Evde çiçeklerin sağlığa etkisi

Evlerde yetiştirilen süs bitkilerinin insan sağlığına olumlu ve olumsuz etkileri..

Havayı temizleyici etkileri: Bazı bitkiler hakkında havayı temizliyor söylentileri gerçektir ama bitkiler daima esintiye ihtiyaç duyar. Yani evlerde hayatta kalabilmeleri zordur, hayatta kalsalar bile nefes alıp vermeleri çok yavaştır. Ayrıca havayı temizlemeyi başarabilmeleri için çok sayıda bitkiye ihtiyaç var.
Ayrıntılı bilgi: Hava temizleyen bitkiler

Peki bitkiler gece oksijen tüketiyor mu? Evet ama o kadar azdır ki, yatak odanızın tamamı bitkilerle doldurulsa, tümünün gece tüketecekleri oksijen ancak küçük bir serçenin tüketeceği kadardır hatta ondan bile azdır. Yani hiçbir zararı yok.
Ayrıntılı bilgi: Bitkiler gece oksijen tüketir mi?

Radyasyonu alır mı? Radyasyon ışık gibi ve ses gibi hareket eder. Anında her yere yayılan bir şeydir. Bitkilerin bu konuda yapabileceği en küçük bir şey yoktur. Kim ne derse desin inanmayın. Radyasyon sigara dumanı gibi bir şey değil ki bitkiler çeksin alsın. Bazen televizyonlarda bilim adamı diye konuşanlar bile saçmalıyor. Onlar bile bile yalan söylüyor: amaçları süs bitkileri sektörüne biraz olsun katkı sağlamaktır.
Ayrıntılı bilgi: Kaktüs ve radyasyon

Evde bitkilerin zararlarına gelince:

1- Süs bitkilerinin birçoğu zehirlidir. Birkaç istisnası var o kadar. Onun için, her şeyi kemiren ısıran yemeye çalışan bebekleriniz varsa çok dikkatli olmalısınız. Zehir, gerçekten zehir söz konusu. Öldürür.
Ayrıntılı bilgi: Süs bitkileri niçin zehirlidir

2- Alerji: Saksılarda toprak yüzeyinde oluşan küflerden havaya karışan tozlar bazı insanlarda alerjiye sebep olabilir. Ama hiç duymadım. Yine de siz evde fazla sayıda saksıda süs bitkisi bulunduruyorsanız evinizi sık sık havalandırın. Hem sık havalandırılma ve esinti bitkilerin sağlıklı gelişebilmesi için şarttır.

Kategori: Ev Dekor Mutfak Tarih: 30 Ocak 2012

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)