Düdüklü tencere kullanımında nelere dikkat edeceğiz?

Tencereyi yarıdan fazla asla doldurmayınız ve susuz yemek pişirmeyiniz.

Yemek pişirirken büyük zaman ve enerji tasarrufu sağlayan vefakâr ve cefakâr dostlarımız düdüklü tencerelerimiz sinirlendirilmeye gelmez. İşine karışılmamalıdır. Aksi takdirde hışmına uğrayabiliriz.

Yıllar önce annemin bir arkadaşı, Trabzonlu G. Hanım, karalahana çorbası pişirdiği düdüklü tenceresini vakitsiz açmış. Açar açmaz kaynayan karalahana çorbası uçuşa geçmiş. Bütün mutfak; her taraf karalahana çorbasına bulanmış. En çok da G. teyzenin yüzü kaynar çorbadan nasibini almıştı.

Sonra ne mi oldu? G. teyzenin komple yanan yüz derisi zamanla kendi kendisine yenilendi. Gerçekten, şaka değil, G. teyzenin yüzü belki 15 yaş kadar daha genç bir görünüm kazandı. Her gören imreniyordu kıskanıyordu.

Düdüklü tencereKaraca’dan “Senfoni düdüklü tencere” 5 litrelik hacimli – fiyatı peşin 175.50 TL taksitle 195 TL.Gelelim düdüklü tencere kullanırken nelere dikkat edeceğiz meselesine: Aşağıdaki maddeleri lütfen dikkatle okuyunuz. Bilgiyi Karaca web sitesi‘nden aldım..

— Düdüklü tencereler basınçla yemek pişiren özel tasarlanmış kaplardır.
— Her kullanışta tencere içinde basınç olacağını hiçbir zaman unutmayınız. Daima dikkatli ve sabırlı kullanınız.
— Kullanma kılavuzunu okumadan asla kullanmayınız.
— Kurallarına göre kullanmadığınız durumlarda yaralanabilirsiniz, elleriniz ve yüzünüz zarar görebilir.
Tencereyi yarıdan fazla asla doldurmayınız ve susuz yemek pişirmeyiniz.
— Tencere kapağının tam olarak kapandığını, kelepçelerin tencere eteğinin altına tamamen geçtiğini her kullanımda kontrol ediniz.
— Kabuklu ürünler kullandığınız zaman valf çıkışı tıkanabilir. Dikkatli olun.

Kategori: Ev Dekor Mutfak Tarih: 16 Temmuz 2009

Etiketler: |

'Düdüklü tencere kullanımında nelere dikkat edeceğiz?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. kalderavolkan dedi ki:

  Ben oldum olası korkarım düdüklü tencereden. BU patlama hikayelerini çok dinlediğimden sebep sanırım annemde kullanmazdı bende kullanamam. Ama kız kardeşim daha cesaretli çıktı :) Clipso aldı, bir tık ile açılanlardan. Acaba onda tehlike yokmudur ki? Emin olsam kullanırım valla, büyük tasarruf…

 2. E. Ali dedi ki:

  Ben de korkarım. Sanki başıma bir şey gelmiş gibi.. Halbuki hiçbir patlamaya tanık olmadım sadece şurdan buradan duydum. Annem kullanır. Ben ise düdüklü tencere ocaktayken mutfağa girmeye bile korkarım.
  Ama galiba yemek piştikten sonra soğuyana kadar bekleyip sonra kapağı açınca hiçbir tehlikesi yok. Bir de kullanma talimatına sıkı sıkı uymak lazım.
  Bunların kapak genişliğinde bir iç çember lastiği var. Annem eskiden birkaç ayda bir o lastiğin yenisini alırdı. Şimdi yaşlandı çok fazla şey yapamıyor.

 3. bilge dedi ki:

  bugun karaca symphony düdüklü tencere aldım.ama kutudan kullanma talimatı çıkmadı nasıl kullanacağımı bilemiyorum..yardımlarınız için teşk.

 4. Elif dedi ki:

  Benim basima duduklu tencere patlamasi geldi.Icerde oturuyorduk.Mutfakta kuru fasulye pisiyordu duduklude.Komsumuzun kucuk kizi ikide bir benden su istedi o siradada Brezilya dizisi izliyordum.Malum dizilerin revasta oldugu zamanlar.Dur bekle getiricem demeye kalmadi bir gumburtu bir patlama sesi geldi.Dudukluden geldigini hic tahmin etmedik.Mutfaga bir gittikti Dudukludeki fasulye suyu tavanda fasulyeler tenceredeydi.Dizi bir nevi hayatimi kurtardi.Eger diziye dalmasaydim komsu kizina su getirmeye mutfaga gidecektim.Ve belkide kaynar kuru fasulye suyu yakacakti beni.Annemde genc kizken komsularinin haniminin kolu kopmus duduklu patlayinca.Bende yeni Kara’nin duduklu tenceresini aldim.Klipsolu olandan.Ama kullanma kilavuzunu bulamiyorum.Nasil kullanicam bana kullanan biri yardimci olabilirmi?

 5. başak dedi ki:

  karaca düdüklü tencere aldım ama içinden kullanma kılavuzu çıkmadı yoksa ürünler sahtemi

 6. Ebubekir Çoban dedi ki:

  Karaca düdüklü tencerenin kullanma klavuzu benim de çıkmadı. aksilik bu ya tencere yıkanırken lastiğini çıkarmışlar bir türlü takamadık kullanamıyoruz. yardım edin.
  ***
  Lastiği bir gün buzdolabında bekletirseniz küçülür kolayca takabilirsiniz diye düşünüyorum.

 7. Ebru İstanbul dedi ki:

  Ben de dün ilk defa kullandım .Karaca nın akıllı clipso düdüklü tenceresini,bende sizler gibi çok korkardım ve dün yendim o korkumu. Taze fasülye pişirdim,sadece 20 dk da pamuk gibi oldu. Kullanım klavuzları hiç açıklayaıcı olmadıgı için sizinle kullanımını paylaşmak istiyorum :

  1- Öncelikle yemeğinizi usulüne göre hazırlayın,ve kapağın ağzı açık kaynadıktan sonra kapak kapama işlemine geçiniz ve yemeğin suyunu kesinlikle yarısını gecirerek koymayınız,zaten Clipso düdüklülerde MAX.yazısı var oraya dikkat edin.
  2- Kapağı kapayın ve iyice kapandıgından emin olun,kapandıktan sonra kapağın ortasında ki siyah yuvarlak yere basın ,kapakları otomatik olarak kapatacak ve “Click” diye bir ses duyacaksınız.
  3- Sonra “ventil” denilen yuvarlak 1-2-3 rakamlarının ve buhar işaretinin bulunduğu yeri buhar kısmına getirip,iyice kaynadıgını anlayana kadar bekleyin (Bunu ventilin delik kısmından cıkan buhardan anlarsınız,uzunca bir buhar çıkar) Bu demek oluyor ki yemeğiniz kaynamaya başladı.
  4- Kaynadıktan sonra ventilin ivmesini pişireceğinizin ne olduguna baglı olarak 1-2-3 rakamlarının üzerine getirip dakika tutun (Mesela ben dün taze fasülyeyi 1 de pişirdim ve genelde zor bir şey olmadıgı sürece 1 ‘i kullanıyorum.
  5- 20 dk bekledikten sonra ocağın altını kapayıp 3-5 dakika bekliyorum.NOT: Yemek pişirken sakın har ateşte pişirmeyin ,orta ateşte ve tencereden taşmayacak şekilde ateşini ayarlayın)
  6- Sonra ventilin ok kısmını yavaş yavaş 1’den buhar işaretine doğru itekleyerek içinde ki buharı boşaltın(SAKIN ANİ YAPMAYIN ,BUHAR ELİNİZİ VE YÜZÜNÜZÜ YAKABİLİR ALLAH (c.c) korusun.
  7- Tamamen buharı çıkardıktan sonra kapağın orta kısmının arkasında bir küçük kol var,onu geriye çekip yavaşça kapağı açın.

  AFİYET OLSUN :)

 8. admin dedi ki:

  Ebru Hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 9. Kubra dedi ki:

  Benim karaca duduklu tencerem dun bomba gibo patladi. arkam donuk oturuyordum mufakta tencereye. yuzume yemek sicradi. ufak yandi ama mutfakta batmadik hic biyer kalmadi. sinir kirizi gecirdim. hala silincek cok yer var. tavan cok fena. dolaplar, tabak canak her sey altust. ve de bu duduklu kilipsli tik tak ac sikayet etcem. nereye bilmiyorum. yardim bekliyorum. yuzum yanabilirdi tamamen.
  ***
  Kübra Hanım benzeri problemler için “tüketici hakem heyeti”nden bahsediliyor. Şu sayfadaki bilgileri güzelce bir okuyun diye tavsiye ediyorum. Aşağıdaki linke tıklayarak:
  http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6546


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)