İnşaat, emlak ve toplu konut sektöründe hızlanan rekabet

Günümüzde arttığı özlenen mortgage, toplu konut satışında kira gibi taksitli ödeme, inşaat firmaları arasındaki rekabetler ve ilgili piyasalardaki gelişmeler, bunların temellerinde yatan etkiler…

Son günlerde kendini daha çok gösteren inşaat sektörü firmaları arası rekabetler ve mortgage meseleleri ve ilgili piyasalardaki gelişmeler bütün Türkiye halkının dikkatini daha fazla çekiyor.

Televizyonda reklâmlarda ve dizi sponsorları olarak kendilerini tanıtan birkaç inşaat firması:
toplu konut sektörüUkra inşaat
Özyurtlar inşaat
Avrupa konutları
Ağaoğlu

Rekabet varsa üretim artıyor demektir. Üretimin artması taleplerin arttığını gösteriyor. İşin sırrı taleplerdedir. Taleplerin artması da halkın alım gücünün arttığının sonucu olmalıdır. Peki taleplerin arması Türkiye halkının alım gücünün yükseldiğinin bir işareti midir yoksa bankaların düşük krediler vermeleri sayesinde mi talepler artıyor? Türkiye’de nüfusa oranla halkın hayat sıtandartları kalitesinde “daha fazla” artış varsa Türkiye iyiye gidiyor demektir. Fakat öte yandan hayat standartlarında artan kalite her zaman ülkenin iyiye gittiğinin işareti değildir. Bunlar karışık meseleler. Her şeyin iyice araştırılıp doğru ölçeklerle ölçülmesi gerekir. Doğru bilgilere sahip olmadan fikir sahibi olmamalıyız.

İnşaat sektöründeki rekabet fiyatları aşağı çekiyor mu, buna rağmen kalite yükseliyor mu, bunlar da büyük önem taşır.
Bir insanın bir arsa alıp kendi imkânları ile müstakil bir ev yapması çoğu muhitte daha ucuza mal olur. Yani şu an sektörde belirlenmiş olan fiyatlar çok yüksek. Hem bunlar genelde toplu konut oluyor. En basitinden hesaplarsak, yan yana tek katlı 4 müstakil ev düşünün, onların yerine 6 katlı ve her katında 6 daire olan büyük bir bina yapılmış (36 daire eder). Bir eve bedel 9 apartman dairesi. Peki o binada bir daire fiyatı bir müstakil evin fiyatının 9 mislinden daha aşağıda mı? Eğer daha ucuzsa ve kalitede sorun yoksa geriye kalan tek sorun, taksitle ev almak için bankalardan kredi alanların sorunudur. Riskli bir mesele.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 16 Ekim 2010

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)