Çözüm Ortağı

Çözüm ortaklığı kısaca şu anlama gelir: “Sana yardım edeceksem benim cebime para girmeli. Yoksa yardım etmem.” .. Kimse bir insan kardeşime karşılıksız yardımcı olayım diye düşünmüyor. Öyle kötü bir zamandayız.

Son zamanlarda şurdan burdan gözüme ilişip durmakta. Çözüm ortağı denince aklıma yardımcı olan, işe yarar nasihat veren, tesellici olmaya çalışan gibi şeyler geliyor. İyi komşuları, kötü gün dostlarını da hatırlatıyor.

Fakat bu söz hiç de o kadar masum niyetlerle kullanılmıyor. Gerçekte, çözüm ortağı kelimesi daha fazla para, ama pek helalinden olmayan ek gelir olarak para kazanma yolları için, sadece karşılıklı maddi çıkara dayanan işbirlikler gibi pis işlerde kullanılır. Ahlaki bir yol değil. (Taşeron firmalara da çözüm ortağı deniyorsa o başka, onlar için yorum yapmıyorum taşeroncular alınmasın. Taşeron hakkında fazla bilgim de yok.)

Çözüm ortaklığı kısaca şu anlama gelir: “Sana yardım edeceksem benim cebime para girmeli. Yoksa yardım etmem.”

Müşteriyi kaçırmamak için çözüm ortağından yardım alırsın, ona para verirsin. Veya müşteriyi çözüm ortağına gönderirsin, o sana para verir. Benzer veya birbiriyle ilişkili mesleklerdeki iş adamları ya da esnaflar karşılıklı müşteri kazandırma uğraşılarında birbirlerinden pay alırlar. İnsanlık öldü. Kimse bir insan kardeşime karşılıksız yardımcı olayım diye düşünmüyor. Öyle kötü bir zamandayız.

Bu çirkinlikler küçük esnaflara kadar inmiş durumda. İlgili bir yazıma bakabilirsiniz:
http://devletli.com/ev-dekor/esnaf-dayanismasi
Tam da çözüm ortağı meselesiyle ilgili, birebir bir örnek.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 29 Kasım 2010

Etiketler: |

'Çözüm Ortağı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Râna dedi ki:

    Bir müşterimi boş göndermemek için bende olmayan bir ürünü karşı komşumdan alıp getirdim ve sattım. Ücretini komşuma teslim ettiğimde bana para teklif etti çok tuhafıma gitmişti. Acaba ben bu kadar paracımı görünüyorum bu adamın gözünde demiştim. Demek ki piyasa böyle dönüyormuş… Yazık

    ********************
    Evet, maalesef öyle. Git gide yayılıyor, hızla yayılıyor. Şimdi, mesela senin yaşadığın bu deneyime göre, komşu esnaf demiştir ki kimse çıkarı için bir şey yapmıyor, bu da öyledir, bir kâr payı teklif edeyim de ayıp olmasın! Maalesef, insana yaraşır bir samimiyetle Allah razı olsun sözünü bir hiç sayıyorlar. Oysa o çok daha değerlidir. Ticari işlerde Allah razı olsun demenin ayıp sayıldığı, maddi çıkar gözetmenin akıl sanıldığı bir toplumda yaşıyoruz..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)