Jacobs Fındıklı Kahve

Fındık aromalı kahveyi ilk defa bugün bir markette tanıtım için sunulmasıyla içmiş oldum. Gerçekten çok lezzetli, bambaşka bir içecek. Yalnız biraz fazla tatlı geldi bana. Belki kâğıt bardağın küçük olmasından dolayı böyle olmuştur.

Fındık aromalı kahveyi ilk defa bugün bir markette tanıtım için sunulmasıyla içmiş oldum. Gerçekten çok lezzetli, bambaşka bir içecek. Yalnız biraz fazla tatlı geldi bana. Belki kâğıt bardağın küçük olmasından dolayı böyle olmuştur.

Pakette şunlar yazılı:
Çözünebilir kahve, kahve beyazlatıcısı, şeker, tatlandırıcılı ve fındık aromalı hazır içecek karışımı.
İçindekiler: şeker (%35), glikoz şurubu, çözünebilir kahve (%19), hidrojene bitkisel yağ, süt proteini, stabilizörler (potasyum fosfat, sodyum polifosfat), fındık aroması, emülgatör (yağ asitlerinin mono ve digliseridleri), topaklanmayı önleyici (silikon dioksit), tatlandırıcılar (aspartam* asesulfam potasyum), renklendirici (beta karoten).
*Fenilalanin içerir.
Şimdi bunlar ne demek araştıralım.

Fenilalanin tahıllarda bol bulunan bir aminoasit

Hazır yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılırmış. Böylece kahvenin niçin fazla tatlı geldiği anlaşıldı: İçinde zaten bol miktarda şeker varken bir de fenilalanin ile tatlılık kıvamını artırmışlar. Madem şeker koydunuz niçin ayrıca fenilalanin eklersiniz? Sağlık için hiç iyi değil.

Bazı hazır yiyecek ve içeceklerde “fenilalanin içerir” uyarısının sebebi nedir?

Bazı insanlarda doğuştan fenilketonuri adı verilen bir hastalık vardır. Bebeklikte erken teşhis edilemezse o kişi ömür boyu zekâ özürlü oluyormuş. Bunlara sıkı bir perhiz uygulanır. Bundan dolayı bu hastalığa sahip olan kişileri uyarmak için fenilalanin içeren gıda maddelerine uyarı yazısı konur. Fenilketonuri çok tehlikeli bir hastalık. Bildiğimiz ekmekten yemeleri bile kesinlikle yasak.

Emülgatör ne işe yarar:

Yağın ve suyun homojen olarak karışmasını sağlar, aynı zamanda kıvam arttırır. Gıda sektöründe emülgatör çok fazla kullanılıyor. Ekmeklerin köpük gibi şişkin ve beyaz olması da bununla sağlanıyor.

* * *

Organik veya inorganik bu kadar çok madde hazır yiyecek ve içeceklerde niçin bu kadar çok kullanılıyor?
Kansere yol açmazlar mı?
Domuzdan elde edilenleri var mı?
Bu kahvenin içeriğinde zaten şeker var, glikoz şurubu var, peki neden ayrıca fenilalanin tatlandırıcı da kullanılıyor?
Jakobs ürünlerinin paketlerinde niçin “ürünlerimizde domuz yağı veya domuzdan elde edilen katkı maddesi yoktur” ibaresi bulunmuyor?
Cevap bekleyen sorular. :)
Bilinçsiz tüketici olmayalım. Üretici firmalar tüketicileri ayrıntılı olarak bilgilendirmeli, bilinçlendirmeli.

Kategori: Beslenme Tarih: 18 Mart 2008

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)