Diyet hapları kullanım amacı ve ölümcül tehlikeleri

Diyet hapları ne işe yarar? Yan etkileri nelerdir? Diyet hapları ölüme sebep olur mu? Öldürücü müdür? Tıpta doktorlar bu hapları hastalara ne amaçla verirler? Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılırlar?

Aşağıdaki yazımı birkaç yıl önce yaptığım bir tercümemden aldım. O zamanlar diyet haplarının zararları Türkiye gündeminde yoktu. Şimdi ise son aylarda gitgide artan bir ivmeyle bu hapların tehlikelerinden bahsediliyor. Artık diyet hapları yüzünden ölen insanlarımız da var.

Bunlar ABD’de büyük bir endüstri oluşturmaktadır. Kilo verme çabalarında en rağbet edilen yöntemlerdir.
Diyet hapları doktorlar tarafından verilen reçetelerle alınabiliyor. Reçetesiz satılanları da vardır ki bunlar diyete takviye edici diye nitelendirilirler.

Diyet hapları tıbbi tedavide ne amaçla kullanılır
Reçete ile satınalınabilen diyet hapları obez kişilere verilir. Kilo vermede kamçılayıcı rolü vardır. Bunun sebebi, içeriğinin besin ve ilaç kurulu tarafından belirlenip düzenlenmesi ile daha etkin olması ve tıbbi gözetim altında kullanılmasıdır. Fakat reçetesiz satılan türlerine ya da diyet haplarının kişisel kullanımına bağımlılık sağlığınız için zararlı olabilmektedir.

Etkileri
Diyet hapları iştah kesici ilaçlarının, kafein tabletlerinin ve bitkisel katkı maddelerinin etkilerine sahiptirler. Örneğin Phenylpropanolamine ve Ephedra çok revaçta iştah kesicilerdir ve kişiye güzel bir canlılık kazandırarak sinir sistemine zindelik verirler.

Diyet haplarının tehlikeli yan etkileri
Gerginlik, yüksek tansiyon, uykusuzluk, aşırı aktivite, yorgunluk, bulantı..
Kalpte ritim bozuklukları (ki bunlar kalbin kan pompalamasının etkisinin düşmesi gibi bozukluklardır) ve kalp, nabız atışlarının düzensiz ve çabuk olması…
Baş ağrıları, kusma, ağız kuruluğu, beyin kanaması, bulanık görme, ateş, idrar yollarında enfeksiyon, saç dökülmesi, seks hayatında gerileme, göğüste daralma, el ve ayaklarda karıncalanma ve sağlıksız dışkılama.
Daha da ciddisi, diyet haplarında doz aşımı ya da bu ilaçların devamlı kullanımı ölümle sonuçlanabilmektedir.

Kategori: Sağlık Tarih: 21 Nisan 2010

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)