Fazla Kilolar ve Diyet Önerileri

En çok kadınlarda baş gösteren kilo sorunlarının bazı sebeplerini ve çözüm yollarını bir de buradan okuyun. Diyet uzmanlarından fayda görmediyseniz belki bu yazım size faydalı olabilir.

En çok kadınlarda baş gösteren kilo sorunlarının bazı sebeplerini ve çözüm yollarını bir de buradan okuyun. Diyet uzmanlarından fayda görmediyseniz belki bu yazım size faydalı olabilir.
Kadınların hamurişi ve sütlü tatlılara çok düşkün oldukları bir gerçektir. Ayrıca özellikle ev kadınları her fırsatta bir şeyler yerler. Daha yemek pişirirken farkında olmadan bir şeyler atıştırıp dururlar. Bir de sofra kurup yemek yediklerini düşünün. Bu durumda kilolu olmaları kaçınılmazdır.

Kadınların kek, börek, kurabiye gibi bol kalorili yiyecekleri kendi elleriyle yapma merakı vardır. Birbirlerinden tarif alıp dururlar. Sırf bu tarif isteme huyları onların ne kadar tatlılara ve hamur işlerine düşkün olduklarını ispat etmek için yeterlidir.

Kilolarından kurtulmak isteyen kadınlar önce ne yaptıklarının farkında olmalı. Boğazlarına hâkim olabilirlerse gerisi bazı basit ve kolay alışkanlıklar edinmekten ibarettir kilolardan kurtulmak için.

Formunuzu korumak için tavsiyeler

1- Sofra kurarken kişi başına kaç ekmek dilimi düşüyor ona göre masaya sayı ile ekmek dilimleri koyun. Kendiniz için iki ince dilim koyun.
Sakın masaya “herkes istediği kadar yesin” diye düşünerek fazla ekmek koymayın. Bilinçli hareket edin. Başkalarını da bu konularda eğitmeye çalışırsanız kendinizi daha iyi eğitirsiniz.

2- Her bir öğünde tek çeşit ve az yemek eşliğinde yağsız salata, az miktar yoğurt gibi şeyler yeyin. Tatlıyı hayatınızdan çıkarın.

3- Öğün aralarında bir şey yemeyin. Açlığa dayanamıyorsanız yumurta kadar küçük bir tane domates yeyin. Bunun hiçbir zararı olmayacağı gibi sizi en az iki saat tok ve zinde tutacaktır.

4- Sık sık nezle ve girip gibi enfeksiyonlara kapılıyorsanız günde iki çay kaşığı saf balıkyağı için. Balık yağındaki maddeler hem enfeksiyonlara karşı sizi güçlendirecek hem de vücudunuzdaki bazı birikmiş yağların eritilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

5- Çinko zengini gıdalara ağırlık verebilirseniz bu sizin metabolizmanıza dinamizm kazandıracak, böylece kilolarınızdan daha çabuk ve kolay kurtulabileceksiniz. Deniz ürünleri, kırmızı et, ama en önemlisi acı badem çinko zenginidir. Bademin taklitlerinden sakının. Kayısı çekirdeğinin içi ve benzeri şeyler ucuz olduklarından kolayca gerçek bademden ayrılırlar. Badem çok pahalıdır ama günde birkaç tane yemek size pahalıya patlamaz. İhmal etmeyin.

6- Kilo vermede en önemli faktör çok hareketliliktir. İnekleri düşünün: Bizim gibi yağlı şekerli şeyler değil sadece ot yedikleri halde ne kadar şişman oluyorlar. Bunun sebebi onların hantallıklarıdır. Sebze yeyin zayıflarsınız diyenler boş konuşuyor. İşin sırrı harekettedir. Yürüyerek yarım saatte varacağınız yerlere otobüsle minibüsle taksiyle değil yaya olarak gidin. Her gün alışverişe mi gidiyorsunuz? Bunu düzene koyun; mümkün olan en uzak yerlere gidin, çıkmışken biraz da yolu uzatıp daha fazla yürüyün. Apartmanda yaşıyorsanız gönüllü olarak her gün bütün merdivenleri silme görevini üstlenmek gibi delilikler yapmak aslında akıllıca bir hareket olacaktır. Bu biraz abartılı örnek oldu. Siz kendiniz düşünün en çok hareket getiren aktivitelerden size uygun olanları bulun.

Şişmanlığın zararlarını öğrenin diyette kararlı olun

Bünye o kadar kiloyu taşıyabilmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bunun sonucunda şişmanlar çok iştahlı olur. Tatlı ve hamur işi yiyecekleri daha fazla canları çeker. Şişman kişi perhiz yapmaya çalışsa büyük yorgunluk ve halsizlik çeker. Huysuzlukları hırçınlıkları da cabası.

Bütün bedeni taşıyan bacaklar ve ayaklar aşırı ağırlıktan zarar görür. Bacak ve ayak eklemlerinde zedelenmeler, çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Yaş ilerledikçe yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tip iki diyabet yani genelde yaşlılıkta ortaya çıkan şeker hastalığı, kalp ritim bozuklukları, kalp hastalıkları gibi sorunlar peş peşe veya birdenbire ortaya çıkar.

Bünyesi zayıf olan şişman insanlarda ileri yaşlarda karın ağrıları baş gösterir. Çünkü göbekteki aşırı ağırlıktan bütün karın kasları kötü etkilenir. Ayrıca bilhassa kadınlarda idrar tutamama sorunu olur. Bebekler gibi altlarına özel hasta bezi bağlamak zorunda kalırlar. Şimdiden bütün bunları düşünün.

İdeal kilo

Aşağıdaki örnek bilgilerle kilo sınırlarınızı korumaya büyük titizlik gösterin.

Boyunuzu ölçün, eğer kemikleriniz ağır değilse boyunuzun son iki rakamının 10 eksiği normal olmanız gereken kilonuzdur. Mesela boyunuz 165 ise en fazla 55 kilo olmalısınız. 165 boyunda olup da 55 kilo olan kişi normal zayıflıktadır hatta balıketinde bir şişmanlığa az yakındır. Bunun ölçüsünü herkes kendisini kandırmak için değişik şekillerde yorumluyor.

Balıketinde misiniz?

Yere halının üstüne sırt üstü dümdüz rahat ve gevşek bir şekilde yatın. Normal nefes almaya devam edin. Biraz bekleyin. Sonra göğüs kaburga kemikleriniz ile göbeğiniz ne seviyede elinizle yoklayın.Tam aynı seviyede ise balıketindesiniz. Göbek daha yüksekse şişmansınız. Hem de çok şişman denebilir! Şimdi şişmanlığını kabul etmeyip “ben balıketindeyim” diye düşünenler bunu denesin. Ayrıca balıketinde olmak normal kilolu olmak değildir. Normal kilonun üstünde ama çok üstünde olmayan şişman demektir.

Yukardaki denemeyi yaptınız, verdiğim boy hesaplamalarına göre çok ağırsınız ama halı üstündeki denemede göbeğiniz kaburgalardan daha aşağıda.. o halde kilolu musunuz?

Cevap: Bu durumda sizin kemikleriniz ağır demektir. Dolayısıyla sorun yok. Boyun 10 rakam eksiği ile yapılan hesaplamalar çok kesin bir ölçüt değildir. Ama kabataslak değerlendirmeler yaparak en iyi sonuçlara ulaşmanız için size yol gösterecektir.

Kategori: Sağlık Tarih: 30 Ocak 2008

Etiketler:

'Fazla Kilolar ve Diyet Önerileri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. doğancan dedi ki:

  Güzel yazı olmuş. Zira ben bu konuda baya dertliyim. Göbek, kapıdan içeriye benden önce girmeye başladı :) Halbuki çok iştahsızımdır. Sigara içmem. Alkol olarak bira içerim, bazen abartırım. Hani su içsen yarıyor deyimi vardır öyle oluyor zannımca. Belki de tek nedeni hareketsizliktir dediğiniz gibi. Okul ve dersane ve ev arasında dolmuş motifleriyle süslü bir hayattan kilo beklememek yanlış olur heralde :)

  ***
  Cevap: Öncelikle geçmiş olsun.. Evet, geçmiş olsun denebilir çünkü kilolu kişi şimdilik sağlıklı olsa bile onda pekçok hastalık kapıda bekliyordur. Bence kilolu olman biraz da bünye ile ilgili olabilir. Veya çinko eksikliği veya başka şeylerden dolayı tiroid bezlerinde problem olabilir, yeterli çalışamıyorlardır, bu da metabolizmayı yavaşlatır dolayısıyla insan kilo kazanır zamanla. Sende bu kiloluluk bünyenin alıştığı bir şey olmadan önce kilolarından kurtulmalısın. En etkili yolu hareketlilik tabi. Hiç ihmal etmemen gereken bir problem. Ben lisenin ilk yılını kasımpaşa lisesinde okumuştum. 25 – 30 dakikalık yol yürürdüm yaz kış. bir de dönüşü vardı ki dönüş daha zahmetliydi. bazı yerlerde yokuş tırmanmak gerekiyordu. Ben bazen Tünele çıkar otobüsle eve dönerdim. Ne akılmış ama, Tünele çıkma 10 dakikamı alırdı en az :) Hem de yokuş yukarı! Bunu niye anlattım: Okula yürüyerek gitmen yarım saati geçmiyorsa ve de yol problemli değilse tehlikeli değilse okula yürüyerek gidip gelmek daha iyi olur senin için.

 2. fuadyusufoglu dedi ki:

  Keşke herkes spor yapsa derim.. Ha spor deyince tek futbol anlaşılmasın. Bence en iyi spor Yürümek ve yürümektir…
  tABİKİ HER KES KENDİNE GÖRE BİR ŞEYLER YAPABİLİR..

 3. sedencik dedi ki:

  onlarca yazılan saçmasapan detoksla zayıflama yazıları ve yöntemleri yerine aklı başında bu tarz öneriler çok daha mantıklı…
  şu yürüme işini en yakın zamanda alışkanlık haline getirmem gerekiyor…
  sevemedim gitti nedense :)

  ***
  Cevap: Yürümeyi sevememenizin nedeni ya çevreniz sakinliği, sadece evlerden ibaret olması ya da sizin çevreyle ilgilenmeyecek kadar kafanızın dolu olması olabilir. Mesela bizim buralarda yürümek başlıbaşına bir zevk kimi insanlar için. Ben çok ilginç buluyorum. Yol kenarı çingene çiçekçilerinin mevsime göre aylara göre sattıkları çiçekler, canlı şifalı otlar, manavlarda bulunmayan bazı meyveler gibi ve hatta ilginç dükkan isimleri.. dükkanlarda satılan şeylerin vitrinlerdeki görüntüleri.. yürüdükçe karşılaşılan birbirinden ilginç şeyler olunca insan zamanın nasıl geçtiğini bilmiyor.

 4. eda suner dedi ki:

  Valla bu konu webde prim yapar ama ben kilo alamayanlardanım o nedenle hiç işim olmaz hocam :)

  ***
  Cevap: Ben de kilo almayanlardanım. Yiyecek bir şeyler bulabildiğim zaman fil gibi yerim buna rağmen çita gibi ince olup çita gibi hızlı koşabilirim. Güzel cevap oldu! çita kelimesinin iki anlamını bir cümlede kullandım. :)
  Annanem de çok zayıftı. Sülalede bir o vardı zayıf olarak.. ben de ona çekmişim.
  Bu konu webde prim yapar mı yapmaz mı meselesi: Diğer sitelerde o kadar çok işlenmiş ki bana hiç sıra gelmez! Bile bile yazdım. Amaç kendi blogcu arkadaşlarıma faydalı olmak. Prim için daha orijinal konular bulmalı. :)

 5. Emine dedi ki:

  Merhaba.Ben oldukça kiloluyum ve farkında olmadan yiyenlerdenim.Nasıl mı?Hani hep derler ya “televizyon izleyerek yemek yemeyin.Ne kadar yediğinizin farkına varamayıp fazla yersiniz” diye.Bunu kabul ediyorum ancak ben yemek yerken bir taraftan da yapacağım işleri planlıyor diğer taraftan işyerinde olup bitenleri düşünüyor bir taraftan da izleyemediğim filmde olması muhtemel olayları düşünüyorum.Yani yemek yerken televizyon izlemesem bile yine dikkatimi başka düşüncelerle dağıtıp fazla kaçırdığımı düşünüyorum. Bu davranışın yanlış olduğunu bildiğim halde maalesef kötü bir alışanlık yaptı.İster istemez dikkatim kayıyor ve kendimi alıkoyamıyorum.Böyle yeyince doyduğum halde iştahım da artıyor ve yemek yemeye devam ediyorum.Beslenmede davranış değişikliği diye boşuna demiyorlar ama olay beyinde bitiyor ya ben zayıflamaya karar veriyorum ama bu davranışımı değiştiremiyorum.Siz ne dersiniz?Böyle beslenme kilo yapar mı?Kilo yaparsa nasıl kurtulabilirim?Bu psikolojik bir sorun mu?
  ************
  Cevap:
  Bence sorununuz psikolojik ama tedavi gerektirecek boyutta değil. Dağınık ruh hali gibi bir şey. Kendinizi bırakmışsınız. İmkânınız varsa uygun bir kurs bulun. Mümkün olduğunca yürüyerek gidin gelin. Kursta öğreneceğiniz beceriler işinize yaramasa bile size çok iyi gelir. Hem yepyeni insanlarla tanışırsınız. Her açıdan faydalı olur. Kendinize çekidüzen verirsiniz.
  Her şeyi yazmamışsınız ama anladığım kadarıyla ev hanımısınız. Vaktiniz bol gibi görünüyor. Yalnızsınız. Belki gelen gidenleriniz vardır ama onların etkisi yok. Yeni insanlarla tanışmak size iyi gelecek. Bu yalnızlık duygusu sizi melankolik olmaya itiyor. Pratikliğinizi kaybetmişsiniz. Evinizi çok temiz tutuyor olabilirsiniz. Bu pratik olduğunuzu göstermez.
  Yemek yemeye aşırı bol vakit harcıyorsunuz. Oturun bütün bunları bir kâğıda yazın kendinize program yapın. Bir an önce kendinize çekidüzen verin. Böyle devam etmemelisiniz. Hemen şimdi şu anda başlayın. Alın kağıdı kalemi kusurlarınızı, iyi yönlerinizi, kötü yönlerinizi yazın. Göreceksiniz iyi yönleriniz daha fazla. Bu size büyük cesaret verir. Sadece psikolojik olarak hantallaşmışsınız. Pratikliğinizi kaybetmişsiniz. Melankolikleşiyor ve değiştirmediğiniz hayatınızda kaybolup gidiyorsunuz.
  Önce bunları yapın ve halledin. Esas sorununuzu görün. Zayıflama çalışmalarını sonraya bırakın.

 6. Fatih Hazarhan dedi ki:

  Bence kilo vermenin birinci sarti psikolojik olarak kendimizi hazirlamaktir.Surekli gobek takintisi olan birisinin kilo vermesi cok zordur.Kendinizi zayif oldugunuza ikna edebilirseniz ve yiyip ictiklerinize de dikkat edin mutlaka faydasini gorursunuz.Ben denedim faydasini gordum :) Tabi asiri kilolular icin bu yetmeyebilir.Tek care spor hatta kosu yapmak en guzeli.
  ********
  Cevap:
  Zaten çok zayıf olmak değil, zinde olmak, sağlıklı olmak ve güzel görünüm daha önemli. Bu da genelde sporla mümlün oluyor. Çok daha kilolu olup göbekli olmayanlar vardır. Zayıf olup göbekli olanlar ise çok.
  Eğer kişinin kilosu normalden az ise, buna rağmen göbekli ise göbekte yağ filan yoktur. Karın kaslarının hantallığı gibi sebepler onu göbekli gösterir. Bu konuda gereken spor çalışmaları ne ise onları yapmak gerekiyor.

 7. E. Ali dedi ki:

  Emine hanım, maille cevap veremediğim için özür dilerim. Gönderdiğim maillerin yüzde sekseni spam oluyormuş. Email adresimle ilgili bir sorun. Arkadaşlarım bunu bana defalarca bildirdi. Yani size maille cevap verseydim yüzde seksen ihtimalle elinize geçmeyecekti.
  İsteğiniz üzerine son yazdığınızı yayınlamadım. Cevabım ise aşağıda:
  Önceki tavsiyelerimi ciddiye alıp gerekeni yapmanız acilen gerekiyor.
  Hayatınızda büyük bir boşluk var. Bütün sebep bu.
  O boşluğu ise ne doldurabilir bilemem. Siz kendiniz de bilemeyebilirsiniz. Onun için hayatta çok aktif olmanız gerek. Hayatınızı aktivitelerle doldurun.
  İnançlı bir insan iseniz dini vecibelerinizi de elinizden geldiğince yapın. Kendinizi asla boş bırakmayın.
  İnsanın zevk için veya oyalanmak için yemek yemesi ancak içinde bulunduğu maddi ve manevi boşluklardan olur.
  Kalp açsa bazı insanlar bu açlığı mideyi doldurmakla gidermeye çalışır. Psikolojik bir savunma mekanizması ama bunun getirisi ancak aşırı kiloluluk ve peşinden zincirleme olarak ortaya çıkacak olan pek çok hastalıklar olur.
  Ayrıca insan kilo aldıkça o kadar ağırlığı taşıyabilmek için daha fazla enerjiye gerek duyar, daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar.
  Kilo almanın bir başka sebebi de metabolizmanın yavaşlamasıdır. Ya doktora gidip tedavi olmak gerekir ya da (eğer doktora gitmeye maddi gücünüz yoksa) hiç ilaç almadan tamamen doğal yollarla kendiniz kurtulmaya çalışacaksınız.

 8. emine dedi ki:

  Merhaba.Ben beynimi resmen kemiren artık psikolojik boyutlara ulaştığını düşündüğüm bir konuyu içtenlikle anlattım siz de içtenlikle yanıtladınız.İnanın başka bir alanda bu soruları yöneltemezdim.Gerçekten kalitenizi ve samimiyetinizi ortaya koydunuz.İlginiz için çok teşekkür ediyor başarılar diliyorum.
  *************
  Cevap:
  Ben teşekkür ederim. Esas siz benim yazılarımı güvenerek okudunuz; bu açıdan kendimle gurur duydum çok teşekkür ederim.
  İçiniz rahat olsun. Yeter ki harekete geçin. İnsan hayatta azmederse başaramayacağı iş yoktur. Yeter ki her adımı gerektiği gibi atsın. Yılmasın. En önemlisi tabii ki adımların gerektiği gibi atılması. Biraz ciddi olarak üstünde durulursa başarılmayacak bir şey yok. İnsan isterse ve gereğini yaparsa her şeyi başarır.
  Bakın mesela yazmak, okumak, araştırmak benim ciddi bir hobim, bir tutkum oldu. Bu uğurda bazen yemek yemeyi bile unutuyorum. Bazen de küçük bir domates beni birkaç saat hem tok hem zinde tutabiliyor. Gıdamı sanki sevdiğim uğraşılardan alıyorum.
  Kuranda bir ayet vardır: “Kalpler ancak Allahı zikretmekle mutmain olur.”
  Allahı zikir ise hayatımızın her alanını kapsar. Sadece oturup zikir yapmaktan ibaret değildir.
  Hani derler ya “çalışmak da ibadettir.” Onun gibi.
  Zamanı, hayatı ve varlıklarımızı israf etmemek, çalışkan olmak, bilgiyi arttırmak, insanlara yardımcı olmak, paylaşımcı olmak bunların hepsi birbirinden güzel aktiviteler. Bunlar insana manevi gıda olur. İnsana haz verir.

 9. prenses dedi ki:

  burda çok güzel bilgiler var şisman bayanlar bunları okusa daha uygun olur çünkü kilo sorunu olan bayanlar diyor hem sisman bayanlar burada bilgi edinir ve zayıflar çok teşekkür ederim bilgi için.

 10. zeynep dedi ki:

  ben 14 yaşındayım 1.67 boyundayım ve 65 kiloyum idealim 58 kilo olmak fakat çok az yiyorum spor yapıyorum ama veremiyorum lütfen bana bu konuda yardımcı olun
  *********
  Cevap:
  Henüz yaşın çok küçük, kilon ise gayet normal. Hafifçe tombulsun o kadar. Bunu hiç dert etme. Perhiz yaparken sadece çok yağlı, çok şekerli ve tuzlu yiyeceklerden kaçmalısın. Normalden az yemek yemen bu yaşta sana son derece büyük zararlar verebilir. Bunu ileriki yaşlarında anlarsın.
  17 yaşına kadar kilonu hiç kafana takma. Çünkü şimdi senin bedenin gelişmeye devam ediyor. Boyun uzamaya devam ediyor. Vücudunun hiçbir yerinde yapılanmalar tamamlanmamış durumda. Şimdi sen az yemek yemen yüzünden gelişimin için gerekli gıdalardan mahrum olursun.
  Hatta çok kişi gıdasızlıktan dolayı şişmanlıyor haberleri yok. Bu da bir gerçek.

  Kızların boyu 17 yaşından sonra artık nerdeyse hiç uzamaz. Erkeklerin uzaması ise 22 yaşlarına kadar devam ediyor.
  Sen şimdi hemen rejim yapmayı bırak. Spora harekete devam et. Eğer 80 kiloya kadar şişmanlarsan doktora görünmen iyi olur.

 11. zeynep dedi ki:

  tamam ama bana yinede bir diyet listesi hazırlayın lütfen yani en azından işte yiyeceğim yemeklerin ölçüsünü söyleyin zaten oruç tutuyprum yani sahurda ve iftarda ne yiyeceğimi söylermisiniz?
  *********
  Cevap:
  Dediğim gibi, 17 yaşını bitirmeden önce incecik zayıf olma hevesine sakın girme. Bu senin hiç bilmediğin şekilde sana zarar verir, ömür boyu cezanı çekersin. Sağlık şakaya gelmez.

  Senin kilolu olman ince görünme takıntısına girmenden çok daha hayırlıdır.

  Bir yakınımızın kızı bebekken aşırı şişmandı. Öyle ki, kafasını dik tutamazdı. Çocukluğunda hep şişmandı. Gençlik yaşında boyu uzadı manken gibi fiziği oldu. Sonradan kilolarından kurtuldu. Ama iyi biliyorum kilolarından hiç şikayetçi olmamıştır. Şimdi incecik, sağlıklı genç bir kadın.

 12. zeynep dedi ki:

  teşekkür ederim aslındaa bende şikayetçi değildim ama arkadaşlarım çok fazla dalga geçiyorlar bıktm yni artık ben kilolu birisi değildim hormon ilaçları kullandım ve onlar bana aşırı kilo aldırdı ama artık alay etmeleri beni usandırdı hiç bir erkek beni beğenmiyo bütün arkadaşlarımın çıktıkları var ama ben onlara sadece bakıyorum arkadailarım incecik ne giyseler yakışıyor şimdi liseye geçtim ve dalga geçmeye devam edicekler sizce üzülmekte haksızmıyım
  *********
  Cevap:
  Üzülmekte elbette haklısın. Ama o ilaçlar şişmanlamana sebep olmuş. Senin bir suçun yok. İnşallah kalıcı etkileri yoktur. Doktora danışmalısın. Doktorun sözünü dinlemek çok önemli.
  Seninle alay edenler varsa bu onların kendi kalitesizliğidir. Sen aldırma. Hatta bu hal ile barışık ol. İnan ki gelecekte niçin bunları dert etmişim diye güleceksin.
  Hem bu yaşta kimse seni beğenmiyorsa senin için daha iyi. Kendini derslere iyice ver. Okul birincisi ol. Hiç şüphen olmasın üniversiteye başladığında kilolarından çok kolay kurtulacaksın. Çünkü insanın en hareketli zamanı üniversitede oluyor. Orta okula veya liseye benzemez. Devamlı oradan oraya koşuşturacaksın. Derin çalışmalar yapacaksın. Üniversite budur. Eğlence yeri değildir. Eğer başarının tadını alırsan seni kimse durduramaz. Daha çok çalışırsın. Yemeden içmeden kesilirsin. Şimdi rahat et derslerinden başka bir şey düşünme. Yakında okullar açılıyor. Sen şimdiden derslere çalışmaya başla. Öğretmenlerini şaşırt.
  Ben lisedeyken bir kız sınıf arkadaşım vardı. Derslere daima önceden çalışmış olurdu. Öğretmenin anlattığı her şeyi o zaten biliyordu. Okul birincisiydi. İnşallah sen de öyle ol. Başka şeyleri kafana takma başına bela alma.

 13. selvi dedi ki:

  mrb ben 17 yaşında 170 boyunda 70 kiloyum ama kemiklerimde iri göbek kısmında hiç kilom yok nasıl vericem bu fazla kiloları bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim bide abur cubur hiç yemem sadece ekmek fazla tüketiyorum beyaz ekeği kepekli ekmeğe çevirirsem bi yararı olur mu şimdiden tşkr ederim ii günler
  *********
  Cevap:
  Aslında 1.70 boya göre 70 kilo normaldir. bu boya göre 60 kilodan aşağı olmaman gerekir.
  Her şeyden önce hareketli olman gerektiğini kabul et hayatta hep hareketli, dinamik, sağlıklı olmaya dikkat et.

 14. esma dedi ki:

  ben 1.58 boyundayım 74 kıloyum ekmek yemıyoyorum yemeklerıme dıkkat edıyorum ama zayıflamıyorum okullar baslayınca yureyerek gelmek ıstıyorum ama yorgunluktan der yapamıyorum etrafımdakıler de cok baskı yapıyo zaten ne yapmalıyım nasıl dıyet yapssam cok cagresızım yha kafamda sorun yapmaktan ruh gıbı oldum lutfen lutfen yardım edın
  tesekkurler..

  *****
  Cevap:
  Oldukça fazla kilolusunuz. En fazla 60 kilo olmanız gerekirdi ama bu bile fazla. Sizin için 50 – 55 kilo olmanız iyidir. 20 kilo kadar fazlalığınız var. Doktora başvurup niçin şişmanladığınızı tespit ettirmelisiniz.
  Size metabolizma ile ilgili yazılarımı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

 15. esma dedi ki:

  hareketsılıkten bu duruma geldımı dusunuyorum bıraz dah hareketlı olsam sabah zaten bısey yemıyorum oglen 0azar azara koyulus cesıt yemek aksamda yogurt boyle yapmaya basladım olurmu sızce zayıflarmıyım cok cabuk kılo verıp ve alan bı kısıyım
  yardmınız ıcın tesekkurler..

  *****
  Cevap:
  Eğer hareketsizlikten başka probleminiz yoksa o halde aynı zamanda pisboğaz / obur bir bünyeniz var demektir.
  Sabahları bir şey yememeniz çözüm değil. Esas akşamları bir şey yemeyeceksiniz.

  Sabah yediklerinizden aldığınız kalori akşama kadar yakılabilir. Ama akşamkiler yağ olarak birikir. Böylece gündüz aktif olamazsınız, hareket isteğiniz kalmaz.

  Sabahları iyi bir kahvaltı ile güne başlayın bütün gün aktif olun hareketli olun.

 16. özlem dedi ki:

  ben 15 yaşındayım 160 cm boyunda 62 kiloyu m bnm yaza kadar zayıflamam lazım nolur bana bi diyet werin ama öğrenciyim haşlanmış tavuk muş pirzolaymış bunları hergün olamam ki

  *****
  Cevap:
  Özlem kardeşim, senin kemik gelişimin henüz tamamlanmamış. bu yaşta perhiz yaparsan hem boyun uzamaz hem kemik yapın zayıflar, 40 yaşlarında ihtiyar bir kadın olursun. Benden söylemesi. Ayağını denk al. Senin ihtiyacın bol spor yapmak. Hamburger gibi şeylerden uzak dur. Öğün arası bir şeyler yeme. Sabah kalvaltın çok kuvvetli olsun akşam yemeğin hafif olsun. Bir de şekerden uzak dur. Hepsi bu. Dengeli beslen. Gıdasız kalma. Gıdasız kalanlar kilo veremiyor. Dediklerimi yaparsan (özellikle çok hareketli olursan) hızla kilo verirsin. Çünkü sen henüz çocuksun.

 17. sumeyye dedi ki:

  1.65 boyundayım 66 kılodayım gunde 2 oğun yıyorum 50 klo olmak icin ne yapmalıyım 16 yasındayım

  ***
  Cevap:
  Boyuna göre ve cinsiyetine göre senin 55 kilodan aşağı olmaman gerekir. Günde 2 öğün yemen çok yanlış. Bu durumda bünye fazla idareci olmaya çalışır. Gıdanı iyi alacaksın. Sabahları kuvvetli bir kahvaltı ile güne başlayıp akşamları çok hafif şeyler yemelisin. Gıdasız ve kuvvetsiz bünye kilo bile veremez. Çok hareketli olursan yavaş yavaş fazlalık kilolardan kurtulursun. Yağlı yiyeceklerden ve şekerden mümkün olduğunca uzak durman yeterlidir. Ayrıca kilo vermek için bu sitede çok faydalı bilgiler var. biraz okursan gerekenleri yaparsan başka diyetlere gerek kalmaz.

 18. şeyma dedi ki:

  hergün mutlaka yürümeye çalışıyorum normal ekmek yerine kepek ekmeği kullanıyorum bitki çayı tüketiyorum fakat istediğim şekilde kilo veremiyorum neden acaba?
  ********
  Cevap:
  Bir de şu yazıma bakın:
  http://www.mebahis.com/zayiflamada-basarinin-sirri-metabolizmada

 19. cansu dedi ki:

  ben 15 yasındayım 47 kiLoyum .
  1.63 boyundayım günde 3 öğün yiyorum . cok zayıf olduğumu söyLüyorLar kiLo aLmak istiyorum benim ne yapmam Lazım bir türLü kiLo aLamıyorum
  **********
  Cevap:
  Yaşına göre normal sayılabilir çünkü bu yaşta fazla hareketlilik fazlaca enerji yakıyor olabilir. Sağlık sorunların yoksa önemsememelisin. Eğer ani çarpıntı, sebepsiz ter basması, panik, ani büyük öfke gibi bazı rahatsızlıkların varsa tiroid tahlili yaptırman lazım: zayıflığının sebebi zehirli guatr hastalığı olabilir.

 20. zeynep dedi ki:

  ama ben diyet zararlıdır diye biliyorum. bi insan kilo verdiğinde o kiloyu fazlasıyla geri alır. bunun asıl gerçek sırrı yemekleri tempoyla uzunca çiinemekte inanmıyorsanız DKZ ye başvurun orada bi arkadaşımız 77 kilodan diyetle 54 kiloya düşmüş ama 1 sene sonra 94 kiloya çıkmış sizce neden?

 21. zeynep dedi ki:

  cansucum bu çok basit eyer kilo almak istiyorsan çikolata ve şekeri bolca yiyeceksiz yalnız bende fazla kiloluyum 12 yasında 61 kilo ve bu gönderdiklerimde benim asırı yediklerim ve fazla yiyemiyorsan kızartma ve pasta yı bol ye ama çok abartma okk

 22. selin dedi ki:

  valla ben 14 yaşındayım fakat kilom 70. istediğim kıyafetler bana olmuyor buyüzden canım çok sıkılıyor.Birde ben doyana kadar yiyorum hele kış aylarında canım hep yemek istiyor.Yazın o kadar fazla birşey yemek canım istemiyor.Bu arada benim göbeğim ve belim aşırı kilolu.
  ******************
  Selin kardeşim, eğer doktora gidip tedaviye başlama imkânın yoksa sana şu tavsiyelerim olacak:
  1- Çok hareketli olmalısın. Her sabah aerobik yap, günde en az bir saat yürüyüş yap.
  2- Normal öğünlerin dışında acıktıkça küçük bir domates veya bol bol hıyar denen salatalıktan yemelisin. Sakın cips, bisküvi, hamburger filan yeme.
  3- Sabah kahvaltılarında börek ve poğaça yeme ama kuvvetli bir kahvaltı ile güne başla. Bu şart. Peynir, zeytin, yumurta, süt, portakal suyu..
  4- Tatlılardan ve böreklerden uzak dur.
  5- Kola vb. tatlı içecekleri içme. Ya bunların “diyet” veya “light” türlerini iç ya da hiç içme.
  6- Yine tekrar ediyorum “eğer doktora gidip tedavi olma imkânın yoksa” obezite gibi hiçbir şey düşünmeden bu tavsiyelerime sıkı sıkı uymaya gayret et. Göreceksin zamanla etkisi kesinlikle olacak.

  Ayrıca, şu yazımı sonuna kadar dikkatle oku:
  http://www.mebahis.com/zayiflamada-basarinin-sirri-metabolizmada

 23. Samet dedi ki:

  Şimdi anlattıklarınız gerçekden güzel. kendimden bahsedeyim. öncelikle 140 kiloyrum… ^_^
  ben yurt dışında çalışıyorum evde yemek yapma ihtimalim yok. ve zaman sıkıntıları sabah 08:00 sabit uyanma saatimdir. bundan sonra iş yerinde yemek yerken dışardan söyleyebileceğim yemekler de kısıtlı dışardan söylenebilecek yemeklerin hepsi yağlı sandewic türü şeyler.
  akşam yatma vakitlerim çok dengesiz 2 ve 3 gibi ancak uyuyabiliyorum bu sorununda aşırı kilolarımdan olduğunu düşünüyorum.
  artı çalışma ortamımda hareketsiz masa başı. eve geldiğimdede tekrar bilgisayar başı. :) sizden isteğim ne önerirsiniz bu duruma. benim genelde yaptıgım şudur sabah kaltığımda kepekli bisvküvi ve çay. gerisi kalan öğünler karman çorman:)
  ********************
  En büyük yanlış her zaman kahvaltıda. Herkes bu yanlışı yapıyor. Sabah kahvaltısını bir şölen havasında, sevdiğiniz yiyeceklerden yiyerek geçirmeniz lazım. Kahvaltıda hem vitamince bol hem proteini bol şeyler tercih edin. Güne iyi beslenmiş olarak başlamalısınız. Gün içinde hem az yemeli hem kalorisi düşük şeyler yemelisiniz. Domatesle karın doyurma alışkanlığı edinmenizi önemle tavsiye ederim. Domates hem tok tutar hem zindelik verir hem de kalorisi çok azdır hiçbir sorun teşkil etmez. Bir de elbette hareketli olun. Masa başı iş yapsanız bile bu sizin her zaman oturmanızı gerektirmez. Su mu lazım, kalkın kendiniz alın. çay kahve içiyorsanız kalkın kendiniz alın. Ayağınıza getirilse bile söyleyin sizin çayınızı en uzak köşeye koysunlar kalkın kendiniz alın. çok çay kahve içiyorsanız ya şekersiz için ya suni tatlandırıcı kullanın. Bol su için ki kalkıp tuvalete gitme ihtiyacınız çok sık olsun bu da hareket olur. Bu yazdıklarımı beceremezseniz bir diyetisyenden yardım almanızda yarar var.

 24. berna dedi ki:

  ben 12 yaşındayım boyum 163 kilom 60 kilo vermek için aç kalıyorum ama değmiyor lüten yardımcı olun
  ***************
  Boyuna göre fazla kilolu değilsin. Hiç kafana takma. Eğer kendini aç bırakırsan hiç kilo veremezsin bundan emin ol.
  Yapmam gereken şeyler çok hareketli olmandır.
  Sonra fazla yağlı fazla şekerli hamur işi şeyleri doyana kadar yeme sadece tadına bak böyle şeyleri az ye o kadar.
  Senin en büyük ihtiyacın fazla hareketli olmaktır buna mecbursun.

 25. sena dedi ki:

  Merhaba,ben 20 yaşındayım boyum 1.58 kilom 60.son 1.5 yılda günde 1 saate yakın yürümeme rağmen 12ye yakın kilo aldım ve haliyle psikolojimi de etkilemeye başladı.Kilo almamın tek sebebi aşırı tatlıya düşkülüğümden geliyor.özellikle akşamları tatlı isteğime hakim olamıyorum.önerilerinizi bekliyorum teşekkürler…
  **********************
  Tatlı yemekten vazgeçmelisiniz. Siz tatlı yemenin tek zararının kilo aldırması sanıyorsunuz ama kilo aldırması en masum zararıdır. ne kadar tatlı yerseniz bünyenizde o kadar insülin hormonu salgılanır. Bu hormon ise bütün iç ve dış organlarınızı çabuk yaşlandırır fazlaca yıprandırır. Dolayısıyla, kilo almanızın bir sebebi de bünyenizin artık kalori yakmakla savaşım verememesidir. Çünkü sizde tatlı yemenizden dolayı aşırı salgılanan insülin hormonu her şeyi kötü etkiliyor. Bu tatlı yeme alışkanlığınız böyle devam ederse her yıl iki misli iki misli, yani hep katlanan bir ivmeyle kilo almaya devam edersiniz. Sahip olacağınız böbrek, karaciğer ve kalp hastalıkları da cabası. Artık ister tatlılara devam edin ister geleceğinizi düşünün vazgeçin. Sizin tercihiniz.

 26. yağmur dedi ki:

  ben 15 yaşındayım 70 kiloyum 1.64 santimim kilomdan çok şikayetçiyim zayıflamak istiyorum. basenlerim de var pisikolojim bozuluyor. çok düzensiz besleniyom. sabah ve akşam yemeklerini doğru dürüst yemiyon çok fazla atıştırıyom kilo vermek için ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun bana
  ***********************
  Şişman değilsin kilo sorunun da yok. Önce bunu bil. Biraz balık etinde denecek kadar toplusun o kadar. Senin için kilolarının sorun olması için 75 kilodan daha ağır olman lazım. Ama değilsin boş yere üzülüp durma. İki üç sene sabret sonra kilo vermeye çabala. Şu anda zayıflama çalışmalarına başlarsan ömür boyu çekeceğin sağlık problemlerine yol açar. Çünkü fiziksel gelişimin henüz tamamlanmadı. Üstelik fiziksel gelişiminin en hassas dönemindesin. İyi gıda alman gerekiyor. Yemeklerini günlük öğünlere göre aklı başında insanlar gibi yemeye alış. Kendine saygın olsun. Kendine sözünü de dinlettir. Her canını istediğini yapan şımarık çocuklar gibi davranmaktan vazgeç. Bazı görgüsüz cahil kızlar vardır: aylak, terbiyesiz, şımarık.. Sakın onların saçmasapan kilo takıntısı huylarını kapma. Sen kendin ol. Kendini olduğun gibi kabul et kendini olduğun gibi sev say. Sen kendini sevmezsen başkalarının seni sevmesini hiç bekleme. Şimdi kilo sorunun yok ama bunun üstüne de çıkmaman lazım. Eğer senin için bu yazdıklarımı ciddiye alıp gereğini yaparsan hayatın düzene girer her şey düzelir. Ve dediğim gibi, incecik bir kız olma çalışmalarına 17 yaşını bitirmeden önce sakın başlama.

 27. gülistan dedi ki:

  benim sorunum hem kilo hem uykusuzluk yaşim. 40 boyum 1. .56 kilo bazen 75 bazen 70 3 çocuk annesyim 2000 yılında eşimi kayip etim hem çocuklarima annelik hem babalik ediyorum. özel sektorde çok çaliştim şimdi evdeyim insanlar yoruyor insani. simdiden teşkürler.
  ***
  sizin uykusuzluk sorununuz aslında uyku düzensizliği. Günün bazı saatlerinde uykumuz olduğu halde uyumamak zorunda kalışımız fazla enerji ihtiyacı doğurur çok yeriz. Halbuki biraz kendimizi tutabilsek, uykusuzken bünye ayakta durmak için normalinden daha fazla enerji yakıyor, bu da zayıflamaya sebep olabilir. Yani iradesini kullanabilenler için uykusuzluk aslında avantaj olabilir. Uyku düzensizliğini yoluna sokmak için kendinize el işi becerileri edinin. İlginizi çeken konularda kitaplar okuyun. Televizyondan elinizden geldiğince uzak durun. Hayatı düzenli, iyi yönleri fazla olan insanlarla görüşün. Zamanla düzelir. Bir iki günde olabilecek bir şey değil.

 28. melisa mersin dedi ki:

  ben 154 boyunda biririyim 11 yaşındayımm kilom 63 ne yapmalıyım?
  ***
  Her gün spor; aerobik gibi uzun yürüyüşler gibi. Bir de boğazını tutacaksın. Bir hamburgerin verdiği kaloriyi belki 30 saat sporla zor yakarsın. Ona göre…

 29. Bade dedi ki:

  Ben 25 yaşımdayım. 10 ayda tam 15 kilo aldım. Neden?
  ***
  Eğer şişmanlamanızın nedeni sizce hareketsizlik ve yemekle ilgili değil ise bir hastanenin endokrinoloji bölümünün doktoruna görünmeniz gerekiyor. Tahliller sonucunda anormal şişmanlamanızın nedenini öğrenerek gereken tedaviyi başlatırlar.

 30. Masör SADIK dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, selülitlerden kurtulmanın en önemli iki yolu var. İlk önereceğim yol bol bol yüzün hem selülitlerden kurtulacaksınız hem de sağlıklı bir bedene kavuşacaksınız. İkinci yol ise eğitimini almış uzman bir masör-masöz den selülit masajı almanız. Bu iki seçenek dışında size yüzlerce yöntem sunacaklardır. Ben lazer yöntemi ve bir çok kreme karşı olduğumu belirmek istiyorum. (Sağlığınız için çok zararlı) Eğer İstanbul da yaşıyorsanız size yardımcı olabilecek biri var. http://www.akaponto.com kişisel sitemden selülit ve diğer masaj çeşitlerinden randevu veya bilgi alabilirsiniz. Saygılarımla Masör SADIK.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)