İlginç ve Faydalı Diyet Önerileri

Diyet yapmak denince herkesin aklına geçici bir süre için yapılan bir çalışma gelir. Oysa insan yemesine içmesine hayat boyu dikkat etmelidir. Sağlıklı diyet ömür boyu sürdürülenidir.

Diyette Bilinçli Hareket

Her şeyden önce iyice anlamalısınız ki, az yemekle zayıflama mümkün değildir. Diyet yapmak denince herkesin aklına geçici bir süre için yapılan bir çalışma gelir. Oysa insan yemesine içmesine hayat boyu dikkat etmelidir.
Sağlıklı diyet ömür boyu sürdürülenidir. Bu ise sadece zayıflama amaçlı değil, daha çok sağlıklı kalma amaçlı olmalıdır. İnsanı zayıflatan daha doğrusu formda tutan şey çok az yemek değil çok harekettir.

En Doğal ve Sağlıklı Diyet için Doktora Danışın

— Hareketli olduğunuz halde, yemenize içmenize dikkat ettiğiniz halde kilolu iseniz;
— “Su içsem yarıyor” diyenlerdenseniz;
Hormonlarınızı kontrol ettirin. Bilhassa tiroid bezlerinizin fonksiyonu zayıf ve yetersiz olabilir. Doktora danışmadan diyet yapmayın. Zararını görmek bir yana, hiçbir fayda sağlayamazsınız, emekleriniz ve zamanınız boşa gider. Sağlığınızı kaybetmeye devam edersiniz.

Diyette Spor Yapmak Önemli

Spor yapın. Sporun en kolayı açık havada uzun uzun gezinti yapmaktır. Spor yaparak zinde kalın, enerjik olun, neşeli olun, üşengeçliğinizden kurtulun. Neşesiz ve sorunlu kişiler ister istemez tatlılara ve hamur işlerine yöneliyor. Bu durumda diyet yapmak ise kişiye büyük bir eziyettir.

Spor Yapanların Dikkatine:
Diyet ve spor bir arada yürütülmelidir ki terlemeyle vücuttaki zararlı maddeler atılsın, enerji yakılarak vücutta yağ depolanması giderilsin, güzellik ve estetik kazanılsın. Ancak, terlemeyle vücutta bulunması gereken potasyum gibi bazı önemli maddeler kaybedildiğinden diyet yemeklerinizde gerekli madensel maddeleri içeren gıdaları eksik etmemelisiniz.

Abur Cubur Yemede Psikolojik Etkenler

Psikolojik ve fiziksel açıdan doyumsuz yönlerinizi bulup bunları dengelemeye çalışın. Yapamıyorsanız kendinize hoşlanacağınız aktiviteler bulun. Severek yapacağınız aktiviteler, üzerinde severek uzun zaman harcayacağınız aktiviteler sizin pek çok boşluklarınızı dolduracaktır. Böylece manevi gıdanızı alacak ve tatlılara, pastalara, keklere ihtiyaç duymayacaksınız.

Diyet yaparken Bünyenin Temel İhtiyaç Maddelerinden Mahrum Kalmayın

İnsan bünyesi için son derece önemli olan bazı maddeler vardır ki bunlar yaş ilerledikçe insanın bünyesinde tükenir. Telafi etmek her gıda ile pek mümkün olamıyor. İnsan bünyesinin kilo almaya karşı savaşamamasında ve çabuk yaşlanmada bu eksikliğin büyük rolü var.

Bu açığı kapatmanın 4 etkili yöntemi:
1- Özgür köy tavuğunun yumurtaları: Yeşillikleri böcekleri bol olan, doğallığı hiç bozulmamış yerlerde özgürce dolaşıp kendi yiyeceğini bulan, ne yiyeceğine kendisi karar veren tavukların ilkbahardan yaz başına kadarki yumurtaları anasütünden bile çok daha fazla besleyici, dünyanın en şifalı gıdasıdır. İlkbaharda birkaç tane yeseniz şifası bir yıl devam eder.
2- Özgür keçi sütü: Yukarda anlattığım gibi aynı doğal çevrelerde aynı şekilde özgür yaşayan keçilerin yine aynı zamandaki sütü de öyledir.
3- Balıkyağı: Saf balıkyağı olacak. Şişe içinde eczanelerde satılır. Dikkat edin saf olanından alın. Portakal şuruplu olanı saf olanı kadar etkili değildir. Tabletler halinde olanlarından da kaçının. Saf balık yağından tiksiniyorsanız boşuna endişeleniyorsunuz. Kiraz veya vişne aroması katılmıştır. Hiç balık tadı ve kokusu hissetmezsiniz. Bir çay kaşığı sabah kahvaltıda, bir çay kaşığı akşamüstü veya akşam yemeğinde içmeyi ömür boyu bırakmayın. Bu ayrıca grip ve nezle gibi enfeksiyonlara karşı bünyeye kesin bağışıklık kazandırıyor.
4- Saf Zeytinyağı: Salatalarınızda kullanın. Bazen ekmeği banıp yeyin. Çok faydalıdır. Anne sütünde olup başka hiçbir besinde olmayan bazı maddeleri dahi içeriyor.

Kategori: Sağlık Tarih: 12 Nisan 2008

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)