Kışlık elbiselerin saklanmasında naftalin veya vakumlu torba

Vakumlu torbalara giysiler yerleştirildikten sonra içerdeki hava tamamen boşaltılıyor. Böylece giysilerin arasındaki hava boşlukları da gideriliyor, hacim beşte bir veya çok daha fazla azalabiliyor. Hem içeriye hava ve nem sızdırmaz.

Eskiden insanlar yaz geldiğinde kışlık giysileri güzelce yıkar kurutur, sonra da aralarına naftalin serperek güzelce katlar, üst üste dizer, geniş bezlerle sarıp bohça ederek dolaplara kaldırırlardı.

Naftalin güvelerin elbiselere zarar vermemesi için kullanılırdı. Yoksa güve larvaları yünlü, pamuklu kumaşlardan yapılan elbiseleri delik deşik ederler.

Yeni giysi koruma yöntemi “vakumlu torbalar veya poşetler”

Vakumlu torbalara giysiler yerleştirildikten sonra içerdeki hava tamamen boşaltılıyor. Böylece giysilerin arasındaki hava boşlukları da gideriliyor, hacim beşte bir veya çok daha fazla azalabiliyor. Böyle bir avantajı da var. Hem içeriye hava ve nem sızdırmaz. İçeride güve kalsa bile yaşaması imkânsızdır.

Türkiye’de çoğunluk eski usullere göre tedbir alır. Vakumlu torbalar pek ucuz olmadığı için tercih edenler az.

Eğer hava sızdırmayacağından eminseniz, sağlam naylon torbalardan kendi imkanlarınızla vakumlu koruma yapabilirsiniz. Giysileri torbaya yerleştirdikten sonra, ağzını bağlama pozisyonuna getireceksiniz, elektrikli süpürge yardımıyla içerinin havasını mümkün olduğu kadar boşaltacaksınız ve hemen sıkı sıkıya bağlayacaksınız.

vakumlu torba, giysi koruma amaçlı

Vakumlu torbalar sadece kışlık giysilerin saklanması için değil, çok miktarda giysi, havlu vb. kumaşların yolculuklarda az hacim kaplamasını sağlamak için de kullanılıyor. Yukarıdaki resimde olduğu gibi yer tasarrufu bir hayli fazla.

Kategori: Ev Dekor Mutfak Tarih: 07 Temmuz 2011

Etiketler:

'Kışlık elbiselerin saklanmasında naftalin veya vakumlu torba' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Ali, Diyarbekir dedi ki:

    Bence naftalinin daha iyi kokusu var.

  2. Günfer Güre dedi ki:

    Vakumlanan battaniye ve giysiler açılınca kötü bir koku oluşuyor. Bunu önlemenin bir yolu var mı? örnek: Temiz pike ve çarşaflarımı vakumlayarak kaldırmıştım ama yazın açtığımda çok kötü kokmuşlardı. Hepsini yeni baştan yıkadım :(b
    ***
    Bu konuda bilgim yok ama tahminen, belki içine kokulu sabun koymak işe yarayabilir. Eskiden insanlar dolaplardaki kumaş eşyaların aralarına mini bez torbalar içinde lavanta koyarlardı. Lavanta gibi mercanköşk de kullanılabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)