Cinsellikle ilgili birkaç terim ve bazı hormonlar

Heteroseksüel, homoseksüel, biseksüel nedir tanımları.. Libido, feromon, östrojen ve seksapel terimlerinin ne demek olduğu konusu.

Heteroseksüel nedir?

Karşı cinse cinsel ilgi duyan kadınlara ve erkeklere denir. Yani bir kadın sadece erkeklere, bir erkek sadece kadınlara cinsel arzu duyuyorsa bunlar heteroseksüeldir. İnsanların çoğunluğu böyledir.

Biseksüel nedir?

Hem karşı cinse, hem kendinden olan cinse (yani kadınlara da erkeklere de) cinsel ilgi duyan kişilere denir. İnsanların arasındaki oranları % 10’dan biraz fazladır. Biseksüellerde hangi cinse daha fazla ilgi vardır, kişiden kişiye değişebildiği gibi yaşanmışlıklara ve yaşa göre de değişebilmektedir. Zoraki biseksüellik: İslam dininin aslından çıkıp ama katı gelenek halinde sürdürüldüğü çevrelerde insanlarda hem dindarlık ve haya kalmamış, hem kadın erkek arasında derin uçurumlar varsa, erkekler arasında çok yaygın olarak görülür. Cahil kalmış bazı yörelerimizde eşeklerle bile ilişkiye girenlerin olduğunu düşünürseniz insanların tabiatında olmayan çirkin ilişkilere, zorlamalara, tecavüzlere nasıl yeltendiklerini düşünebilirsiniz. Hapishanelerde de görülen rezil bir durum.

Homoseksüel nedir?

Sadece kendi cinsiyetinden olan kişilere cinsel arzusu olan insanlara denir. Yani bir erkek sadece erkeklere ilgi duyup kadınlara karşı hiçbir cinsel arzu duymuyorsa / bir kadının erkeklere hiçbir cinsel ilgisi yoksa sadece kadınlara cinsel arzu hissediyorsa böyle kişiler homoseksüeldir. İnsanlar arasında homoseksüellerin sayısı %3’ü geçmez.

Bu cinsel kelimelerin kullanılmaları

Bu üç terim daha çok bilimsel terimlerdir. Halk arasında genelde başka kelimeler kullanılır. Meselâ İngiltere’de heteroseksüel kişilere straight (streyt) denir, diğerlerine gay (gey) denir. Gey kelimesi dilimize İngilizceden yeni geçmiş olup bizde kadın eşcinseller için hiç kullanılmaz. Onlara sevici ya da lezbiyen deriz. Bizde kadınlar için sevici ve lezbiyen zaten neredeyse hiç kullanılmaz ve var olduğu dahi düşünülmezken erkekler için homo, ibne, oğlan gibi kelimeler ise hakaret ve aşağılama amaçlı kullanılır.

Seksapel nedir?

İngilizce aslı sex apeal olan bu kelimenin anlamı, cinsel çekiciliktir. Bazı insanlar seksapeli arttırmak için her yolu değerlendirir. Kılık kıyafet, makyaj, dudak boyası, ten rengi, ve hatta güzel koku.. Son parfüm teknolojilerinde feromon maddesi de parfümlere katılmaya başlandı.

Östrojen

Kadınlarda çok daha fazla bulunan, kadınlar için çok önemli bir hormondur. Konu ile ilgili fazla bilgim yok. Östrojen hakkında Vikipedi ise kısa bilgi vermiş. Ayrıntılı bilgi esas burada: Östrojen Hormonu (e-jinekolog.com)

Libido nedir?

Cinsel ilişki için harekete geçme isteğinin şiddetini belirleyen – eşe ulaşma istekliliğinin azlığını, çokluğunu oluşturan faktördür. Bunun şiddeti en çok testosteron hormonunun miktarına bağlıdır. Cinsel arzu kadında da erkekte de eşittir ama arzularının peşinde sürüklenmek ya da kendilerine hâkim olmak kadında ve erkekte farklıdır. Kadınların kendilerine hâkim olmaları daha kolaydır. Testosteron adlı hormonun yoğun bulunması etkisiyle erkeklerde libido daha yüksektir. Doğada çoğu hayvanlarda da aynıdır. Dişi bekler, ulaşması gereken erkektir.

Öte yandan cinsel ilişki amacıyla kadına veya erkeğe yönelme, yaklaşma isteğini tetikleyen feromon koku maddesi gibi başka faktörler de vardır.

Kategori: Sağlık Tarih: 26 Nisan 2009

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)