatlı, börek, vs. şeylerle öğün arası açlığınızı gidermeyin. bunların yerine domates, hıyar, elma gibi sağlıklı yiyeceklerden yeyin.

 2. Halil Altınkaynak - Burdur dedi ki:

  Ben de zehirli guatr var dagınık mı toplumu diye tahlil yaptırmam gerekıyor… Toplu ıse ameliyatsız bir caresı var mı?
  ***
  Bunu doktora soracaksınız. Hastalık aynı olsa bile herkesin sorunu farklıdır, ancak doktorlar anlayabilir. Bu şekilde hiçbir yerden cevap bulamazsınız.

 3. Mehmet Akduman - Aydın dedi ki:

  Guatr annemde var, ablamda da çıktı, bende de olabilir mi? Ayrıca guatr panik atağa sebep olur mu?
  ***
  Hiç belli olmaz. Genetik (ırsi) bir yatkınlık olsa bile ailede bazı bireyler hiç etkilenmeyebilir. Ama daha önemlisi, ailece beslenme alışkanlıklarınız, içme suyunuz belki bu hastalığı tetikleyici olabilir. Panik atak zehirli guatrda eğer tedaviye geç kalınmışsa ya da ilaçlar ihmal edilirse önce anksiyete bozuklukları şeklinde olur, panikatağa dönüşmesi ihmaller sonucunda mümkündür.

 4. Alper - Atalay dedi ki:

  Bana hipertroidit teşhisi konuldu. Tahlil ve tüm tetkikler yapıldı. Ancak doktor herhangi bir tedavi yöntemi uygulamadı. Sadece iyotsuz tuz kullanmamı ve 4 ay sonra kontrole gitmemi tavsiye etti. Bir takım şikayetlerim de mevcut iken doktorun tedavi uygulamaması sizce normal mi?
  ***
  Yani ilaç filan vermedi demek istiyorsunuz. Bilmem. Belki hastalığınız çok hafif bir vaka olabilir. Doktorun dediğini yapıp zamanı gelince hiç ihmal etmeden kontrole gitmelisiniz. Bazen, hastalığın durumuna göre perhiz ilaçlar kadar etkili olabilir. Doktora güvenmiyorsanız başka bir doktora daha görünün.

 5. Bahattin Karacam, Konya dedi ki:

  Benim annemde guatr var. doktor bazi haplar verdi ve gunde bu haplardan gunde on tane felan aliyordu. Sonra guatrin cok azaldigini soylemis doktor ve bir sure bu haplari kulanma gel demis ama bir kac gun sonra annemde krize benzer bir titreme oldu. Bunun sebebi haplarin birakilmis olmasi olabilir mi?
  ***
  Bence öyledir. Bünye yüksek dozda ilaçlara uyum sağlamaya çalışıyorken aniden ilaçların kesilmesinde böyle şeyler olur. Günde on ilacı aniden bırakmak yanlış. Doktorlarımız çok düşüncesiz. Yavaş yavaş bırakmalıydı. Her gün bir tane azaltarak.

 6. Ülker Yildiz, Frankfurt dedi ki:

  oglum guatirinin az calistigini söyledi doktorlar her gün hap aliyor. oglum 21 yasinda ve hukuk ögrencisi. bu ömür boyu kullanmak zorunda mi bu haplari acaba? neden oldu diye üzülüyorum irsi deyil lütven bir cevap yazin tesekkür ederim.
  ***
  Belki geçici bir durumdur. Dengesiz beslenmek gibi hatalar yüzünden çinko eksikliği gibi sorunlar yüzünden bile ortaya çıkabilir. doktorlara danışmalısınız. benim bilgim bu kadar.

 7. hüseyin artvin dedi ki:

  zehirli guatır teşisi konuldu ve thyromazol ilaç verdiler. sabah -2-akşam -2- kullanmamı söylediler. çözüm olmasa başka çözüm var mıdır?


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)