Guatr hastalığında Nodül ve Biyopsi

Guatr hastalığı terimlerinden ikisi: nodül ve biyopsi hakkında bilgi içeren kısa bir yazıdır.

Bilinmesi gereken ilk şey, her guatr hastasının boynunda şişkinlik olmadığıdır. Bu hastalıkta esas faktör boğazdaki tiroit bezinin salgı çıkarma fonksiyonundaki düzensizliktir ya da çalışmasındaki bozukluktur.

Guatr hastalığı olan kişilerde tiroid bezi büyüyebilir ya da çok sayıda yumrular oluşabilir. Yumrular küçük küçük olabilir. Nodül bu yumrulara denir. Söz konusu hastalığa da nodüler guatr denir.

Biyopsi nedir? Nodülden iğne ile hücreler alınır ve incelenir. Bu işleme biyopsi denir. Tahlil değil, mikroskop ile inceleme işlemidir. Biyopsi ile kanser var mı yok mu, ameliyat gerekiyor mu vesaire anlaşılır, hastalığın kesin bir teşhisine varılabilir ve sürdürülecek tedavi kararlaştırılır.

Kaynak ve ayrıntılı bilgiler:
http://www.tip2000.com/tedavi/troit/konu3.html

Kategori: Sağlık Tarih: 01 Ağustos 2009

Etiketler:

'Guatr hastalığında Nodül ve Biyopsi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. ibrazen dedi ki:

  Biyopsi işleminden önce işlemin %100 net sonucu göstereceği söylenir ancak, işlem sonucunda doktorlar, yine açık kapı bırakıyorlar. % 99.9’lardan bahsediyorlar.
  Sonuçta; merak edenler için söyleyeyim. Biyopsi çoğu durumda korkulmaması gereken basit bir işlemdir.

 2. halime topalahmetoglu dedi ki:

  merhaba ben 25 yasındayım, 4 yıl once troit amılyatı oldum, ilaclarımı ve dr.mu ıhmal etmedım ama 1 yıl sonra nodullerım tekrar cıktı sımdı tadavıyı sıklastırdım…
  tsh yuksek genelde, cok halsızlık ve sınır yapıyor. yataktan cok yorgun bır sekılde kalkıyorum… sızce ne yapmalıyım? saygılarımla…

 3. E. Ali dedi ki:

  Haline hanım, “tedaviyi sıklaştırdım” diyorsunuz. Bunu kendi kararınızla yapıyorsanız çok kötü sonuçlar doğabilir. Guatr hastalıkları için şundan bundan tedavi usulleri öğrenilmez. Bu konuda uzman doktorlardan başka başvurulacak kimse yoktur. Şimdi hemen iyi bir hastanenin endokrinoloji servisine müracaat etmeniz gerekiyor.

 4. selma korkut dedi ki:

  guatr test değerlerim hep düşük çıkıyor. antitiroit ilacı kullanıyorum. kilom fazla ne yapmalıyım. bu hap benim tiroidlerimi çalıştırmıyormu.
  ****************
  Tiroid bezlerinin normalden az çalışması, normalden az salgı çıkarmaları metabolizmayı yavaşlatıyor bu da aşırı kilo sorunlarına sebep oluyor. Öncelikle bu konuda iyi tecrübeli bir doktora başvurmalısınız. Benim diğer tavsiyeme gelince, tiroid bezlerini aktifleştiren yiyeceklere önem vermenizdir. En başta acı badem ve kırmızı et çok faydalıdır. Daha doğrusu bol çinko içeren besinleri araştırın bunlardan yiyin. ve tuz olarak da iyotlu tuz tercih etmelisiniz. Böylece kilo vermeniz kolaylaşır.
  Zehirli guatr hastalarının düşmanı yiyecekler sizin dostunuzdur. Böyle de düşünebilirsiniz.

 5. saniye demirci dedi ki:

  merhaba ben 45 yaşındayım zehirli guatırım var ne yapmalıyım

 6. emreyücel dedi ki:

  ilaçlarını devamlı kulan kardeşimm hep allah saglığına kavuşmak nasip eylesin cümlemizi aminnnnnnnnnnnn

 7. halime topalahmetoglu dedi ki:

  bu troitin çözümü yokmu?hep ilac mı kullanacağız?

 8. Fatma Koç - bİzmit dedi ki:

  Antitiroyitim var. Ameliyat olmam gerekir mi?

 9. Ayşegül dedi ki:

  Bende haşimato hastalığı çıktı, iştahım ciddi bir şekilde arttı. kiloyu önlemek için spor yapıyorum. biyopsi yapıldı sonucu bekleyene kadar zayıflama ilçlarından kullanabilir miyim?
  ***
  O ilaçlara kesinlikle başvurmayın. Kendinizi aç hissettikçe size neredeyse hiç kalori kazandırmayacak şeyler domates ve hıyardır. Bunlardan bol bol yemelisiniz. Diğer meyveler sebzeler ise fazlasıyla tok tutucu özelliğe sahip. Sabredin.

 10. asuman türkoglu dedi ki:

  slm benim guatir kan tahlillerim hep iyi cikiyor ama bogazimin sag tarafinda bazen gerilince kas gerginligi olusuyor. bende boyun düzlesmesi var. gerginlik olunca ortaya cikan bir sisme mi desem gerilme seklinde. benim derdim nedir acaba? depresyon, gerginlik arti boyun düzlesmesi var. bunun guatirla bir ilgisi var midir? varsa neden kan tahlilerim temiz cikiyor? ben bir guatir hastasi miyim acaba?
  ***
  Asuman hanım bunu tahlillerinizi yaptırdığınız hastanede niçin doktorlara sormuyorsunuz? İnternette kimse size doğru bilgi veremez.

 11. Gülden Dertli dedi ki:

  Ben yedi yıl önce boğaz şişkinliğiyle doktora gittim. Zehirli guatır dediler ve nödül bilinmeyen vurgular diye söyledi doktor. İlaç tedavisi verdi ama bir hafta içinde amaliyat oldum. İki sene önce de iğne biyopsisi oldum ve tekrarladı. Yalnız iğne biyopsisinde bozuk tanımlanmıştır diye yazıyor. Bana ne gibi rahatsızlık yapabilir?


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)