Kısır kadınlara yumurta bağışı

Başka bir kadının yumurtaları ile hamile kalmak yöntemine başvurulmasında en yaygın ve en anlaşılır sebep, bazı kadınların erken menopoz veya başka nedenlerle yumurta üretememeleri yüzünden hamile kalamamaları, anne olamamalarıdır. Bu işte aynı zamanda tüp bebek yöntemi de kullanılıyor zira bağışlanan yumurtaların dışarda döllenerek embriyo elde edilmesi gerekiyor.

Başka bir kadının yumurtaları ile hamile kalmak

Kadınların çözemediğim en büyük özellikleri onların annelik duygularıdır. Müthiş bir şey olmalı. Çocuk sahibi olmadan önce bile annelik duyguları onları çok derinden etkiliyor. Çocukları olmazsa başkalarının çocuklarına annelik yapmaya bile girişebiliyorlar. Tıp ilminin ve teknolojisinin gelişmesiyle şimdi kısır kadınların çocuk doğurmaları mümkün. Ama aslında başka bir kadının çocuğunu. Yani doğurduğu çocuğun gerçek annesi kendisi değil. Bence hiç farkı yok. Sevgi, şefkat, emek önemli. Bu gerçi anne için böyle. Peki ya çocuk için nedir? Bu konu çok uzar hiç girmiyorum. Belki aşağıya yorum yazarsanız konu üzerinde tartışabiliriz.

Bu tuhaf olaya niçin başvuruluyor
En yaygın ve en kolay anlaşılır sebep, bazı kadınların erken menopoz veya başka nedenlerle yumurta üretememeleri yüzünden hamile kalamamaları, anne olamamalarıdır.

Başka kadının yumurtalarıyla hamilelik nasıl gerçekleşiyor
Kadının kısırlığına çözüm olarak, başka bir kadının yumurtalıklarından birkaç yumurta alınır. Olayın gerçekleşmesi, tutması ihtimalini arttırmak için bir değil birkaç yumurta alınıyor. Bu yumurtalar yani bağışlayan kadının üreme hücreleri, tüp bebek yöntemiyle anne adayının kendi kocasının spermleriyle döllendirilir. Sonuçta zigotlar oluşur, zigotlar da embriyo olur. Minik embriyolar kadının rahmine aktarılır. En az biri rahme tutunur ve embriyo olarak hayatına devam eder. Yani kadın hamile kalmıştır. Ama çok ilginç bir hamilelik! Bu kadın iki kişiden hamile kaldı: Kendi kocasından ve başka bir kadından! Hamileliği garantilemek için bir değil birkaç yumurta alınır demiştim ya, işte bu yüzden bazen ikiz veya üçüz hamilelikler olabilir.

Egg donation (yumurta bağışı) ile hamileliklerde başarı oranı
Bu başarı yumurta vericisinin yaşı ve daha önce doğum yapmış olmasına bağlıdır. Otuz yaşın altında ve daha önce doğum yapmış kadınların yumurtaları kullanıldığında başarı şansı yaklaşık olarak %70-%80 oranındadır.

Bu iş Türkiye’de yasak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yasal olarak yapılıyor.

Kategori: Sağlık Tarih: 15 Nisan 2010

Etiketler: |

'Kısır kadınlara yumurta bağışı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Aynur - Muğla dedi ki:

    Allah isteyen herkese nasib etsin isteyen herkes anne olsun ne yoldan olursa olsun.. Ben normal bakıyorum yumurta bağışıyla cocuk yapanlara. Sonucda taşıyan annesinin kanından canından bu onun yavrusu bütün kadınların anne olma hakkı var.

  2. Numan Eriş - Ş.urfa dedi ki:

    merhaba hacam ben 5 yıldır evliyim yaşım 26 eşimin yaşı 22 çocuğumuz olmuyor çok doktora gıtik ancak en son 2 doktor eşimin yumutaları hiç yokmuş ne yapacam lütfen cevap
    ***
    Hiç yoksa düzenli adet görmek nasıl olabilir? Bu konuda daha iyi donanımı olan bir devlet hastanesine görünmelisiniz. Başka bilgim yok özür dilerim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)