Dericilik sektörümüzde Deri Halı üretimi

Deri halı aslında yeni bir icat değil. Eskiden hayvan postları yerlerde halı gibi kullanılırdı. Anadolu’da sık rastlanılan bir şeydir. Şimdi hayvan derilerinin yeni teknolojilerle çok daha sağlıklı olarak işlenilip halı olarak tasarlanması iyi bir fikir.

Yün halı bana göre diğer bitkisel liflerden yapılmış halılardan daha iyi çünkü hem daha sıcak tutar hem su emmediği için temizliği daha kolaydır. Şimdi deri hal yapıldığını duydum. Deriden yapılıyor ama herhalde “dokuma” usulü yapılmıyordur. Diğer halılar yün veya bitkisel ipliklerin dokunmasıyla yapılır. Deri halı nasıl yapılıyor bilgi bulamadım. Herhalde deri tabakalarının yaygı olarak kullanılmasından ibaret bir kullanımı vardır.

Deri halı aslında yeni bir icat değil. Eskiden hayvan postları yerlerde halı gibi kullanılırdı. Anadolu’da sık rastlanılan bir şeydir. Şimdi hayvan derilerinin yeni teknolojilerle çok daha sağlıklı olarak işlenilip halı olarak tasarlanması iyi bir fikir. Her gün mezbahalarda yüzbinlerce sığır, koyun, dana, kuzu kesilmekte. Derileri pek çok alanda zaten kullanılıyor. Hatta belki çoğu deriler çöpe atılıyor olabilir. Onların halı gibi değerlendirilmesi israf edilmelerinden daha iyi olur.

Sözkonusu deri halılardan üreten bir firma “Nel Deri Halı” firması. Bütün ürünler gerçek deriden yapılıyor. Firma 1990’dan buyana faaliyette. Deri sektörünün içinde halıcığın da gelişmiş olması çok güzel.

Bence sadece halı olarak değil, yatak örtüsü, koltuk kılıfı gibi amaçlarla da üretim yapılabilir.

Kategori: Ev Dekor Mutfak Tarih: 02 Kasım 2010

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)