Kadınları cinselliği ön planda bir aksesuar olarak kullanmak

Bizim her şeyimiz bilinçsizlikten, saçmalıktan ibaret. Kadınlar gününü büyük sözlerle kutlarız, anneler gününü büyük sözlerle kutlarız ama kadınları “basit bir aksesuar olarak” kullanmakta da bizim üstümüze yok. Reklam, tanıtım, tezgahtarlık, otomobil tanıtımı, sekreterlik, müşteri temsilciliği, halkla ilişkiler, fuar stant görevlisi gibi işlerde genç, güzel, alımlı, seksi kadınların kullanılması biraz azalmış olsa da hâlâ çok fazla […]

Bizim her şeyimiz bilinçsizlikten, saçmalıktan ibaret. Kadınlar gününü büyük sözlerle kutlarız, anneler gününü büyük sözlerle kutlarız ama kadınları “basit bir aksesuar olarak” kullanmakta da bizim üstümüze yok. Reklam, tanıtım, tezgahtarlık, otomobil tanıtımı, sekreterlik, müşteri temsilciliği, halkla ilişkiler, fuar stant görevlisi gibi işlerde genç, güzel, alımlı, seksi kadınların kullanılması biraz azalmış olsa da hâlâ çok fazla yoğunlukta.

Ne işi olursa olsun, tanıtım ve sunum çalışmalarında seksi kadınları kullanmazlarsa başarısız mı olacaklar sanki? Turkcell bal arısı kostümlü küçük çocukları kullandı da battı mı? Veya Avea, “Avealı olmayan fasulye” tiplemesiyle başarısız mı oldu?

Sözün özü, çekici kadınları bir aksesuar olarak kullanan patronlar aslında sadece kendi cinsel arzuları ile hareket etmekteler. Yoksa seksi kadınların rol almadığı reklamların ve diğer tanıtım çalışmalarının daha başarılı olduğu bir gerçek.

Bakbanası yüksek kadınlar dikkati kendi üstüne çeker. Erkekler kadının orasını burasını daha iyi görmeye çalışırken reklamda ne tanıtılıyor hiç fark edemez. Kadınlarsa reklamdaki kadını kendisi ile kıyaslayıp her yerini inceler, acaba benim ondan neyim eksik, şu ayakkabı bende de öyle güzel durur mu, o göğüs dekoltesi bana da yakışır mı, makyajı nasıl yapmış gibi niyetlerle bakar dururlar. Sonuçta o reklamı izleyen kadınlar da reklamda ne tanıtılıyor fark edemez. Eğer televizyon kuyu gibi içine düşülecek bir şey olsaydı her gün içine düşüp ölen insanların haberini işitirdik!

Bu yazıyı yazmandan sebep diğer sitemde yazdığım bir konu oldu. Burada da bu şekilde yazdım.

Kategori: Ekonomi Ticaret Tarih: 09 Mayıs 2011

Etiketler: | |

'Kadınları cinselliği ön planda bir aksesuar olarak kullanmak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Reklam sektörü kadın bedeninin en fazla kullanıldığı sektörlerdendir. Kullanıldığı reklamlar ne kadar etkilidir bilmem ama, kadınların bunlardan rahatsız olması gerektiği bir gerçektir. Ha, rahatsız olmayanlar da çıkıp garip garip konuşmalar yapmamalı erkekleri suçlayarak. Memnunsa devam etsin…

 2. admin dedi ki:

  Konuyu daha farklı şekilde gündeme getirenler oluyor: “Kadınların reklamlarda ev kadını olarak gösterilmesi, kadının toplumdaki yerinin ne olması gerektiğine karşı bir dayatma anlamına geliyormuş, böyle olmaması gerekirmiş.”
  Ama kadınların bir cinsel obje gibi kullanılmasının çirkin bulunup eleştirildiğini aynı çevrelerden duymadım veya şu an aklıma gelmiyor.

 3. Râna dedi ki:

  Sizin rahatsızlık duyduğunuz kadar bayanların bu durumdan çok da rahatsız olduğunu sanmıyorum. Sokaklarda gördüğümüz giyim kuşamlarının, hal tavırların tvlerde, reklamlarda gördüğümüzden ne farkı var? Kişilikleriyle değil dişilikleriyle ben de varım diyorlar.

 4. admin dedi ki:

  Yalnız, dışardakilerin şöyle bir farkı var: bunlardan çok azı dişiliklerini sergileme amacında. Büyük çoğunluk kendilerince güzel ve zarif olanı tercih ediyorlar. Bir de karşı cinsten ziyade birbirlerine üstünlük taslama çabasında olanlar var. Esas niyetleri erekeklere karşı olmasa da, giyimlerinin erkeklerini libodosunu ne derecede hareket geçirdiğini, erkek doğasını ne derecede alt üst ettiklerini hiç mi hiç bilmezler. Bilip de özellikle kasten yapanlar çok az.
  Televizyonda kadın cinselliğinin kullanılması ise bilinçli olarak daha şeytani amaçlarla yapılıyor.

 5. FİLİZ KAYSERİ dedi ki:

  Permolit boya reklamları örneğin bu vurgu rahatsız edici boyutlarda…


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)