Kızlık Zarı Tabusu

kızların bakire olmalarının önemiBir reklamda gördüm: “Kızlık zarı onarma.. kalıcı ve geçici onarım..” diye reklam vermişler.
Bazı tabularımız yüzünden bazı hanımlar sahtekârlığa başvuruyor, bazı kişiler de söz konusu reklamda olduğu gibi bazı sahtekârlıklara yardımcı olup para kazanıyorlar.

Bir Google reklamında gördüm: “Kızlık zarı onarma.. kalıcı ve geçici onarım..” diye reklam vermişler.
Bazı tabularımız yüzünden bazı hanımlar sahtekârlığa başvuruyor, bazı kişiler de söz konusu reklamda olduğu gibi bazı sahtekârlıklara yardımcı olup para kazanıyorlar.

kızların bakire olmalarının önemiBakirelik tescil belgesi

Bir zar ne kadar önemli imiş.. Ben evleneceğim kişinin geçmişinde yaptıklarına değil, o yaptıklarından kişiliği nasıl etkilenmiş, hayata bakış açısı nasıldır, şimdiye kadar yaşadığı tecrübeler ne olursa olsun ama o tecrübelerle çok daha iyi ahlâklı olabilmiş mi gibi yönlerine dikkat ederim. Böyle olmak gereklidir.

Kişinin evleneceği kızda bakirelik aramasını hem gereksiz hem biraz sapıkça buluyorum. “ilk dokunan ben olmalıyım” diye düşünülüyor. Öte yandan bir erkek evlilik öncesi ne kadar zina yapmış olursa olsun “namuslu” kabul edilir, bir kız evlenmeden önce bir şekilde o zarını kaybetmişse o kız namussuz kabul edilir.

Bu namus kavramımız eski Avrupa kültüründe bile olan bir şey. Bizim İslam dinimizle ilgili değil. Zaten islamda evlilik dışı ilişkilerde kadın da erkek de eşittir, zina herkes için zinadır. Kuranda bu mesele kesin olarak açıklanmışken kendilerini müslüman sanan halkımızın bekârlarda zina konusunda erkeklere olan hoşgörüsü, kızlara olan hoşgörüsüzlüğü müslümanlık dışı bir şeydir. İslamı umursuyorsan erkeklerin evlilik öncesi ilişkilerini de kabul etmeyeceksin. Yok eğer İslam dini benim umurunda değil diyorsan kızların evlilik öncesi cinsel tecrübe kazanmasını da normal karşılayacaksın. Düşünen bir müslümansan hoşgörülü olup insanlara geçmişten aldıkları derslere göre önem vereceksin, geçmişte yedikleri haltlara göre değil.

Kendi isteğiyle zina yapmış kızlar bir yana, tecavüze uğrayan masum kızlar bile “kirletilmiş” kabul ediliyor. Defolu mal gibi tercih edilmiyor. Kel kör yaşlı başlı biri o kızla evlenmek isterse seve seve kız onunla evlendirilir. Kızın seçme hakkı zaten yoktu, bu zar eksikliği yüzünden değeri de sıfıra indi.

Bizim halk kültürümüzde yanlış var. Bir temele dayanmayan inatlarla tabulara sarılıp bir zarda hata aramak çok saçma. Kendi uydurdukları tabuları müslümanlık diye öne sürmeleri ise islam dinini tahrif etmekten başka bir işe yaramıyor.

Kategori: Toplum ve İnsan Tarih: 05 Şubat 2008

Etiketler:

'Kızlık Zarı Tabusu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Anonymous dedi ki:

  Mesele zar mı sadece? Yoksa namus mu? Ben bakir bir erkek olarak bir bakire ile evlenmeyi isterim.

 2. E. Ali dedi ki:

  Allahın razı olduğu da budur zaten. Yani namusuna iffetine düşkün olan bir erkek, eskiden beri Allahın rızasına uyarak namusunu iffetini korumuş bir kıza layıktır elbette.Ayrıca zina yapmış bir erkek ancak zina yapmış bir kandınla evlendirilmelidir, Kuranda apaçık emredilmiş. Bakire olmayan kızlara gelince:Değer bir zar ile ölçülemez. Nice bakire olmayan kızlar vardır ki geçmişinden aldığı ders ile örnek bir insan olmuş, nice bakire kızlardan bin kat daha namuslu hale gelmiştir. Geçmişinde ya bir hata etmiştir ya da saldırıya uğramıştır. Şimdi hangi kafada, önemli olan budur. Namus ve iffet zarda değil akılda, vicdanda, imanın güzelliğinde aranmalı.

 3. Zeynep Sahin dedi ki:

  Eline saglik, guzel yazi olmus. Siteme ufak bir alinti yapabilir miyim?

  Zeynep
  Kizlik Zari ve Hamilelik

  *****
  Cevap:
  Zeynep Hanım elbette alıntı yapabilirsiniz. Eğer yazının tümünü aynen alırsanız lütfen bu sayfanın adresini de verin. küçük bir alıntı için ise farketmez.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)