Haute Couture

Haute Couture ne demek, anlamı nedir önce onu açıklayalım: Fransızca “Ot Kutür” okunur. Bizimkiler hot kutür diyor. Haute Fransızcada yüksek demek. Couture ise kesim, terzilik gibi bir anlamdadır. Şunun için kullanılır: “Pahalı ve modaya uygun giysi tasarım ve üretim işi.”

Bugün abimin yeşilkart meselesi için Şişli Kaymakamlığı’na gittim. Yine bir şey eksikmiş. Ama bu bizim hiçbir şey bilmeyen muhtar hanımın hatası. Doldurulması gereken bir yeri ben sorduğum halde boş bırakmış. Böyle cahil ev kadınlarına muhtarlık gibi cumhurbaşkanlığından bile önemli mevkiler verilmemeli. Yüzüne gözüne bulaştırıyorlar.

Ne güzel “bu iş bitti artık kapı kapı dolaşmak yok” diye evden çıkmıştım.

Osmanbey’de Nişantaşı girişi
Burası Osmanbey. Karşıki cadde Rumeli Caddesi olup Nişantaşı’na gider. Caddeye sağlı sollu boydan boya manolya ağaçları dikilmiştir. Mustafa Sarıgül’ü bu ağaçlar sayesinde gelecek nesiller unutmayacak. O caddeye girdim Şişli Kaymakamlığına gidiyorum. Bakalım Nişantaşından ne fotoğrafları çekeceğim…

Nişantaşında modacı dükkanları
Nişantaşında altlı üstlü modacı dükkanları. Katrin et Marie.. Yanlış yazmışlar. Katrin yanlış yazılmış. Kesin sahipleri Ermenidir. Fransızca isimleri bir onlar yanlış yazar. (Sonradan öğrendim sahibi Lübnanlıymış!)

Hamle Behzat Haute Couture
“Hamle Behzat Haute Couture” bir modacı daha. Peki Haute Couture ne demek? Fransızca “Ot Kutür” okunur. Bizimkiler hot kutür diyor. Haute Fransızcada yüksek demek. Couture ise kesim, terzicilik gibi bir anlamdadır. Şunun için kullanılır: “Pahalı ve modaya uygun giysi tasarım ve üretim işi.” Benim bunlarla hiç işim olmaz. Nasıl para kazanırlar şaşıyorum. Hayatta onlardan bir iğne bile almamışımdır. Bu satırlarım biraz taklit oldu. Sait Faik benzer sözleri marangozlar için yazmış. Ben de bunlar için yazdım.

Esra gelinlik, nişantaşı
Gelinlikçi Esra.. Beyazdan başka renklerde gelinlik mi olur? Siyah olsa neyse. Diğer renkler biraz görmemiş işi. Nişantaşına hiç yakışmamış. :)

Şişli Kaymakamlığı, Nişantaşı
İşte buraya geldim. Nişantaşı’nda Şişli Kaymakamlığı. Nerede olduğunu da sayemde öğrenmiş bulunuyorsunuz. Bizim muhtar hanım yüzünden işim yine yarım kaldı. Çocukluğumda annem beni buraya aşı yaptırmak için getirmişti.

Nişantaşı’nda tarihi taş
Bu resimde Nişantaşı semtine adını veren tarihi taşlardan birini görüyorsunuz. Osmanlı’dan bir nişan olmuş buraya. Bu arada nişan sözcüğünü iki değişik anlamda kullanmış oldum. Bir üçüncüsü: Nişanlınız varsa bu taşın önünde dilek tutun en kolay yoldan evlenirsiniz :) Böyle bir şey yok ama birkaç kişiye bunu yapmak uğurludur desem kısa sürede Türkiye çapında tutulur bu batıl inanç!!!

Yargıcı mağazası
Helal olsun kadın iyi yerde dükkan açmış. Efsanevi modacı siyahlı kadın Neslihan Yargıcı’nın dükkanını görüyorsunuz.. Kadın Nişantaşının tam merkez noktasında dev bir dükkan açmış diyecektim ama sadece soyad benzerliği olduğunu geç öğrendim. :)
Yargıcı mağazası

Kategori: Giyim - Moda Tarih: 02 Ocak 2008

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)