Düdüklü tencere kullanımında nelere dikkat edeceğiz?

Yemek pişirirken büyük zaman ve enerji tasarrufu sağlayan vefakâr ve cefakâr dostlarımız düdüklü tencerelerimiz sinirlendirilmeye gelmez. İşine karışılmamalıdır. Aksi takdirde hışmına uğrayabiliriz.

Yıllar önce annemin bir arkadaşı, Trabzonlu G. Hanım, karalahana çorbası pişirdiği düdüklü tenceresini vakitsiz açmış. Açar açmaz kaynayan karalahana çorbası uçuşa geçmiş. Bütün mutfak; her taraf karalahana çorbasına bulanmış. En çok da G. teyzenin yüzü kaynar çorbadan nasibini almıştı.

Sonra ne mi oldu? G. teyzenin komple yanan yüz derisi zamanla kendi kendisine yenilendi. Gerçekten, şaka değil, G. teyzenin yüzü belki 15 yaş kadar daha genç bir görünüm kazandı. Her gören imreniyordu kıskanıyordu.

Düdüklü tencereKaraca’dan “Senfoni düdüklü tencere” 5 litrelik hacimli – fiyatı peşin 175.50 TL taksitle 195 TL.Gelelim düdüklü tencere kullanırken nelere dikkat edeceğiz meselesine: Aşağıdaki maddeleri lütfen dikkatle okuyunuz. Bilgiyi Karaca web sitesi‘nden aldım..

— Düdüklü tencereler basınçla yemek pişiren özel tasarlanmış kaplardır.
— Her kullanışta tencere içinde basınç olacağını hiçbir zaman unutmayınız. Daima dikkatli ve sabırlı kullanınız.
— Kullanma kılavuzunu okumadan asla kullanmayınız.
— Kurallarına göre kullanmadığınız durumlarda yaralanabilirsiniz, elleriniz ve yüzünüz zarar görebilir.
Tencereyi yarıdan fazla asla doldurmayınız ve susuz yemek pişirmeyiniz.
— Tencere kapağının tam olarak kapandığını, kelepçelerin tencere eteğinin altına tamamen geçtiğini her kullanımda kontrol ediniz.
— Kabuklu ürünler kullandığınız zaman valf çıkışı tıkanabilir. Dikkatli olun.

Düdüklü tencere

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. kalderavolkan diyor ki:

  Ben oldum olası korkarım düdüklü tencereden. BU patlama hikayelerini çok dinlediğimden sebep sanırım annemde kullanmazdı bende kullanamam. Ama kız kardeşim daha cesaretli çıktı :) Clipso aldı, bir tık ile açılanlardan. Acaba onda tehlike yokmudur ki? Emin olsam kullanırım valla, büyük tasarruf…

 2. E. Ali diyor ki:

  Ben de korkarım. Sanki başıma bir şey gelmiş gibi.. Halbuki hiçbir patlamaya tanık olmadım sadece şurdan buradan duydum. Annem kullanır. Ben ise düdüklü tencere ocaktayken mutfağa girmeye bile korkarım.
  Ama galiba yemek piştikten sonra soğuyana kadar bekleyip sonra kapağı açınca hiçbir tehlikesi yok. Bir de kullanma talimatına sıkı sıkı uymak lazım.
  Bunların kapak genişliğinde bir iç çember lastiği var. Annem eskiden birkaç ayda bir o lastiğin yenisini alırdı. Şimdi yaşlandı çok fazla şey yapamıyor.

 3. bilge diyor ki:

  bugun karaca symphony düdüklü tencere aldım.ama kutudan kullanma talimatı çıkmadı nasıl kullanacağımı bilemiyorum..yardımlarınız için teşk.

 4. Elif diyor ki:

  Benim basima duduklu tencere patlamasi geldi.Icerde oturuyorduk.Mutfakta kuru fasulye pisiyordu duduklude.Komsumuzun kucuk kizi ikide bir benden su istedi o siradada Brezilya dizisi izliyordum.Malum dizilerin revasta oldugu zamanlar.Dur bekle getiricem demeye kalmadi bir gumburtu bir patlama sesi geldi.Dudukluden geldigini hic tahmin etmedik.Mutfaga bir gittikti Dudukludeki fasulye suyu tavanda fasulyeler tenceredeydi.Dizi bir nevi hayatimi kurtardi.Eger diziye dalmasaydim komsu kizina su getirmeye mutfaga gidecektim.Ve belkide kaynar kuru fasulye suyu yakacakti beni.Annemde genc kizken komsularinin haniminin kolu kopmus duduklu patlayinca.Bende yeni Kara’nin duduklu tenceresini aldim.Klipsolu olandan.Ama kullanma kilavuzunu bulamiyorum.Nasil kullanicam bana kullanan biri yardimci olabilirmi?

 5. başak diyor ki:

  karaca düdüklü tencere aldım ama içinden kullanma kılavuzu çıkmadı yoksa ürünler sahtemi

 6. Ebubekir Çoban diyor ki:

  Karaca düdüklü tencerenin kullanma klavuzu benim de çıkmadı. aksilik bu ya tencere yıkanırken lastiğini çıkarmışlar bir türlü takamadık kullanamıyoruz. yardım edin.
  ***
  Lastiği bir gün buzdolabında bekletirseniz küçülür kolayca takabilirsiniz diye düşünüyorum.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen konuşma dilinde yazmayın zorluk çıkarmayın.
LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM

Yorumu göndermeden önce burayı doldurun.