Endokrinoloji ve Önemi

Endokrinoloji nedir? Salgı bezlerinin fonksiyonlarını inceler. Endokrin sistemi (salgı bezi fonksiyonları) ile ilgili hastalıkların sebeplerini ve tedavilerini bulmaya çalışır.

Endokrinoloji nedir

Tıp ilminde bir bilim dalıdır. Endokrin sistemini; yani iç salgı bezlerinin fonksiyonlarını, normal dışı çalışma sonucu oluşan hastalıklarını ve bunların tedavilerini araştırır, inceler.

Endokrinoloji ile ilgili iç salgı bezleri hastalıklarına örnekler:
Hipofiz bezi hastalıkları, Tiroid bezi hastalıkları, Böbreküstü bezlerinin hastalıkları, insülin hormonuyla ilgili hastalıklar… ve daha birçok hormonal düzensizlikler ve hastalıklar.

Endokrin sistemi

İç salgı bezlerinin salgıladıkları hormonları bütün vücuttaki hücrelere ulaştırmak için çalışan sistemdir. Söz konusu iç salgı bezlerine örnekler: Hipofiz, tiroit, paratiroit, epifiz, böbreküstü bezleri, vb.

Organizmada bir çok aktivitenin koordinasyonunu ve düzenini sağlayan iki sistem vardır: Sinir sistemi ve Endokrin (hormonal) sistem.

Sinir sisteminde düzenleyici görev hızlı ve ani etkilerle oluyorken endokrin sitemde daha yavaştır; etkileri daha uzun vadede görülür. Çünkü endokrin sistemde bilgiler önce iç salgı bezlerinden kana (hormon olarak) verilir, kan ise gerekli dokulara taşır götürür.

Endokrinoloji Uzmanları

Yurdumuzda ne yazık ki endokrinolojiye ve endokrinoloji uzmanlarına gereken önem verilmiyor. İçinde bulunduğumuz çağda bu uzmanların sözünü dinlememiz bizim için hayati önem taşır. Hele çocuk yetiştirme sorumluluğumuz gibi çok ciddi bir sorumluluğumuz varsa endokrinolojiyi çok yakından takip etmeliyiz.

Endokrinoloji uzmanlarının ilgi alanı konulardan bir – iki örnek:

Hormonlu sebze, meyve ve etlerin çocukların hayatlarını mahvetmesi – Boy Kısalığı – Erkeklerde Memelerin Büyümesi (Jinekomast) – Diyet – Metabolizma – Hormonlar ve Görevleri – Kilo vermeyenlerde tiroid hastalığı olabilir – Nödüler Guatr – Tatlı yeme isteği veya reaktif hipoglisemi – Tip 2 Diyabet – Tüylenme ( Hirsutizm) – Şeker hastalığının toplumdaki sıklığı, belirtileri ve evreleri- Çocuklarda erken başlayan ergenlik..

Kategori: Sağlık Tarih: 06 Kasım 2008

Etiketler:

'Endokrinoloji ve Önemi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sıkıntılı dedi ki:

    merhabalar. 25 yaşındayım bende aşırı terleme ve yüz kızrması son 4 yıldır kendini iyi derecede göstermeye başladı. kendimi hiç iyi hissetmiyorum. topluma cıkınca herkez bana bakıyormuş gibi geliyor, ikili veya coklu görüşmelerde yüzümü kaçırmaya calısıyorum ama nafile yüz bu nereye kacırabilirsin. olumsuz etkilenmeye başladım pisikolojim bozuldu, sabahları kalkınca ilk 10 15 dakika kızarıklık yok. bazen banyo yaptığım halde kurulanınca terlemeye baslıyorum bana yardım edin. şuan size yazarken dahi terliyorum. yardım edin. teşekkürler.
    ***
    Ben doktor filan değilim sadece tahminimi yazıyorum bunu öncelikle bilmelisiniz.
    Yüz kızarıklığı ve terlemeden başka hiçbir sağlık sorununuz yoksa bu mesele sanıyorum psikiyatri ile ilgili. Yüz kızarması ve terleme psikolojimi bozdu demişsiniz. Oysa psikolojinizi bozan şey o problemler değil. Psikologların çözeceği bir şey de değil. Siz öncelikle bir devlet hastanesinin psikiyatri bölümüne başvurmalı, gereken incelemeleri tahlilleri yaptırmalısınız. İki üç aylık tedavi ile psikolojik sıkıntılarınız da kızarıklık ve terleme sorunlarınız da düzelecektir diye düşünüyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)