Coca Cola öyle değil

Herkese mail gönderiyorlar iddia ediyorlar ki güya “Coca Cola” yazısının aynadan görünümü Arapça yazı oluyormuş ve manası “Muhammed Yok .. Mekke yok” imiş. Bu mailler internette elden ele dolaşıyor. Geçen yıl bunu yazacaktım tamamen unutmuşum.

Herkese mail gönderiyorlar iddia ediyorlar ki güya “Coca Cola” yazısının aynadan görünümü Arapça yazı oluyormuş ve manası “Muhammed Yok .. Mekke yok” imiş. Bu mailler internette elden ele dolaşıyor.

Ben Arapça harfleri çok iyi bilirim. Arapça dilbilgisini biraz bilirim. Bu iddia yanlış. Diyelim ki onların iddia ettiği gibi ters yazıda en sağdaki harf Arapçadaki “lâm” harfi olsun. Ama sonrasında bir de “elif” harfi olması gerekiyordu ki heceyi uzatsın, “Lâ” diye olumsuzluk belirten ön ek olmuş olsun. Elif yok. Dolayısıyla o yazıdan “yoktur” değil, “vardır” anlamı çıkar.

Hatta Arapçaya iyi vakıf bir hoca efendi şunu demişti:
“Lâ ilahe illallah” derken dikkat edin. “Lâ” hecesini uzatarak söyleyin. Heceyi uzatmazsanız söylediğiniz şeyin Türkçesi “Allahtan başka ilah vardır” anlamına gelir ki bu bir küfür sözüdür. Heceyi uzatırsanız “Allahtan başka ilah yoktur” anlamına gelir; gereken anlam budur. Böyle söylenmelidir.

Coca Cola yazısıİşte orada bir elif harfi gerekiyordu ki heceyi uzatma etkisi yapsın, cümleyi olumsuz cümle yapsın. Ama orada elif yok.

Dolayısıyla yandaki Arapça yazının anlamı şöyle olmakta:
Muhammed var, Mekke var.”

Son olarak dindar arkadaşlara bir çağrı yapayım: Sizden görünen kişilerin her söylediğine inanmayın. Bir bilene sorun. Ondan sonra tepkinizi dosdoğru şekilde gösterin. Yalan haberlerle kışkırtılmayın. Bugün böyle bir safsataya körü körüne inanan yarın başka bir safsata için binlerce insanın hayatına malolacak büyük hatalara girebilir. Irak’ta Afganistan’da neler oluyor görüyoruz. İslamda var mıdır intihar bombacısı olup insanların canlarına kasdetmek? Kimden fetva alıyorlar bunun için? Biz de onlar kadar bilinçsizce hareket etmeye başladık. Gözümüzü açalım. Bu tür mailleri aldığınız anda yok edin.

Kategori: Toplum ve İnsan Tarih: 24 Kasım 2007

Etiketler: | |

'Coca Cola öyle değil' hakkında sorular, açıklamalar

  1. arkadas dedi ki:

    selam aleykum kardes, yorumunu okudum, ve haklisin, ama bu yaziyi bana, bir hoca, hatta arapcasi cok guzel , ana dili gibi konusan dir hocamiz dedi bunu, sende hakli olabilirsin, ama senin bildigin arapca, belkide kuran’i kerim’in okunus yazisidir, cunku normal arapca biraz farklidir. bunu yine hacamiz dedi, ve bir kac arkadaslarim. ama dedigim gibi sende hakli ola bilirsin kardes… hakkini helal et Allah’a emanet ol. selamun alekum
    ***
    Siz niçin hocalarınızın şunun bunun sözüne bakıyorsunuz ki? Her bir müslüman, eğer davasında samimi ise Kuran’a mana verecek derecede Arapça öğrenmesi gerektiğini bilir. Bakın insanlar geçici dünya menfaatleri için nasıl canla başla ingilizce çalışıyor. En az 4 sene gerektirir ama sadece Kuran-ı Kerim’e mana verecek kadar biraz Arapça dilbilgisi, bir iki yüz kadar Kuranda geçen kelime öğrenmek birkaç aylık iş. Sizi yönlendiren hocalarda biraz göz gönül açıklığı olsaydı önce kendileri bu hatayı görürlerdi. Başkalarının telkinleriyle güdülmek yerine kendi iz’an ve şuuruyla her şeyi görüp sonra ne yapacaklarına kendileri karar verirlerdi. Ama körü körüne hareket etmekteler ve sizin gibi Arapçadan anlamayanlara yalan söylemekteler. Bilerek veya bilmeyerek.. Ama gözünü açıp bakmak istemedikleri sürece bilmemek asla mazeret değil.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)