Geliştirilmiş 3D (üç boyutlu) sinema yükselişte

3d-film-sinemaBu şimdilik İngiltere’de böyle.. 3D film teknolojisinde geliştirmeler yapılmış. Eskisinden daha iyiymiş. İngiltere’de geliştirilmiş 3D filmlerine göre tasarlanan sinemaların sayısı geçen yıl 70 iken şimdi 400 kadar olmuş. Bunun da her hafta 10 kadar yeni sinema açılışı anlamına geldiği söyleniyor.

Bu şimdilik İngiltere’de böyle.. 3D film teknolojisinde geliştirmeler yapılmış. Eskisinden daha iyiymiş. İngiltere’de geliştirilmiş 3D filmlerine göre tasarlanan sinemaların sayısı geçen yıl 70 iken şimdi 400 kadar olmuş. Bunun da her hafta 10 kadar yeni sinema açılışı anlamına geldiği söyleniyor!
Pek çok yeni üç boyutlu filmler yapılacakmış. 2008 yılında 6 film yapılmış; bu yıl iki katından fazlası ve gelecek yıl için ise daha fazlası planlanmış.

11 yaşındaki Londralı Lauren’ın seyrettiği 3D film hakkındaki yorumu:
“Normal bir filmde kendinizi filmde hissetmiyorsunuz. Sadece seyrettiğinizi hissediyorsunuz. Ama 3D filmlerde seyrediyor gibi değil de içinde gibi hissediyorsunuz.”

Seyretme maliyeti
Gidip seyretmek normal bilet fiyatına ekstradan bir 2/2.5 sterlin daha ekleme fiyatına geliyor.

3d-film-sinemaLauren’in babası Daniel “kesinlikle bu paraya değer” görüşünde. “Sanki filmdesiniz, sanki onlarla beraber oraya buraya koşuşturuyorsunuz.” diyor.
Bu görüşe herkes katılmıyor.
13 yaşındaki oğlunu sinemaya götüren Cheryl “Bence bu bir para israfı.. saçmalık.. ” diyor.
Film endüstrisi patronları Cheryl gibi düşünenlere katılmıyor tabi.

Bence film endüstrisi patronları haklı değil ama haklı. Yani Cheryl’e katılmamakla haksızlar, bu filmlerin tutulacağını düşünmekte haklılar.
Niçin böyle düşünüyorum? Çünkü halk kitleleri için biliyorum ki paragözlerin başarısı “iyi bir reklâm kampanyasına, ikna yöntemlerine, kandırma başarısına ve alıştırmaya” bağlıdır.

Bir düşünün: Recep İvedik filmlerinden bir tane daha yapılsa ve üç boyutlu olarak daha pahalı gösterilse kim gitmez? Recep İvedik tipini çok seven çoluk çocuk bu yöntemle 3D sinema hastası olurlar. Ayrıca sinemacılıkta 3D teknolojisinin geliştirilmiş olduğunu da hesaba katarsak…

Üç boyutlu filmlerin bize gelebilmesi ve tutulabilmesi ihtimali elbette öncelikle batılılarda tutulmasına bağlı. Aralık ayı bekleniyor. Denemelerde başarı sağlanırsa batı dünyasında olay tamamdır ve sonra 2010 yılı içinde başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerimizde bol bol 3D teknolojisine uyumlu sinema salonları açılacak demektir.

Yazıyı esas kaynağından ayrıntılı okumak isteyenlere kaynak:
Boom in ‘new and improved’ 3D cinemas

Kategori: Bilim Teknoloji Tarih: 07 Ağustos 2009

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)