İncir Reçeli

İncir ağaçlarının bazıları erkek, bazıları dişidir. Taze ve yeşil incirden reçel nasıl yapılır? Bunun için yenilmeyen erkek incirler kullanılır. Olgunlaşmadan önce toplanmaları gerekir. Reçelinin hoş bir aroması vardır.

İncir ağaçlarının bazıları erkek, bazıları dişidir. Erkek incir ağaçları ilkbaharda incir verir; bunlar yenmez. Mayıs ayı sonunda içleri boş olarak dökülürler. Olgunlaşmadan önce toplanılıp reçeli yapılır.

Aşağıda “incir reçeli” demekle bu erkek incir ağaçlarının meyve benzeri ürünlerinden yapılan reçeli kastediyorum. Aslında bildiğimiz yenilen incirden de reçel yapılmaktadır. Zaten şimdi mevsimi değil. Şimdi erkek incir reçeli mevsimi.

İncir reçeli için erkek incir ağaçlarının meyveleri küçük bir ceviz büyüklüğüne gelince toplanır, yeşil kabuğu keskin bıçakla incecik soyulur, bu şekilde reçeli yapılır.

Bugünlerde bizim buralarda çingeneler yol kenarlarında bu incirlerden satıyor. Yol kenarında yere oturmuş, ellerinde bıçak, incirleri tek tek soyup naylon torbalara koyarak satıyorlar.

Reçellik incir satanlar

Şişli – Ergenekon Caddesi’nde reçellik incir satanlar.

İncir reçelinin bambaşka bir aroması vardır. Hoş kokusu çok güzeldir. Bu reçelin rengi haki yeşiline benzer; hafifçe sarıya çalar bir renkte olur. Tadı bildiğimiz incir tadına benzemez. Hiç alakası yoktur.

Erkek incir ağacının meyveye benzer bu oluşumları aslında polen üretmek için açacağı çiçeklerinin kılıflarıdır. Olgunlaşınca içinde çok sayıda minik çiçekler açar. Bunları kimse görmez bilmez.

İncir reçeli nasıl yapılır?
İnternetten Google vasıtasıyla bol bol incir reçeli tarifleri bulabilirsiniz. Benim bulduğum iki örnek:
1- Yeşilmutfak 2- portakalağacı Bu iki linke tıklayarak tariflere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca: KURU İNCİR REÇELİ TARİFİ »

Kategori: Beslenme Tarih: 02 Mayıs 2008

Etiketler:

'İncir Reçeli' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fuad Yusufoglu dedi ki:

  Sen reçelden bahsettin ben bizim burada yetişen incir çeşitlerinden bahsedeyim. Bizde mayıs ayında mavi incir yetişir. Hemen hemen 7-8 adedi bir kilo gelir. Haziranda başka bir mavi çeşid incir yetişir. Gene haziranda sarımsı ve yeşile çalan bir incir çeşidi vardır bizim yörede “kunhirmi derler. Bayağı lezetlidir. Temmuz ağustos aylarında mavi ve bizim buraya has sarı incir yetişir sonbaharda kurutulur. Eylülde hemen hemen yetişen ama ekimde yenilebilen siyah incir vardır. Bu da yılbaşına kadar devam eder. Ben ocak ayında da yemişimdir.
  Ama üzümümüz bir başkadır. Şapirzen çeşidi var ki dünyada eşi yoktur.

 2. Adankana dedi ki:

  Bizim oralarda bir de hiç şeker katmadan sadece pekmezle kaynatılarak yapılan türü vardır. çok besleyicidir. bir düşünün sadece pekmez ve incir. ama artık ağır geliyor bana, eskisi gibi yiyemiyorum. çok şekerli şeyleri zaten midem kaldırmıyor.

 3. inciri ve incir reçelini çok iyi bilirim; bundan önceki çalıştığım yerde bol incir vardı ve reçelini de, belbenini de (pestilini) çok yaparlardı.
  bilinen adı ile pestil ve oranın dili ile “belben” çok lezzetlidir ve kışın çok yenen bir çerezliktir; tek kat olarak yapılır ve arasına cevizi de yerleştirip rulo yaparlar ve afiyetle yerler.

 4. admin dedi ki:

  Bu yazım eski blogdaki yazılarımdan biriydi. Buraya aktarırken eski blogdaki bu yazıya “konu ile ilgili yazılmış olan” üç yorumu da ekledim. Yukardaki üç yorum eski yerdeki yorumlardandır.

  Yazıda biraz değişiklik yapıp ayrıca iki yeni fotoğraf ekledim.

 5. Vişne Ağacı dedi ki:

  Bundan 6 sene önce falandı. Bizim evimizin tam önünde bir incir ağacı vardı. Yaprakları balkonumuza değerdi. 2 sene falan hiç incir vermeyince bu ağaç meyve vermeyecek anlaşılan diyerek umudumuzu kesmiştik. Sonra bir baktık, bu minicik minicik incirler vermeye başladı. Ama olgunlaşamadan hemen dökülüyordu. Annemin aklına nerden geldiyse, birgün o incirleri toplamıştı :) Tam olarak nasıl yaptığını bilmiyorum ama galiba sadece şekerli suda incirleri haşlamıştı çünkü çok hafif bir acılık vardı. Ama çok lezzetli birşeydi. Daha sonları o incir ağacı, biraz daha büyük incirler vermeye başladı. O incir ağacı erkek incir ağacı mıydı bilmiyorum ama reçeli güzel olmuştu. Aradan seneler geçti, bir daha ondan hiç yemedim ama tadı damağımda kaldı bir kere..
  İncir reçeli demişken, annemin kuru incirden yaptığı bir reçel çeşidi daha var o da çok güzel, bir gün annemden tarifini alıp yazarım İnşallah. Onun da harika bir lezzeti oluyor. Bir de annem onu sabahları tereyağıyla kavurunca daha ayrı bir lezzeti oluyor, herşeyden önce anne eli değdiğinden bu kadar lezzetli oluyor galiba :)

 6. admin dedi ki:

  Anne eli değince mi.. diye yazmışsın. Bence bu gerçektir. Çünkü yemek yaparken sevgi ile yapınca o yemek gerçekten çok lezzetli oluyor.
  İşin sırrı burada. Ya sevgi ile, ya da başarılı olmak niyetiyle yemek yaparsan o yemek lezzetli olur. İstemeye istemeye yapılan yemekler lezzetsiz olur. Denenmiştir. :)
  Bahsettiğin tarifi beklerim. Buraya yazarsın.

 7. VişneAğacı dedi ki:

  Annemden öğreniverdim.. İşte şöyle..
  KURU İNCİRDEN NASIL REÇEL YAPILIR:
  * * * Buradaki tarif önemine binaen müstakil bir yazı olarak düzenlendi. * * *
  Buraya tıklayın: Kuru incir reçeli tarifi

 8. adankana dedi ki:

  tam bu yazı bana tanıdık geliyor diye düşünürken farkettim ki tanıdıkmış gerçekten:) ve o kadar garip ki daha önceki yorumumda yazdığım sade pekmezle yapılan (adına heleş derler bizim oralarda) heleş geldi aklıma. daha 2 hafta önce kuru incirden yaptım az miktarda.
  bol kan yaptığı söylenir hep, benim de kan değerlerim bayağı düştüğü için son zamanlarda iyi geleceğini düşündüm, biraz da memleket nostaljisi yapmış olduk:)

  *****
  Cevap:
  Keşke heleş nasıl yapılır tarifini yazsaydınız. Bu arada belki biliyorsunuzdur ama bilmiyorsanız aklınızda bulunsun: Yolda, alışverişte filan kan şekeri düşüp de rahatsız olursanız ani etkisi olan bir çözüm: Yanınızda siyah kuru üzüm bulundurun. Böyle durumlarda bir miktar yersiniz çok kısa bir süre içinde rahatlarsınız. Çünkü bu üzümdeki şeker çeşidinin anında kana karışma özelliği varmış.

 9. Kayra dedi ki:

  eskiden reçeli pek sevmezdim. sağlıklı beslenmezdim. yaş gereği insan zamanla bazı şeylerin önemini anlıyor. geçende psikoloji dersinde hocamız balığın zekayı güçlendirmesindeki önemini anlatmıştı. ben balığı da sevmem. anladım hatamı geçen hafta uzun yıllardan sonra balık yedim. ama bu yaştan sonra bir fayda etmiyormuş onu da öğrenmiş oldum :(

  *****
  Cevap: Zekayı güçlendirmek için her yaşta bir şeyler yapılabilir. Tecrübeler çok önemlidir. Mesela ben dil çalışmalarını yapa yapa ilgisi yok gibi görünen matematik konularını daha iyi anlar hale geldim. Balık ise her yaşta faydalıdır. Her duyduğuna inanmamalısın. insan beyni basit bir şey değil. Bazı şeyler çocuklukta kazanılır buna inanırım ama bu çok geniş çapta değildir. Mesela birden fazla anadili doğal olarak edinmek çocuklukta mümkün. Sonradan da mümkün ama imkansız gibi çok çok zor.
  Reçel yememenin sağlıklı beslenmeyi aksatacağına da inanma. Aşırı şekerli şeyler her zaman herkese zararlı.

 10. nalan güler dedi ki:

  Salı günü pazarda rastlayıp aldığım bu incirleri satan çingene bacımın tarifiyle reçel yaptım. bu gün de tadan yeğenlerime konuyla ilgili bilgim olmadığını bir ara google danışacağımı söylemişken şimdi burada okudum. Meğer benim faydalı kardeşim yazmış bile.

  ***
  Cevap:
  Mevsimle ilgili ya, iyi tesadüf olmuş. :)

 11. gülay dedi ki:

  Bunu rahmetli anneannem yapardı bize. Öldüğünden beri yemedim. 9 sene olmuş. Şmdi yazıyı okurken çok kötü oldum. Gidenlerin arkasından yapamayacağımız ve bizdeki tadı baki kalan ne çok şey var. Mesela babam ayakkabı tamir ederdi. O öldü tamircilere vermeye başladık. Anenemin reçelleri… Bir arkadaşım vardı genç öldü. Çok güzel yazı yazardı. Ben ona benzemeye çalıştım olamadı. Ne kadar kötü.. Bir sevdiğin reçel var.. Aynı tatta yapan yok.. Sonra devam edeceğim okumaya..

 12. admin dedi ki:

  Bence bu reçelden siz yapmaya çalışın. Birkaç deneme ile siz de tecrübe kazanır rahmetli annaneniz gibi usta işi reçeller yapabilirsiniz. Hiç kimse hiçbir konuda doğuştan tecrübeli değil.
  Eskiden annem her mevsimde değişik meyvelerden reçel yapardı. Şimdi hem yaşlandı hem şeker hastası oldu. Kendisi reçel yapmak istese de ben bırakmıyorum. Kokacak canı çekecek ama yemesi yasak.

  Arkadaşınızın genç yaşta ölmesine üzüldüm. Allah rahmet etsin. Siz de iyi yazıyorsunuz. Bir arkadaşım var. O da yazıyor ama yazdıklarından huzursuz olur, yazdıklarını beğenmez. Ona şunu tavsiye ettim: “Bir süre kendi tarzında yazma. Daha bir ansklopedik bilgi gibi, ruhsuz gibi yaz. bir süre buna devam et.”
  Bilmiyorum sözümü dinler mi.. Bence sözümü dinlerse beğenmediği tarzını daha iyi görebilir. Dışardan bakabilir, tarzını niçin beğenmiyor bunu keşfedebilir. Sonra da tarzında gereken değişikliği düşünür ve uygular. Şu an sanıyor ki bir iki gün sonra tekrar okuyunca dışardan bakmış oluyormuş. Ben öyle düşünmüyorum. Sanmıyorum.

 13. nazlı dedi ki:

  süper reçeli ve yemesi güzel oluyor . helede anamın eli deydiğindegülegüle

 14. suzansuzi dedi ki:

  bence bu tarifte çok işimize yarar. http://www.morbiber.com/yemek-tarifleri/incir-receli/37453


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)