İklim değişiklikleri ve Maya uygarlığı

İnsanların ormanları yok etmeleri ve çeşitli kimyasal maddelerle doğayı kirletmeleri dünya hayatının sonunu getirmez, ancak insan uygarlıklarının sonunu getirir. Doğa kendi düzenini eski haline sokar.

Küresel ısınma doğal bir seyir mi yoksa insanların endüstrileri yüzünden mi?
Kimileri dünyanın büyük bir bölümünün çölleşeceğini iddia ederken kimileri her an buzul çağının tekrar baş gösterebileceğini iddia ediyor. Bütün bunlar aslında dünya düzeninin doğal oluşumlarıdır. Bir zamanlar buzul çağı varmış. Aslında dünyada çok sayıda buzul çağları olmuştur. Sonuncusu yaklaşık 1300 yıl sürmüş ve 10 bin yıl kadar önce son bulmuş. Ancak, o buzulların kutuplara çekilmesi, kutuplarda buzul alanlarının daralması halen devam ediyor olabilir. Bir gün gelir, süreç tersine işlemeye başlar, işte o zaman kutuplardaki buzul alanları birkaç misli daha geniş alanlara doğru hareket etmeye başlar. Nitekim dünya tarihi boyunca hep böyle olmuş.

Kutuplarda 6 ay gece 6 ay gündüz vardır bilirsiniz. Kuzey kutbu 6 aylık gece dönemi yaşarken güney kutbu 6 aylık gündüz dönemindedir. Kuzey yarım küresi ile güney yarımküresinde mevsimler birbirlerinin tersinedir. Biz kışa yaklaşırken, sonbahara girerken meselâ güney Afrika cumhuriyeti ve Şili yaza yaklaşmaktadır, ilkbahara girmektedir.

buz çağı, buzulKutuplarda 6 ay gece şudur: Daha şiddetli soğukların baş göstermesi ve buzul alanlarının çoğalması anlamına gelir. 6 ay gündüz ise aşırı soğukların biraz dinmesi demektir işte bu süreçte fazlaca buzlu alanlarda çözülmeler kopmalar kısmi erimeler olur. Bazı insanlar bunu abartır küresel ısınma baş gösterdi kutuplar eriyor diye paniğe kapılırlar.

Doğanın kendini yenilemesi
İnsanların ormanları yok etmeleri ve çeşitli kimyasal maddelerle doğayı kirletmeleri dünya hayatının sonunu getirmez, ancak insan uygarlıklarının sonunu getirir. Doğa kendi düzenini eski haline sokar.

Yaşanmış gerçek bir örnek – İnsan doğayı bozabilir mi?

Doğaya verilen zararlar insanlara feci şekilde zararlar olarak geri dönüyor. Bir zamanlar Maya uygarlığının sadece bir devletinin başkenti bile New York’tan daha büyük bir alan kaplıyormuş. O zamanın devletlerini, şehirlerini, bunların yanı sıra oluşturulan tarlaları da hesaba katarsak, Amerika kıtasında günümüzdekinden farksız bir şekilde (belki daha yoğun) orman katliamları yapılmış olduğu kesindir. Koca uygarlığın yok olmasını bilim adamları müthiş sellere, kuraklıklara ve birçok doğal felaketlere bağlıyor. O dönemlerdeki felaketler sonucu beslenme kaynaklarından mahrum kalan toplulukların birbirlerinin kaynaklarını ele geçirmek için büyük savaşlara girişip birbirlerini imha etmeleri de kuvvetli ihtimallerden. Yani esas sebep ormanların yok edilmesiymiş.

mayalar, inkalarSonuçta çok büyük bir uygarlık yok olmuş. Bütün insanlar yok olmadığı için o maya uygarlığından kalan insanlardan oluşan topluluklar yeni devletler oluşturmuş fakat eskileri kadar görkemli uygarlıklar geliştirememişler. Onları da Amerika’nın keşfinden sonra İspanyollar büyük ölçüde katletmiş. Her şeye rağmen bugün eski maya halklarının devamı olan ve halen o dilleri konuşan milyonlarca insan yaşıyor.

Yok edilen ormanlar zamanla tekrar oluşmuş, üstünden bin veya yüzyıllar geçmiş. Amerika’nın keşfinden sonra görülen ve varlıkları halen devam eden balta girmemiş tropikal ormanların yerlerinde, son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu çok eskilerde büyük şehirlerin var olduğu keşfediliyor.

Anlaşılan o ki ormansız bırakılan alanlar zamanla yine ormanlaşmış, balta girmemiş diye tabir edilen ormanlar gelişmiş.

Yani insan ne yaparsa yapsın ancak kendi sonunu hazırlar. Dünyanın bir düzeni var. Zamanla her şey aslına dönüyor.

Kategori: Bilim Teknoloji Tarih: 14 Eylül 2010

Etiketler: | |

'İklim değişiklikleri ve Maya uygarlığı' hakkında sorular, açıklamalar

  1. love and smile dedi ki:

    ” insan ne yaparsa yapsın ancak kendi sonunu hazırlar.” ….. bu yüzden hep güzel şeyler, faydalı şeyler yapmalı insan.. yıkmadan kırmadan yok etmeden hırpalamadan yaşamalı…..

  2. can özalp dedi ki:

    hayat çok zor dünya çok garip bır yerdir. çözmek için ugras verıyoruz ama yanlıs olmadan dogruyuda bulamayız buda var. ınsanlar hayvanlar nezaman bır arada yasamasını ogrenırse o zaman dunyada buyuk gelısmeler olur. ınsanlıgın kurtulusu dunyanın kurtulmasından ıbaret dunyadaki bu donguyu korumamız lazım aslında yapılabılır ama sonucları cok katıda olabılır. ınsanların en guzel yaptıkları sey beklemek .. bakalım ne olucak..!! boyle gıderse bı bok olmaz calısılması lazım. barıs lazım. bu kadar ınsan gucu varken yapılması gereken herseyı yapmamız lazım bısler bırbırımızı katletme cabası ıcersıne gırersek olmazz..!! 2 adım ılerı 3 adım gerı hanı nerde bızım karımızz sadece bılımı yukseltmekle olmaz bu ısler ama suna ınanın arkadaslar 1998 yılından ıtıbaren bır boy gosterısı baslamıstı 2012 yılındada en fazla bır savas cıkar buda sıyası cıkarcıların baslatmıs oldugu bır dongu olur karısık mevzular bıraz ınsanları ızleyın zaten herseyı anlarsınız..!!!


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)