Kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın

Evde yoğurt nasıl yapılır, hangi sütü kullanmak gerekir gibi bilgiler.

Güneşli çayırlarda yaşayan inekten, sağıldığı gibi doğal halde olan, rafine edilmemiş sütü önce kaynatın. İki taşım kaynasın tamamdır.

Sonra, yakıcılığı gidene kadar bekleteceksiniz. Fazla soğutmayın ılıtmayın. Sadece elinizi yakmayacak kadar aşırı sıcaklığı dinmeli. Ondan sonra sütün miktarına göre bir veya iki çorba kaşığı organik mahsül yoğurdu dağıtmadan, tencerenin kenarından süte katın. Bu kadar. Süt tamamen soğuyana kadar sıcak bir odada bekletmeniz gerekiyor. Bu süre içinde o süt yoğurt haline gelir. Sıcak oda mümkün değilse tencereyi battaniye veya büyük bir havlu ile sarıp sarmalamanız gerekir.

İnternette ararsanız farklı yoğurt yapma teknikleri var. Yalnız, sütün rafine edilmemiş olanı, inekten sağılmış haliyle olanı ile daha iyi yoğurt olur. Hem probiyotikli yoğurt oluyor.

Yoğurt nedir ve hakkında ayrıntılı bilgi: ››› Yoğurt, simbiyoz olarak yaşayan süt asidi bakterileri ile aşılanmış sütten meydana getirilen ekşi bir süt ürünüdür. […]

Kategori: Beslenme Tarih: 03 Ağustos 2009

Etiketler:

'Kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın' hakkında sorular, açıklamalar

  1. 3prenses dedi ki:

    ben devamlı aynı bu yöntemle evde yaparım.hazır yoğurt yedirmem çocuklarıma.çünkü ev yoğurdunun tadını bilene hazır yoğurt, yoğurt gibi gelmiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)