DNA testi & kimse yalan yere babalıkla suçlanmayacak

dna testi ile babalık araştırılması… Sonunda mesele DNA testine kalıyor. Bu teknolojinin yardımıyla genç çocuk iftiradan kurtuluyor. Artık hiç kimse o çocuğu suçlayamaz çünkü bilimsel yoldan kesin gerçek apaçık bir şekilde ispat edilmiştir ki kız başka birinden hamile kalmış.

İlim ve teknolojinin ilerlemesi, gelişmesi, yükselmesi büyük güzellikleri de beraberinde getiriyor. Dün sabah bir televizyon programında gördüğüm gerçek bir olay bana bunları düşündürdü.

dna testi ile babalık araştırılması

Bir kız 14 yaşının son aylarında hamile kalıyor. Annesi ise bunu kızının hamileliği 2.5 ayı bulduğu zaman öğreniyor. Bebek kimden diye kızı konuşturuyorlar : Kız 17 yaşındaki bir gencin kendisini hamile bıraktığını söylüyor. Aile şerefini kurtarmak isteyen kadın, kızının çocuğunu düşürmeyi veya kürtaj yaptırmayı istemiyor. Bebek doğmalı, böylece oğlan tarafı kızı kabul etmek zorunda kalmalı yani kız kendisini hamile bıraktığı sanılan erkekle evlendirilmeli.

Tabii böylece gencin ailesine baskılar başlıyor. Genç çocuk “bebek benden değil” diye ne kadar dil dökse de ona hiç kimse inanmıyor. Hatta annesi babası bile.

İş DNA testine kalıyor. Bu teknolojinin yardımıyla genç çocuk iftiradan kurtuluyor. Artık hiç kimse o çocuğu suçlayamaz çünkü bilimsel yoldan kesin gerçek apaçık bir şekilde ispat edilmiştir ki kız başka birinden hamile kalmış.

Peki ilim ve teknoloji bu kadar gelişmeseydi ne olacaktı? Belki o genç istemediği sevmediği yalancı kızla evlenmek zorunda kalacaktı. Ya da hapse atılacaktı. Belki de kızın ailesi tarafından öldürülecekti.

İlim ve teknoloji de Allahın bir rahmetidir. Yeter ki insanlar kötüye kullanmasın, Allah’a şükretsinler.

Kategori: Bilim Teknoloji Tarih: 26 Şubat 2009

Etiketler: |

'DNA testi & kimse yalan yere babalıkla suçlanmayacak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ebedi Mutluluk dedi ki:

  Belki eskiye göre bu tür olaylar arttı. Yani suç oranı fazla gibi görünüyor. Teknoloji ise Allah’ın bize verdiği çok büyük bir nimet. Ne kadar şükretsek azdır. Suçlular ne kadar hileye başvursalar da, teknoloji sayesinde yakalanabiliyorlar. Bu da Allah’ın adaleti olsa gerek. Ahirette ise bunun daha fazlası olacak. Şimdi melekler bunları tabiri caizse manevi kameralarla kaydediyorlar. Her şey ortaya çıkacak.

  **
  **
  Cevap:
  Evet her şeyin kaydedilip saklandığı Kuran-ı Kerîm ayetlerinde ve peygamber efendimizin hadislerinde sık sık belirtilmiş bir gerçek. Bu dünyada “haklı” olduğunu sanan çoğu kişi meselenin temelinde kendi hakszlığının yattığını da ayrıca görecek. Geçenlerde başıma gelen saldırıda olduğu gibi. İşte bu noktada insan iyi düşünmeli. Haksızlığa uğrayan kişi haksızlık yapan kişiye gerçeği anlatırken dikkatli davranmalı. Olayda yanılma veya düşüncesizlik olduğu payını görmeye çalışmalı. Kendisine rahatsızlık veren kişiye hakaretlerle aşağılamalarla tepki gösterirse o da öfkesinden dolayı yapılan şeyin savunma değil haksız yere aşağılama olduğunu düşünür ve olaylar büyür. Bütün bunlar kul hakkıdır. Çünkü bilmeden istemeden birbirimizin dünyadaki sayılı günlerini gereksiz şeylerle boşa geçirmemizi sağlayabiliyoruz. Elbette kul hakkına girmiş oluruz. bana yapılan saldırıda iki taraf da büyük çapta yanlışlığa girmiş olup meselenin temelinde ise benim büyük bir düşüncesizliğim yatmaktaydı. Geç de olsa açığa çıkabildi. Bu dünyada bu mesele bitmiş olabilir fakat hesap gününde tarafların birbirine öfkeli anlar yaşatmasının hesabı sorulur mu onu bilmiyorum.
  Bunları örnek olsun diye yazdım. Ciddi anlamdaki suçlar ve bahsettiğim meseleler arasında “cinayet ve iftiralar hariç” her olay bence benzerdir. Çünkü dünyadaki bazı “an”larımızı birbirimize israf ettirmekteyizdir. Oysa biz dünyaya niçin gönderildik? Allahı tanımak ve O’na hakkıyla kul olmak için. Bunu dışında birbirimize Allahın zikrini unutturmak için değil.

 2. Peki ilim ve teknoloji bu kadar gelişmeseydi ne olacaktı?

  diyorsun…

  Geliştirilen her teknolojik alete karşın, o gerekliliğe uygun gerçeklik de (Allah tarafından) yaratılır…

  Yani söz konusu ilim ve teknoloji olmasaydı, ya o genç böyle bir şeyle hiç karşılaşmayacaktı YA DA başka bir şekilde kurtulacaktı; kurtulma sebebi bu sefer dna testi değil başka bir şey olacaktı… Ama bence şurası kesin ki o gence kötü bir şey olmayacaktı; bu halde olmadığına göre, diğer bütün ihtimallerde de olmazdı…

  Hem dna testi denilen şey olmasaydı, böyle bir testten haberdar dahi olmayacağımız için, yokluğuna da üzülmeyecek, olsaydı her şey daha güzel olurdu demeyecektik…

  Ve… İlim ve teknolojinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştırmaz… Hayatımız her halükarda çekilir bir hayattır… Biz sadece karşılaştırma yolu ile böyle bir şeye kadar veriyoruz… Daha iyisini görmese idik, bir öncekini en iyisi bilecektik… Ve hayatımızı onunla, mutlu bir şekilde sürdürecektik…

  Yeni bir teknoloji, aslında, ilk paragrafta dediğim gibi, yeni sorunlardır… Öyle ki, belki de dna testi denilen teknoloji yüzünden o gencin başına böyle bir olay geldi… O genç bir iftiraya uğrayacak ve bundan kurtulacak, bu arada bir sürü sıkıntı yaşayacaktı; bu, onun imtihanı idi… Bu imtihanındaki kurtulmasına da dna testi vesile oldu… Ama gerçi belki de başka ihtimallerde kurtulmasına o kızın hamile kaldığı kişi ile ilişkisini ortaya koyacak bir şahit veya birden beliren çocuğun babası vesile olacaktı :=)
  ********************
  Cevap:
  Evet doğru. Bir şeyin hakikati ancak Allahın dilemesiyle ortaya çıkabilir. O gencin başına bir şey gelecek olsaydı DNA testi onların aklına getirilmezdi. İmkânlar var oldukları için değil insanlar nasiplenmeyi bildikleri ve hak ettikleri ölçüde mümkün oluyor. Ne olursa olsun her şey Allahın dilemesiyle olur. Hiçbir şey tesadüf değildir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)