Diyetisyen Filiz Yutay ve Ramazan ayı orucu

Filiz Yutay Özel Yıldıztabya Bilge Hastanesi’nde “Diyet ve Beslenme” anabilim dalı uzmanı olarak görev yapan 1981 doğumlu genç bir doktor.

Bugün Cine 5 TV kanalında “Önce Sağlık” adlı canlı yayın programında Filiz Yutay konuk edilmişti. O sırada anlattıklarını not alacak durumda değildim ama bana çarpıcı gelen sözleri aklımda.

Filiz Hanım bence mesleğinde oldukça kaliteli hizmet veriyor. Diyet hakkında verdiği bilgiler bana gayet sağlıklı ve mantıklı geldi. Bugünlerde yazmakla uğraştığım yeni bir yazım ile paralel bir sözünden dolayı kendisini İslami konularda da oldukça bilinçli buldum.

Filiz Yutay

Filiz Yutay

Ne dediğini daha doğrusu aklımda kalan manayı yazayım:
“Ramazan ayında çok daha fazla yemek yeniliyor. Aslında maneviyata önem veren insanlar bu ayda az yerler. Zaten Ramazan ayında tutulan oruçtan maksat dünyevilikten maddiyattan bedensellikten uzaklaşmadır. Bu oruç bunun içindir. Ama toplum olarak biz Ramazan ayı gerçeğinden bir hayli uzaklaşmış durumdayız.”

Bu sözleri Filiz Hanım’ın İslam hakkındaki bilinçliliğini gösteriyor. Keşke bütün müslümanlar öyle düşünebilse.

Diyetisyen hekim Filiz Yutay ayrıca metabolizmayı hızlandırmaktan bahsetti. Meselâ günde bir iki ceviz veya birkaç fındık az miktarda aralıklarla yenilmeliymiş.

Filiz Yutay Özel Yıldıztabya Bilge Hastanesi’nde “Diyet ve Beslenme” anabilim dalı uzmanı olarak görev yapan 1981 doğumlu genç bir doktor.

Kategori: Beslenme Tarih: 23 Ağustos 2009

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)