Düşüklerin bir sebebi ve aspirinin hamilelikteki faydası

Antifosfolipid sendrom (APL sendromu) yüzünden hamileliğin sonlanması, çocuk düşmesi sebeplerinden biridir.. Aspirinin hamilelikte çocuk düşmesini nasıl önlediğine dair bir yazı.

Aspirinin kanın pıhtılaşmasını önleme (veya kanı sulandırma) özelliği vardır. Bu özelliği itibarıyla çok küçük dozda aspirin bile işe yarar. Bu amaçla kullanımında bebek aspirini diye bilineni tercih edilir.

Peki aspirin düşükleri nasıl önleyebiliyor?
Hamilelikte çocuk düşmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan biri: Kan pıhtılaşması mekanizmasının bozulmasıyla kılcal damarlarda gözle görülemeyen pıhtılaşmalar olur. Bunlar bebeğe giden kanı azaltır ve düşüğe sebep olabilir. Bu olaya “antifosfolipid sendrom” denir. Kısaca APL diye tanımlanan sendromun bir başka zararı da gebelik zehirlenmesine sebep olabilmesidir. Buna ise prekelempsinin denir.
Çok küçük dozajda alınan aspirin bu iki ciddi tehlikeyi önleyebiliyor. Aynı faydayı sağlayan bir diğer ilaç ise “Heparin”dir. Bunların faydasının %70 olduğu görülmüştür.

Fakat ne yazık ki insanlar düşüklerin sık görüldüğü kadınlara aspirini bilinçsizce tavsiye ediyor. Düşüğün sebebi uzman doktorların ciddi konrolleriyle tahlilleriyle tespit edilmelidir. Aksi takdirde, düşük sebebi başka bir şey ise ne aspirinin ne de heparinin zerre kadar faydası olmaz. Daha kötüsü; tedaviye geç kalınır, boşa zaman kaybedilir ve bebek kaybedilebilir.

Her şeyin bir uzmanı var. Sıradan bir dâhiliye doktoru bu işlerden anlamaz. Her ne konuda rahatsızlığımız var ise o konuda profesyonel doktorlara uzman hekimlere müracaat etmeliyiz.

Ayrıntılı bilgi için kaynak: » Hamilelikte Aspirin

Kategori: Sağlık Tarih: 03 Haziran 2009

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)