Hamile kalamamanın bazı sebepleri

Kadınların hamile kalamaması konusunda kısa bilgiler..

Kadınların hamile kalamaması ve tüp bebek metodu ile çocuk sahibi olabilme konusunda bir röportajdan yaptığım kısa derlemelerdir.

Hamile kalamama problemi büyük şehirlerde günümüzde artışta

“Gün geçtikçe erkeklerin sperm sayısı kadınların da yumurtalık rezervleri azalıyor.”
Çünkü yediğimiz içtiğimiz her şeyin içerisine katkı ve koruyucu maddeler girmiştir.

Şehirlerde yaşayanlar için stres önemli bir sebep
Stres deyip geçmemek lazım, insanın bütün hayatını, vücudundaki organlarının, sistemlerinin çalışmasını etkileyen çok önemli bir faktör.

Kadınların kariyer yapma hırsı ve geç evlenmeleri
Evlendikleri zaman “hemen çocuğum olmasın, çocuğum olursa işten atılırım, terfim durdurulur, izin almak zorunda kalırım” düşüncesinin kadında yarattığı psikolojik durum.

Cep telefonları bebek sahibi olmayı olumsuz etkiliyor mu?
Böyle direkt bir bağlantı bulunmuş değildir. Cep telefonlarının manyetik etkisinden veya titreşimden filan değil, muhtemelen insanı biraz daha stresli bir hayata soktuğu için etkiliyor olabilir.

Sigara tüketiminin nasıl bir etkisi var?
Sigara kadını ayrı erkeği ayrı etkiliyor. Kadında rahmin kanlanmasına ve rahmin bebeği tutabilme gücünü azaltıyor. Erkekte ise sperm sayısı kadar hareketliliği de önemlidir: sigara sperm hareketliliğini azaltıyor. Dolayısıyla yeterli sayı olsa dahi hareketlilik olmadığında çocuk olmuyor maalesef. Sigara içen kadın ve erkeğin bebeklerinin olma ihtimali çok zayıf. Bir kadın ancak sigarayı bıraktıktan sonra normal kadınların gebe kalma şansını yakalayabiliyor.

Alkolün etkisi nedir?
Yumurta da sperm de bizim vücudumuzun bir parçasıdır. Hücrelerimizdir. Vücut olarak ne kadar sağlıklı olursak, sadece sigara ve alkolü değil; uyku düzeni, çalışma, beslenme, kilo durumu vb. hepsini katmak lazım. Ne kadar sağlıklı olursak hücrelerimiz de o kadar sağlıklı olur. Dolayısı ile o hücrelerin gebelik oluşturabilme potansiyeli ve gücü o kadar fazla olur.

Evlenme yaşı önemli midir?
Kadının sağlıklı bir şekilde sorunsuz olarak hamile kalabileceği yaşlar 20 – 30 yaş aralığıdır. Erken doğum, bebeğin gelişmemesi, gebelikte tansiyon yükselmesi, anne karnında ölüm gibi riskler kadının yaşı büyüdükçe artabiliyor. Bütün bunları göz önüne aldığımızda evlenme yaşı 20-30’lu yaşlar diyebiliriz.

Kılık kıyafet ne tür bir engel teşkil eder?
Erkekleri ilgilendiren bir durum bu. Dar pantolonlar aynı zamanda bebek sahibi olmayı engelliyor. Şöyle ki testisler vücuttan uzakta yapılmıştır. Testislerin çalışma ısısı 22,5 derecidir: vücudun 36,5 derecesi onlara sıcak gelir. Dolayısıyla dar giyindiği zaman testisler vücuda yapışıyor daha sıcak ortamda çalışmak zorunda kalıyorlar. Üretimleri tam kapasiteyle olmuyor. Onun için bol giyinmek daha avantajlı. Mesela sıcak havalarda testisler öyle yaratılmış ki vücuttan uzaklaşıyor. Soğuk havalarda ise vücuda yaklaşıyor. O canlı, yaşayan bir doku. Dolayısıyla siz bütün gün kot pantolon ya da dar pantolon giyerseniz bu mekanizmayı tamamen bozmuş oluyorsunuz. Tabi bu da sperm hareketini ve sayısını etkiliyor. Kadınlarda bütün organlar karnın içerisinde olduğu için fark etmiyor.

* * *

Benim derlemelerim bu kadar, yani sadece hamile kalamama ile ilgili bazı bilgilerden alıntı yaptım. Yazının tamamı “Tüpbebek ve hamileliği engelleyen faktörler konuları hakkında bilgiler” için şu sayfaya bakmalısınız:
» http://tupbebek.7p.com/main.html Yedi yıldır Kanal 7’de kadın kuşak programlarının yapımcılık ve yönetmenliğini yapan Nursel Tozkoparan, tüp bebek uzmanı Aret Kamar ile röportaj yapmış.

Kategori: Sağlık Tarih: 07 Nisan 2009

Etiketler: | |

'Hamile kalamamanın bazı sebepleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. gül dedi ki:

  ben 25 yaşındayım ilk çocuğuma eşiminde benimde hiçbir problemimizin olmamasına rağmen denememin dokuzuncu ayında hamile kalabildim. üçbuçuk yıl sonra tekrar istekli bir gebelik oluştu fakat kanamayla bebraber seyredince iki aylık olmadan kürtaj olmak zorunda kaldık. çünkü canlanmada olmadı. tedavimi gördüm herşey yolunda ama yedi aydır tekrar denmeme rağmen yine gebelik oluşmadı. bu neden bildiğim ve doktorum tavsiye herşeyi yepmama rağmen ama merak ediyorum neden böyle oluyor?
  ***************************
  Psikolojik sebepleri de var. Fazla yoğun beklentilerde biyoritmimiz tam tersi tavırlar alabilir. Kendinizi strese sokmayın acele etmeyin işi oluruna bırakın. Kısa vadede değil uzun vadede sonuç bekleyin. Bir buçuk iki yıl gibi. Daha çok gençsiniz. Eğer sigara ve alkollü içki gibi alışkanlıklarınız varsa bunları hayatınızdan çıkarmanız şart.
  Ayrıca, bebeklerin ilk haftalarda ölmelerinde alınan ilaçların etkisi olabiliyor. Bir arkadaşım grip olmuştu tam hamile kaldığı günlerde ilaca devam etmesinden sonra ilk kontrolde bebeğin ölmüş olduğu görülmüştü. Yine hamile kalırsanız ve herhangi bir rahatsızlık için ilaç almak zorunda kalırsanız hem doktora önemle danışın hem daha fazla tedbirli davranıp o ilacın prospektüsünü baştan sona dikkatle okuyun.

 2. Ada dedi ki:

  Ben 3 yıllık evliyim. hiç bebegim olmadı. tüplerimden biri kapalı. eşimde de sperm sayısı eksikligi var. psikolojim bozuldu ne yapabilirim?
  ***
  Böyle problemlere internetten çözüm bulmanız imkansız. Her ikinizin de durumu, problemlerin ölçüleri nedir, nasıl bir çözümü olabilir, bunu ancak sizin ve eşinizin probleminin boyutlarını bilimsel analizler sonucunda bilebilen uzman doktorlar anlayabilir sizi bilgilendirebilir.

 3. sahra istanbul dedi ki:

  İki yillik evliyim adet duzensizliginden doktora gittim sadece tiroitlerimin calismadigini ogrendim hap kullnmaya basladim ama hala gebelik olmadi iki sefer yumurta catlama tedavisi gordum o surede psikolojim dahada bozuldu


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)