Giyim sektöründe büyük marka olmanın yolu ünlü model mankenlerle çalışmaktan geçiyor

Giyim firmalarına yeni pazarlar bulmak ve markalaşmak için reklâm ve tanıtım çalışmalarında ünlü mankenlerin tercih edilmesi..

Sarar Giyim Firmasının Manken Stratejisi

Giyim sektöründe önemli bir marka olan Sarar Giyim, dünya çapında da kuvvetli bir marka olarak tutulmak, tutunmak amacıyla tanıtımlarında yabancı ünlü mankenleri kullanıyor.

David Gandy

David Gandy

Sarar Giyim önceden olduğu gibi bu yıl da 2009 – 2010 sonbahar ve kış erkek giysileri için bütün dünya kadınlarının gözdesi ünlü İngiliz manken ve fotomodel David Gandy ile reklâm çalışmaları yaptı.

Giyim firmalarının yeni pazarlar bulmak ve markalaşmak için reklâm ve tanıtım çalışmalarında ünlü mankenleri tercih etmeleri önemli bir pazarlamacılık tekniği olabilir.

Giyim sektöründe moda trendlerini etkilemek ve tutulan bir marka olmak için işinin ehli usta tasarımcılarla stilistlerle çalışmanın öneminin yanısıra ürün tanıtımın etkililiği de çok önemli. Tanıtımların ses getirmesi için isimleri ile markalaşan mankenlerle, ünlü fotomodellerle çalışmak gerekir.

Çağla Şikel

Çağla Şikel

Meselâ Türkiye’de herhangi bir bayan giyim firması hatta bir tesettür giyim firması yüksek kaliteli ürünlerine rağmen marka olamamışsa Çağla Şikel gibi ünlü ve çok tutulan sanatçı bir mankenle reklâm yapsa Türkiye’de anında önemli bir marka olup çıkıverir! Sonrasında başarısının devamı ise ürünlerinin kalitesine ve müşteri memnuniyetine verdikleri öneme bağlı. Bir de ünlü mankenlerle çalışmaya devam etmesine.

Mankenlerin ünü niçin önemli?

Ünlülerin halk üzerinde etkisi vardır. Her şeyden önce bu kişiler görüldükleri anda bütün dikkatleri üzerine çekerler. O ünlünün giydikleri, giyim tarzı, saç modelinden ayakkabılarına kadar her şeyi halkın gözünde değer kazanır. Sonra, giyinimine ve başarılı markalara verdiği önemi dengede tutabilen insanlar kendilerine neyin yakışacağını bazen sadece kendi üzerinde, bazen sevdikleri mankenlerde görmekle karar verir. Bir manken; tipi, kemik yapısı, ten ve saç rengi ile birlikte her şeyiyle bazı insanlar tarafından model kabul edilir. Bazı kadınlar kendisine veya kocasına, nişanlısına, erkek arkadaşına neyin yakışacağına “filan mankenler” üzerinde gördükten sonra karar verebilir, hatta niyetleri yoksa bile görünce satın almak isterler. Bazı erkekler de aynı şekilde, kendi fiziki yapısına uygun gördüğü mankenler üzerinde beğendikleri kıyafetleri satın almak isterler. “Madem ona yakışmış bana haydi haydi yakışır” düşüncesi. Veya bir erkek sevdiği bir kadın mankende gördüğü giysileri eşinde veya kız arkadaşında da görmek ister, o giysileri satın alır hediye eder.
Böyle şeyler bizde fazla yaygın olmasa da gelişmiş batı ülkelerinde görselliğe, modellemeye, örneklemeye oldukça önem veriliyor.

Eskiden ürün kalitesinde iddialı firmaların kuvvetli marka olarak yükselebilmeleri geniş çapta büyük gayretlerle olabiliyorken şimdi akılcı bir reklâm stratejisi ile ve reklâmlarda ünlü model kişilere rol vermekle çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Kategori: Giyim - Moda Tarih: 18 Ekim 2009

Etiketler:

'Giyim sektöründe büyük marka olmanın yolu ünlü model mankenlerle çalışmaktan geçiyor' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Ziya - Baku dedi ki:

    Manken olmak icin boyun kac olmali?
    ***
    Erkekler için en az 1,85 kadınlar için en az 1,75 deniyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)