Klimalı ev ve işyerleri kilo sorunlarına yol açıyor

Soğukta insan bünyesi vücudu ısıtmak için kalori yakmak zorunda kalır. Meselâ diyelim ki gece yatacağınız oda çok soğuk. Yatağa giriyorsunuz yatak buz gibi. Sanki ıslak gibi. Ama bir müddet sonra fırın gibi sıcacık olur. Bu sıcaklık nereden geldi? Bünyemizin savunma mekanizmaları devreye girdi ve hayatta kalabilmek için ortamı ısıttı.

Soğukta insan bünyesi vücudu ısıtmak için kalori yakmak zorunda kalır. Meselâ diyelim ki gece yatacağınız oda çok soğuk. Yatağa giriyorsunuz yatak buz gibi. Sanki ıslak gibi. Ama bir müddet sonra fırın gibi sıcacık olur. Bu sıcaklık nereden geldi? Bünyemizin savunma mekanizmaları devreye girdi ve hayatta kalabilmek için ortamı ısıttı. Oda ve yatak zaten sıcak olsaydı bünye fazladan kalori yakmayacaktı.

Fazla sıcakta da savunma mekanizmalarımız devreye girer. Terleme yoluyla vücuttaki su ve bazı maddeler vücudun ısısı ile birlikte dışarı atılır. Dışarı atılan maddeler arasında zararlı toksinler de vardır. Ayrıca sıcakta bünye vucudu sıcak tutabilecek yağ dokuları gibi fazlalıklardan da kurtulmaya çalışır. Sokak kedilerinin kış ve yaz boyunca zayıfladıkları, sonbaharda kilo almaya başladıkları çok defa dikkatimi çekmiştir. Biz de onlardan farklı değiliz. Ama doğal ortamlarda değil klimalı mekânlarda olunca bütün bunlar olmuyor.

Neler yapabiliriz? Tabii ki klimaları hayatımızdan çıkarmalıyız. Fakat şayet kilo probleminiz yoksa şanslısınız demektir. Klimanızın keyfini sürebilirsiniz.

Ben yazın her zaman, kışın ara sıra pencere açık uyurum. Evde zaten bir şey yanmıyor. Soğuk havalarda benim yattığım oda da dışarısı gibi soğuk olur. Yıllar var ki ne nezle olurum ne de grip! Evet, abartmıyorum. Galiba en son 7 yıl önce grip olmuştum.

Yazın aşırı sıcaklara maruz kalmak, kışın devamlı soğukta yaşamak bağışıklı sistemimize olağanüstü bir güç verdiği gibi kilo almamızın da önüne geçer.

“Üşüdüğümüzde veya terlediğimizde vücudumuz ısıyı ayarlamak zorunda kalır ve bunun içinde enerjiye ihtiyacı olur.” Yani her iki durumda da bünyemiz enerji harcar, kalori harcar. Klimalar ise bulunduğumuz ortamı vücut ısımıza uygun tutmakla vücudumuzun birçok fonksiyonunu engellemiş olur.

Kategori: Ev Dekor Mutfak Tarih: 17 Mart 2009

Etiketler: |

'Klimalı ev ve işyerleri kilo sorunlarına yol açıyor' hakkında sorular, açıklamalar

 1. FeRHaD dedi ki:

  Ben de ne zaman sıcak bir ortama geçsem hasta olurum. Üniversiteye derse giderken hep kazak ve bir polar ile giderdim okula. Annem Eskişehir hava durumuna bakıp sıkı giyin falan derdi. Birgün ne giyiyorsun dedi, bir kazak bir polar dedim, tepesi bir attı, çıplak gezme, mont giy vs. vs. şeyler dedi:)
  Ben de sonraki gün okula mont ile gittim, tabi giderken okulun yokuşunda biraz terledim, sonraki gün de başladım hapşu hapşu…
  Birkaç gün sonra da memlekete geldim, annem bu sefer Eskişehir’de hep hasta gezdiğimi söylemeye başladı. :)
  Yurtta bile odanın camı hep açık olurdu.
  Şimdi ise annem oturma odasında sobanın başında oturuyor, dedemler desen çatır çatır götürüyorlar odunları, beni de bilgisayarım ısıtıyor ama onlar kaç kez hasta oldu bende tık yok. :) Şu an mesela benim için gayet sıcak, ayağımda çorap bile yok, 2 C.

 2. ebru dedi ki:

  Bu kılimalı kazak kışın sıcaklık yazın ise soğuk buhar verir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)