Karpal tünel sendromu

Ellerde ortaya çıkan sinir sıkışmasıyla ilgili bir sağlık problemi. Semptomları: Başparmak ve bilek çevresi merkezli ağrılar, uyuşmalar, güç kayıpları. Özellikle uyku esnasında ortaya çıkan şiddetli ağrı ile uyanmak.

Ellerde ortaya çıkan sinir sıkışmasıyla ilgili bir sağlık problemi. Ellerini kullanmaya yönelik meslek sahiplerinde daha sık rastlanan bir problem olduğu söyleniyor (ama pek doğru değil). Karpal tünel sendromu ile ilgili olarak ‘Ellerinizle ilgili ağrı ve uyuşmaları ciddiye alın doktora görünün’ diye uyarılar çok.

Karpal tünel: İç bilek ile dış deri arasında, elin iç yüzü kısmında, avuç içi ile bilek arasındadır. Burada bilek (iç bilek) dışardan gördüğümüz bilek değil. Bileğimizden çok daha incedir: Onunla onun üstündeki sağlam doku arasındaki dar bölgeye karpal tünel denir. Tünelin yeri bileğin avuca bileşik olduğu yerde, elimize baktığımızda, dışardan görüntüsü itibarıyla avuca yakın kısımdadır.

Sıkışan sinir: Nervus medianus (İngilizcesi Median nerve) adlı sinir karpal kanaldan geçerek birkaç parçaya ayrılır parmaklara gider. Bilek – avuç arasındaki dokunun kalınlaşması sinirin sıkışmasına sebep oluyor. Aşağıdaki resmi inceleyin.

Problemi yapan bant: Flexor retinaculum adlı lifli dokudur. Avucunuzun içine bakarken o yüzde, bileğe yakın kısımda ve bilekte küçük bir alan kaplar. Bu doku ile iç kemik arasındaki daracık alandan sinir geçiyor, işte bu dar alana karpal tünel denir. Lifli dokunun (bantın) görevi iç kemiği desteklemek ve kendisinin altından geçen siniri ve damarları korumaktır. İşte karpal tünel sendromu denen rahatsızlık bu dokunun (bantın) kalınlaşması sonucu, onunla iç kemiğin arasındaki dar alandan geçen sinirin sıkışması olayıdır. Sıkışma bantın kalınlaşması yüzünden oluyor. Sinir karpal tünelin içinde sıkışıyor.

Karpal tünel sendromu

Rahatsızlığın semptomları: Başparmak ve bilek çevresi merkezli ağrılar, uyuşmalar, güç kayıpları. Özellikle uyku esnasında ortaya çıkan şiddetli ağrı ile uyanmak.

[Dikkat: Bu sağlık probleminin yeri hangi el olursa olsun baş parmakla orta parmak arası ve bileğe kadarki kısımdır. Serçe parmağında ve yüzük parmağında problem varsa karpal tünel sendromu söz konusu değildir, sorun B vitaminleri eksikliğinden kaynaklanır.]

Sinir niçin sıkışıyor? Sıkışmanın sebebi sinir üzerindeki bantın (Nervus medianus adlı dokunun) kalınlaşmasıdır. O zaman sinir bilek kemiği ile söz konusu bant arasında sıkışıyor. İşte bütün mesele bu. Sonuçta sıkışan ezilen sinir yüzünden ağrılar, uyuşmalar, hissizlikler oluyor. Bantın kalınlaşmasına sebep olarak hep el kullanımı gösterilmiş ki karpal tünel sendromunun ortaya çıkmasında esas sebep kesinlikle bu değildir. Zaten bu ‘el kullanımı’ sebebi bilimsel olarak kesin tanı değildir, hiçbir uzman da esas sebebin bu olduğunu söylemiyor. Problemin 40 yaşın üzerindeki kadınlarda daha yaygın olması, gösterilen el kullanımı sebebinin kesin olmadığını kanıtlar bu da ayrı bir gerçek.

Karpal sinir sendromuyla ilgili olarak adı geçen mesleklere bakarsak; kasaplık, dişçilik, süt sağımı… Hepsinde bir şeyi tutarken tutulan aletin başparmak ve işaret parmağının arasında sıkıştırılması söz konusu. Bir de kuvvetli titreşimli aletleri tutmakla çalışılan mesleklerden bahsedilmiş. Fakat elleri kullanmanın temel sebep olmadığı kesindir. Karpal tünel sendromu yaşın ilerlemesi sonucu, kişiye göre değişen belirli bir yaştan sonra bünyenin aldığı besin maddelerini gerektiği gibi değerlendirememesiyle ilgili bir problem olabileceği daha kuvvetli ihtimal. El kullanımı problemin sadece ikinci sırada tetikleyicisi olabilir. Esas sebepler yanlış beslenme, hareketsizlik, sonuçta yaşın ilerlemesiyle birlikte bünyeyi sağlıklı tutan öz maddelerde azalma, hormonlarda dengesizlikler / etkinsizlikler ve birçok sorunların ortaya çıkması.. ve o sorunlardan biri de bu sendromdur.

Bildiğimiz gibi yaşın ilerlemesine paralel olarak, yanlış / dengesiz beslenme sonucunda damar sertliği, alzaymer, kas erimesi, kemik erimesi, cildin yaşa göre daha fazla yaşlanması, hormonal dengesizlikler vesaire sağlık sorunları başgösterir. Karpal tünel sendromu problemi de benzer bir problemdir.

Karpal tünel sendromu sadece yaşın ilerlemesiyle ya da fazla el kullanımıyla ortaya çıkmıyor. Hamilelik sırasında da olabiliyor. Hamilelikle ortaya çıkabiliyorsa yine benim yanlış ve dengesiz beslenme tezim kuvvetleniyor. Hamileler her ne kadar doğru ve dengeli beslenseler de bazı insanlarda yeterli olamayabiliyor, zaten çoğu hamileler çok yeseler bile doğru ve dengeli bir beslenme rejimi uygulamamaktalar.

Ayrıca diyabet, obezite, hipotiroid vb hastalıklar da sebep olabilmekte. Daha çok belirli bir yaştan sonra çıkan bu hastalıklarla beraber karpal tünel sendromunun ortaya çıkması, bakın iyi düşünürsek kısaca beslenme rejimindeki hatalardan kaynaklanacağı ihtimali çok yüksek.

Sonra genetik faktörlerin ve çevresel etkilerin karpal tünel sendromunda rol oynadığı söyleniyor.  Antalyada daha fazla karpal tünel sendomu hastasının olması çevresel faktörlerin rol oynadığının doğru olduğunu gösterir. Peki niçin çevresel (bölge şartlarıyla ilgili)? Bu ya o bölgedeki yanlış beslenme alışkanlıklarıyla ilgilidir, ya o yörede yaşayan insanların aynı köklerden gelmesine bağlıdır (dolayısıyla bu insanlardaki ortak genetik yatkınlık) ya da bölgenin içme suyundan kaynaklanmaktadır. Yani bu hastalıkta çevresel faktörlerin rol oynadığı da başka bir gerçek.

Sonuç olarak: Yukardaki tüm bilgiler genel bir kanı verebilir, o da, en kuvvetli ihtimalle yanlış ve dengesiz beslenmeyle ilgilidir. Zira karpal tünel sendromunun kesin etkenleri (güya) tespit edilememiş. Kendiliğinden de oluşabilir deniyor. Bütün bunlar oldukça şaibeli. Kapitalizmin besin sektörleri insan sağlığını hiçe saymakta ve bilimadamları susturulmakta. O halde, bakın böylesi basit bir problemde çok kesin bir şey söylenemiyor. Yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat edin. Çağımızın tüm hastalıkları çağdaş gıda sektörlerinin başımıza yağdırdığı belalardır. Size burada çok kısa bir tavsiyem: Marketlerde satılan tavuklardan, kuzu ve dana etlerinden asla yememelisiniz. Yetiştirilmelerinde çok ağır kimyasallı yemler kullanılıyor ve o kimyasallar o etleri yiyenlere geçiyor, birçok hastalıklara sebep oluyor. Yukarda birkaç defa “yanlış ve dengesiz beslenme” demiştim. Böylesi gıdalar da yanlış beslenmeye girer. Yanlış ötesi yanlış bir beslenme.

Karpal tünel sendromunun tedavisi: Bazı vakalarda ilaçla tedavi, bazı vakalarda ameliyatla tedavi. Ama bu kadar basit değil. Kendi kendinize tedaviyi öğrenip uygulayamazsınız. Her şeyden önemlisi, doğru teşhisi koymanız mümkün değil. Yapacağınız tek şey doktora başvurmak, kesin teşhisin koyulmasını sağlamak ve doktor problemin tamamen iyileştiğini söylemedikçe tedaviye çok büyük bir ciddiyetle devam etmek olmalıdır. Önce sizde karpal tünel sendromu mu var yoksa sorun başka bir şey midir kesin bir teşhis konulmalı. Sonra tedavi için ne lazımsa doktorlardan öğrenmelisiniz, tedavi için gerekenlerde en küçük bir ihmalde bulunmamalısınız.

Yaş ilerledikçe sağlıklı kalmaya yönelik olarak neler yapabiliriz, bu konu her ne kadar karpal tünel sendromunu ilgilendirse de ayrı bir sayfada olması daha uygun olacak diye düşündüm. Çünkü yaş ilerledikçe birçok sorunlar başgösteriyor.

Sayfası: » Yaş ilerlerken daha sağlıklı kalabilmenin yolları.

Yaşın ilerlemesiyle (30 yaş sonrası) eğer kendimize iyi bakmazsak yıllar geçtikçe çeşit çeşit hastalıklar, sağlık problemleri peşpeşe gelir.

Kategori: Sağlık Tarih: 16 Ocak 2013

Etiketler:

'Karpal tünel sendromu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Râna dedi ki:

  Uzunca zamandır aklımdasınız merak da ediyordum. Bu yazı da vesile oldu. Nasılsınız?
  ***
  Çok teşekkür ederim sağolun iyiyim. Yine büyük site düzenlemelerimle uğraşıyorum. :)

 2. Râna dedi ki:

  Rabbim başka elem keder vermesin :)
  ***
  Âmin.

 3. Bir süredir yoktunuz,yazmayı bıraktığınızı düşünmüştüm bu arada siteyi güncellemişsiniz ben yeni gördüm.
  İlk defa duydum bu rahatsızlığı,babamda benzer komplikasyonları olmuştu.
  En içten sevgi ve Saygılarımla.

 4. admin dedi ki:

  Teşekkür ederim. Burayı ihmal etmemin sebebi çiçek sitemin yoğunluğuna ancak vakit ayırabilmem oluyor. Şimdi de o site içeriği için yeni bir düzenlemeyle yeni bir site kurdum. Her şey çok düzenli olursa sorular da azalacak diye düşünüyorum. Büyük bir siteyle tek başına uğraşmak çok zor bir işmiş. Gurup çalışması gerektirir bu kesin. Ama bir şekilde halledeceğim.
  Babanıza geçmiş olsun. Söz konusu el hastalığının yeri belli. Eğer aynı yer değilsi sinir sorunlarının sebebi B vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Ben de bir ara yaşadım. B vitaminleri karışımı bir ilaçla iki üç günde tamamen geçmişti. Karpal tünel sendromu daha zor bir problem.
  Tekrar teşekkür ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)