Kortizol etkisi ile Stresin Şişmanlatması

Stresli olduğumuz zaman bünyemiz kortizol maddesi salgılıyor. Bu da bünyenin besin üretmesini gerektiriyor. İnsan bünyesi bu durumda enerji yakmaktan daha çok enerji üretme halindedir.

Stresin kilo aldırmasına kortizol hormonu sebep oluyor.

Aşağıda anlatılanların tümü bu olay hakkındadır.

Stresli olduğumuz zaman bünyemiz kortizol maddesi salgılıyor. Bu da bünyenin besin üretmesini gerektiriyor. İnsan bünyesi bu durumda enerji yakmaktan daha çok enerji üretme halindedir. Haftalarca, aylarca devamlı stres altında olan insan doğal olarak devamlı yağ depoluyor. Bünye yağ rezervlerini arttırıyor.

Kortizol nedir?

Böbreküstü bezlerinin salgıladığı bir hormondur. Sinirlilik ve stres hallerinde bedenin göstereceği tepkileri frenleyici etkisi vardır. Stres ve sinirlilik hallerinde bütün vücudumuz bir alarm verilmiş gibi tepkiye hazırdır. Adrenalin vb. gibi hormonlar salgılanmaktadır. Bu sırada kortizol salgılanmasında ince bir hikmet var..

O alarmda mikroplarla savaşacak olan savunma hücreleri (antikorlar ve lenfositler) de harekete hazırdır. İşte o an bazı insanlarda bünye pek alışık olmadığı bir etki (mesela bir kolonya olabilir, bir krem olabilir, veya yediğimiz değişik bir şey olabilir) ile karşılaştığında antikorlar ve lenfositler bu alışık olmadıkları maddeleri hastalık mikrobu sanarak savaş ilan ederler. Ani alerjiler bu ve benzeri şekilde ortaya çıkıyor. Tabi kortizol hormonunun yeterince salgılanamadığı kişilerde. Mesela aynı madde bana faydalı olurken bir başkasında çok kötü rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Savunma hücreleri insanın kendi öz dokularını bile yabancı madde sanarak savaşıma girişiyor. Bir anda insanın her yerinde kabartılar, iltihaplanmalar oluyor.

Şimdi bu noktada kortizolun önemi: Stres zamanlarında salgılanır ve savaşçı antikor ve lenfositleri azaltır. Hem de önemli ölçüde azaltır. Böyle olunca da her şey dengelenmiş olur. Ayrıca bünyeyi yapılandırmak için besin üretimine sevk eder.

Alerji Nasıl Meydana Gelir

Otoimmun hastalıklarda savunma hücreleri kendi dokularını bile düşman sanabiliyor. Yok etmeye çalışıyor. Gerekmediği halde ağır iltihaplanmalar ortaya çıkabiliyor. Bu tip olgular halk arasında alerji olarak biliniyor.

Alerji tedavisinde hastaya kortizol hormonu verilir ve yanlış alarmın etkilerinin önüne geçilir. Tedavi uzun zaman devam edildiği ve kortizol hormonunun fazla kullanılması sonucu hastada obezite baş gösterebilir.

Stres Nasıl Şişmanlatıyor

Devam eden stres sonucu kortizolun etkisi de devam eder. Her geçen gün insan aynı etkilere daha duyarsız gibi olabiliyorsa buradan kortizolun devrede olduğu anlaşılır. Çok “farklı farklı” stres ve sinir etkileri ile karşılanmadığı sürece insan önceki ve halen devam eden stres etkilerinde daha sakince olabiliyor. Ama alışmak söz konusu olamaz. Sadece alıştığımızı sanırız. Değişimin farkında değilizdir: Artık daha çok yiyoruz ve kilo alıyoruzdur.

Bu bilgiler sayesinde iştahlı kişileri daha iyi anlayabiliriz. Demek ki rahatsız oldukları bir şeyler var. Onlara sakinleşebilecekleri ve mutlu olabilecekleri aktiviteler kazandırmaya çalışmalıyız.

Bütün gençliği ve evliliğinin ilk yıllarında ince ve zarif olan, ayrıca formunu korumaya çok özen gösteren bir akrabam (kadın) son iki yılda aşırı kilo aldı. Gerçek sebebi şu: Eşi kendisinden yaşça çok genç ve bu kadın özellikle son yıllarda eşinin gözünün dışarıda olduğunu çok iyi biliyor. Her zaman endişeli. Bu durumda normal olarak aynı etkiden kaynaklanan stres kadının yakasını asla bırakmıyor.

Ve sözü uzatmaya gerek yok işte sonuç: Eşini kaybetme ve/veya aldatılma endişelerinden kaynaklanan yoğun stresin devamı, beraberinde şişmanlığı getiriyor.

Sigara içen kadınlar ise genelde aynı durumda kilo alamıyorlar. Çünkü sigaranın etkisi iştahı kesiyor. Bir de, sigara tiryakisi bir insan yemek yerken bir an önce bitirip sigaraya sarılmak ister. Sigara bağımlılığı çok kötü bir şey. Birkaç lokma yer ve peşinden sigara yakar. Kederleriyle baş başadır artık. Aptallaşmış bir durumdadır.

Kısacası bünyemiz hiç anlayamayacağımız derecede hassastır. Her bir madde beyini etkiler, bütün bedene etkisi olur. Bünye her zaman bir şeyleri dengeleme peşindedir. Nikotin belki kortizonun besin üretme emrinin uygulanmasını bir ölçüde kesiyor ama sigaranın zararı şişmanlıktan çok daha fazla.

Kategori: Sağlık Tarih: 28 Ekim 2008

Etiketler: |

'Kortizol etkisi ile Stresin Şişmanlatması' hakkında sorular, açıklamalar

 1. esma dedi ki:

  benım babam cok sınırlı konfeksıyon ısı yapıyor ve yorgun olarak gelıyo bız sakın olması ıcın neler yapıyoruz ama aksıdır bıraaz kımseyı dınlemıyor ılacmı alsak dıyoruz mama bılmıyorum aynı yardımcı olursanız sevınırım

  ama benım kılo ıle yazdıgım yazıdan sonra

  tesekkurler

  *****
  Cevap:
  Bazı insanlar hayatın zorlukları karşısında soğuk kanlı olamıyor. Bazı insanlar aile sorumluluğunu kaldıramıyor. Babanız için iş annenizde biter. Her zaman bakımlı olmalı güleryüzlü olmalı. İyi dostlar edinmelisiniz ailece sık görüşmelerde bulunmalısınız. Babanız monoton gidişattan kurtulmalı iyi dostlarla sohbet edebilmeli. Böylece hırçınlıkları azalır. Ama her şeyden önce eşinin yani annenizin rolü önemli.

 2. tülay dedi ki:

  şu an arkadaşımda aynı durumda. smmm sınavına 6 kez girdi ve yeterli puanı çok az bir puanla kaybediyor. çok aşırı kilo almış ve kazanamayacağını düşünüyor. pes etmemesini ve bir yıldır yaptığı çalışmaların temelini oluşturduğunu ve üstüne inşaa etmesi gerektiğini söyledim. ama hep sınava girerken moral sıfır giriyor ve peşinen sınavı kaybederek giriyor. aynı zamanda bir şirkettede muhasebede çalışıyor. okuldaykende hep stresli girerdi sınavlara düşük alırdı. bilmediğinden değil ama yapamıyor sınavda. şimdi de başka bir arkadaşımız evde çalışıp girdi kazandı sınavı herkes kendisi çalışınca kazanıyor ben kursa gittim neden kazanamıyorum diye kafayı takmış. sen ve o bir mi diyorum. kendini başkasıyla kıyaslama ben hep kendimle yarıştım diyorum. ne diyeceğim başka şaştım doğrusu. hayırlısı olsun hakkında :(
  *************
  Cevap:
  Çalışan kazanır. İnsana ancak çalışmasının karşılığı vardır (ayet)… Eski bir söz “usuletle ve suhuletle” yani neyi usulüne uygun yaparsan kolaylıkla başarırsın. Sınavlara çalışma uğraşılarını tuhaf buluyorum. İnsan bir şey için çalışır, severek öğrenir. Sevdiği için o şeye çok vakit ayırır. Bütün inceliklerini tereyağdan kıl çekercesine büyük bir kolaylıkla öğrenir. Bir öğrenci günde en az sekiz saat okulunun dersleri ile ilgilenmeli. Başarının yolu işini sevmektetir.

 3. nimet dedi ki:

  benım kortızol da yuksek karın bolgesınde ve belde yaglanmalar ac kalsamda gecmıyor.cunnku cok dıkkat edıyorum sımdı sporla deneyecegım.

 4. Fem dedi ki:

  Bende hipofiz yetmezliği var. Düzenli olarak 3 yıldır levotiron, deltacortil ve cyclo-progninova alıyorum. Doktorum bana bunun standart hormon tedavisi olduğunu söyledi. Yaptırdığım testlerde Kortizol 2,34 çıktı. Referans aralığına baktığımda 6,7-22,6 yazıyor. Bu durumda ilaç kullanmama rağmen ormalin altında çıktı. Kortizolun hormonunun eksik olduğu durumlar yazılmamış. Kortizol hormonu eksik olduğunda nelere sebep olabilir veya neler yapılması gerekir. Doktorumdan net bir cevap alamadığım için bana bilgi verirseniz çok memnun olurum. Peşinen teşekkür ederim. Saygılarımla. Fem
  *****
  Cevap:
  Size öncelikle doktorunuza her şeyi ciddi olarak sormanızı tavsiye ederim. internette herkes sağlık hakkında bir şeyler yazabilir, insanlara yanlış bilgiler sunabilir.
  Benim bildiğim kadarı ile kortizol eksikliği pekçok alerjilerin oluşmasına sebep olabilir. sinirlilik ve stress hallerinde sakinleşememek gibi, sinirliliğin, tepkiselliğin kalıcı olmasına neden olabilir.
  Tekrar ediyorum lütfen böyle şeyleri hafife almayın, konusunda uzman doktorlarla bizzat görüşerek tedavinize devam edin ve her şeyi onlara sorun danışın.

 5. Sıla dedi ki:

  Fem hanım gibi bende de hipofiz yetmezliği var. Aynı ilaçları bende kullanıyorum. Benim testlerimde de kortizol hormonu normalin altında görünüyor. Doktorum bunu nedense hiç önemsemedi ve “stres hormonunuz çok yavaş dedi” o kadar. Bende ekstradan bir de Akdeniz anemisi var. Akdeniz anemisinde kan hücreleri normal insanın kan hücrelerinde farklı olduğu için benim açlık kan şekeri ve tokluk kan şekerim normal sınırlarda olduğu halde doktorum benden Fruktozamin testi istedi, yaptıracağım. Benim size sorum şu olacak. Aldığımız hormon hapları bizde şeker hastalığına sebep olabilir mi? Veya başka hastalıklara? Vücudumuzda bir yeri tedavi ederken diğer taraflara zarar veriyoruz gibime geliyor çünkü.. Son olarak bende doktoruma 15 gün sonra gittiğimde daha detaylı soracağım. Ama doktorlar nedense bilgi verme konusunda çok hassas değiller. Doktorları konuşturabilme, bilgi vermesi konusunda tüyolarınız var mı? Teşekkürler:) Sıla

 6. E. Ali dedi ki:

  Hipofiz yetmezliği olanlara benim bir sorum olacak:
  Uyku düzensizliğiniz var mı? Uzun yıllar boyunca sabahları geç kalkma alışkanlığınız var mı?
  Çünkü duymuştum ki:
  Doğaya uygun biyoritm ile, sabah gün aydınlanırken, güneş doğmasına yakın vakitte kalkıp güne başlayanların hipofiz bezinin sağlıklı çalıştığını duymuştum. Ne kadar doğru bir bilgi bunu bilmiyorum. Sizlerden cevap bekliyorum.

 7. Sıla dedi ki:

  Hayır. Benim yok.. Çünkü 25 yıldır çalışıyorum. Sabah 06.30′da kalkıp işe gidiyorum. Çok geç yatsam bile, uyuyakalıp işe geç kaldığım zamanlarım çok nadirdir. Hafta sonları biraz uyurum, geç kalkarım ama bunun çok normal olduğunu düşünüyorum. Sorularıma cevap verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.
  *****
  Cevap:
  O halde duyduğum bilgi doğru değil denebilir. cevabınız için teşekkür ederim.
  Fem veya sıla rumuzları ile yazdığınız sorulara fem’e yazdığım kadar cevap verebilirim çünkü doktor değilim konunun uzmanı değilim. yeni edindiğim bilgileri, ilginç bulduğum konuları siteme yazıyorum yüzyüze görüşemediğim dostlarla paylaşıyorum hepsi bu kadar. inşallah bilen birileri okur cevap yazar. ama siz yine de doktorların peşini bırakmayın. konusunda uzman doktorları ciddiye alın. onlar sizi tehlikeye atmaz bunu bilin. ihtiyacınız olan konuda uzman olmayan doktorlara, acil servislerde bulunan genç doktorlara ise asla güvenmeyin. annemi belki de bu yüzden kaybettik. akşam saatlerinde çaresiz acil servis doktorlarına gitmek zorunda kalmıştık. acımız henüz çok yeni (iki hafta oldu). Biraz toparlanırsam inşallah bu sorduğunuz bilgileri yabancı kaynaklardan da olsa bulmaya çalışırım. şimdilik diyebilirim ki eğer bu konularda uzman ve tecrübeli doktorlara başvurmuşsanız onların talimatlarına göre hareket etmeyi ihmal etmeyin ve ters giden en küçük bir şeyi dahi en kısa zamanda doktorunuza anlatın. doktor sorunuzu anladı mı gereken cevabı verdi mi bundan emin olmadan yakasını bırakmayın.

 8. Sıla dedi ki:

  Öncelikle başınız sağolsun. Yine de yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Sıla:)
  ********
  Cevap:
  Sağolun eksik olmayın.. keşke yardımcı olabilseydim.

 9. hasan demir dedi ki:

  benm yaptırdıgım hormon testinte kortizol:830 çıktı doktora neyim var dedim tam bilgi vermedi beni aydınlatırsanız sevinirim.
  *******************
  Yüksek kortizolü insan hissedemez. Etkileri fazla kilo alma ve tip 2 tiyabet ve başka sorunlar şeklinde ortaya çıkabilir. Doktorunuz en azından gereken ilaçları vermiş olmalı. Düşürmek için stresten uzak durmalı, kendinizi strese sokacak sözlerden, tartışmalarda uzak tutmalısınız. Uyku düzeninizi düzeltmeniz gerekir. strese sokmayan ve can sıkıntısı vermeyen spor aktivitelerini düzenli olarak yapmalısınız. Ayrıca doktorunuz daha iyi bilir, gereken ilaçları ve yavsiyeleri vermiştir diye umuyorum. Yoksa test sonucunu başka bir doktora göstermenizde yarar var. Ben doktor değilim ancak bu kadar yardımcı olabildim.

 10. hasan demir dedi ki:

  ya doktorum çok şaşırdı ve tekrar tahlil için 1 hafta verdi banada tam bir açıklama yapmadıgı için çok endişeliyim.bu seviyenin yüksek çıkması çokmu kötü bi durum?
  *********************
  Yüksek çıkması değil, niçin yükseldiği kötü bir durum. Doktorun şaşırması normaldir bence de şaşırtıcı ve kesin bir hata var, yeniden analiz yaptırması iyi olmuş.
  Kortizol yükselmesi genelde “devamlı” stresten olur. Sinirlerinize hakim olun. Sinirlerinizi bozan şeyler karşısında tepki göstermeniz daha kötü olur. hep stresli kalırsınız. Kimsenin hatalarıyla uğraşmayın. Kendi işinizi severek yapmaya dikkat edin, işinizi sevmeyi nasıl arttırırsınız buna bakın.
  Veya bulunduğunuz ortamda alerji yapıcı maddeler varsa bu da bir faktördür. Vücudunuz alerjik tepki göstermeyebilir ama bünye kortizol yükseltir. Çalışma yerinizde, evinizde ve yattığınız odada hiç toz olmasın, temizliği çok önem verin, yatak çarşafınızı yastık kılıfınızı vesaire sık değiştirin.
  Bir müddet adrenalin oluşturucu aktivitelerden uzak durun. Futbol oynamayın, maç seyretmeyin. Korku / gerilim / heyecan filmlerinden uzak durun.

 11. canan dedi ki:

  24 yasındayım ve ben polikistık over ve buna baglı unsulin dırencım oldugu için doktora kontrole gıttıgımde kortızolımın dusuk çıktı ve tekrar testler yapıldı suanda beklıyorum sonucunu. acaba bunun ne gibı etkılerı vardır. bende olusabilecek etkilerı nedır. ayrıca kendımi çok fazla yorgun hıssedıyorum bunamı baglı bı durum mudur.
  *********************
  Yorgunluk etkisi düşük kortizol düşüklüğünden belki olabilir yani benim bildiğim kadarıyla kortizol az ise bünye yenileştirme çalışmalarına, besin tedarik çalışmalarına pek gerek duymuyor. Etkileri belki alerjik olgular (olacaksa) dizginlenilmesi zor olabilir, heyecanlandığınızda heyecanın zor yatışması, sakinleşmenin zor olması olabilir. Başka bilgim yok.

 12. yıldız efe dedi ki:

  benim sorunum da torunum kortizolu yüksek çıktı normal sınırı 24 iken bizimkinde 36 çıktı çok endişeliyim kendisi 12 yaşında 160 boy ve 70 kilo bu kortizolün ilacı var mıdır çok mu tehlikelidir beni aydınlatırsanız sevinirim.
  ********************
  Peki kortizolu ölçtürmeyi kendiniz mi düşünüp yaptırdınız? Doktorsuz mu hareket ettiniz? Doktor herhalde gereken şeyi söyler, doktora danışacaksınız. İlaç vermek de doktorun işidir. İlaç vermeyi veya herhangi bir tedaviyi gerek görmediyse sebebini biliyordur, geçici olduğunu biliyordur. Doktorsuz hareket etmedikçe canınızı sıkmayın boşuna endişelenmeyin. Ben bugün kontrole girsem binbir çeşit hastalık bulurlar bir yığın ilaç verirler. Haklıdırlar da ama insan bünyesi çok şeyi kaldırabiliyor zamanla dengeler değişir ciddi hastalık olacaksa bu da bir şekilde kendini gösterir.

 13. yıldız efe dedi ki:

  ilginize tşk ederim, kortizol testini kendimiz yaptırmadık. Diyetisyene gittiğimizde o istedi bu nedenle yaptırdık, ama sanırım artık işimiz diyetisyenle değil bir endokrinlogla….selamlar…
  ******************
  Torununuzun şişmanlığın belki tek sebebi, belki sebeplerinden biri budur zaten. Tedavi ile birlikte birkaç ayda kilolarından kurtulur sanıyorum. 1.60 boya göre 70 kilo aşırı kiloluluk değil, tehlike sınırından kurtulması çok kısa sürer. Geçmiş olsun.

 14. nesli dedi ki:

  iyi günler. doktor un yaptırdigi tahliller sonucu beni endokrin bölümüne yolladı ama ben bir türlü o bölümü olan bir hastane bulamadığım için tedaviye başlayamadım benim kortizol hormonum 6,63 çıktı beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  *******************
  Nesli hanım, ben doktor filan değilim anacak araştırıp öğreniyorum, size bu bağlamda kortizol seviyenizin normal olup olmadığını söyleyemem. Aşağıya bold harflerle yazdığım ölçülere göre kortizol seviyenizde sorun yok gibi görünüyor ama doktor sizi bu yüzden tedaviye göndermişse bir sorun var demektir. Aşağıdaki ölçüler sizi yanıltmasın, ölçüm yapılan saatler, sahip olduğunuz hastalıklar ve şikayetleriniz sonucu doktor tedavi görmenizi gerekli görmüş olabilir. Doktor kortizol için değil başka bir sebeple tedavi tavsiye etmişse o başka.

 15. admin dedi ki:

  Kortizol hormonunun ölçüleri mcg/dL ve nmol/L birimleriyle ifade edilir. Bunlara göre normal ölçüler:

  Yetişkinlerde
  Sabahları 5-23 mcg/dL veya 138-635 nmol/L
  Öğleden sonra 3-13 mcg/dL veya 83-359 nmol/L

  Çocuklarda
  Sabahları 3-21 mcg/dL veya 83-580 nmol/L
  Öğleden sonra 3-10 mcg/dL veya 83-276 nmol/L

  Yeni doğan bebeklerde
  1-24 mcg/dL veya 27-663 nmol/L

  Ölçüler çok net sonuçları ifade etmediği gibi laboratuvardan laboratuvara değişebilir.

 16. elife dedi ki:

  Bende hem insülin direnii var hemde kortisolum yüksek. 2 yıldırda AS hastalığım çıktı. Zayıflamam gerektiği söylendi ama başaramıyorum. Özellikle karnımda yağlanma artıyor. Bunları tedavi etmek için ne yapmalıyım (tedavisi mümkünmü) yardımcı olun lütfen ….
  ************
  Geçmiş olsun Elif hanım. Çok düzenli spor yapmalısınız. Doktorunuza danışın, aerobik mi yoksa platez mi, hangisini tavsiye ederse her gün bir yarım saatinizi ayırın. Başka çaresi yok. Hemen bugün başlayın ihmail etmeyin. AS hastalığının ihmale gelir tarafı yok, sonra çok pişman olursunuz.

 17. mehmet demirhan AYDIN dedi ki:

  benim babam sedef hastası hertarafında yaralar çıktı ve ilaç kullandı olmadı. babam gayet sakin bi okadarda sıcakkanlıdır. memurluk yapıyor zaten agır bi işi yok. doktr hastalıgından dolayı kortizoll ignesi yapmış bi sakıncaları olurmu?
  ************
  Bence sedef hastalığı için isabetli bir karar. İnşallah faydası olacaktır.

 18. mehmet demirhan AYDIN dedi ki:

  teşekkür ederim sakıncası falan yok diyorsunuz?
  ************
  Sadece eğer iğnelere aylarca devam edilirse kilo almaya sebep olur o kadar.

 19. mehmet demirhan AYDIN dedi ki:

  teşekkür ederim korkumu aldınız valla yok aylarca devam edilmez. biz eklem yetmezligimi ne yapıyomuş diye duyduk bunu aslı varmı
  *************
  Geçici bir süre için kortizol tedavisinde olacağını hiç sanmam. yıllarca devam etmek zorunda olanlara elbette bir değil birçok yan etkisi olabilir. Bu mesele ise tedaviyi devam ettiren doktorların bildiği bir şeydir. O yan etkiler olmasın diye ilacı kesmek çok daha korkunç sonuçlara sebep olabilir. Bazı şeylere katlanmak gerekiyor.

 20. mehmet demirhan AYDIN dedi ki:

  sedef hastalıgıı için kaplıcalar ve termal sularıı bi çözüm olabilirmiiii
  ************
  Sedef hastalığı bazen iki etkileşim ile ortaya çıkıyor:
  Psikolojik sıkıntılar + Bağışıklık sistemindeki birtakım yanlış tepkisellikler
  Sonuçta sedef hastalığı denen sorunlar ortaya çıkıyor. Kaplıca vesaire yerlere gitmek, bence sıkıntılı askerlere verilen hava değişimi izninin faydası gibi bir fayda sağlar.
  Sedef hastalığının bir çeşidi, deri dokularında yer yer görülen hızlı yapılanmadır.
  Hangi tür sedef hastalığı olursa olsun sebepleri aslında gıda eksikliğinden ve sıkıntılardan kaynaklanır. Sedef hastaları şifalı gıdaları arayıp bulmalı ve temiz havada düzenli spor yapmalıdır. Bunun yanı sıra temizlik ve sık sık yıkanma çok iyi fayda sağlar.
  Sedef hastalarına iyi gelebilecek benim tavsiye edeceğim şifalı gıdalar şunlar:
  Karadeniz kıyı kesimlerimiz gibi dağlık tepelik ve hep yeşilliklerle dolu bölgelerde sınırsızca özgür, serbest bırakılarak yetiştirilen tavukların yumurtası ve aynı doğal ortamlarda yine özgür bırakılarak beslenen keçilerin sütü.
  Bu iki gıda maddesi dünyada eşine rastlanamaz şifalılığa sahiptir.
  Balık yağı da dokuların yenilenmesinde, tazelenmesinde, yepyeni ve sağlıklı doku yapılanmalarında çok faydalıdır.
  Son olarak taze zeytinyağını ve bal tavsiye ederim.

 21. YELİZ (İST) dedi ki:

  Herkese bol şifalı günler dilerim. ben hipotiroit hastasıyım aynı zamanda hipofiz adenomu var. 1 hafta önce böbrek üstü bezlerimdede 9 mm adenom olduğu tespit edildi. Dr. kortizol testi istedi. Tiroit için kullandığım euthyrox 50 lik bana zamanla kilo aldırdı. Hormonlarım düzene gidiğinde kilo vermem gerekir troit tahlillerimde aksi giden bişey yok. sizin de hormonlarınız düzene girdiği halde kilo alanınız varmı aranızda?

 22. Tuğba Tezcan - Sivas dedi ki:

  Ben kendimi reaktif hipoglisemi hastası olarak biliyordum 6 yıldır bu böyleydi. Tekrar kontrollerime başlayınca kortizollerimin düşük olduğunu gördü doktorum testler devam ediyor. Yıllarca diyet yapıyorum normal insanların yediğinin yarısını yiyorum ama belli bir kiloda takıldı kaldı kilom veremiyorum artık. O yüzden tekrar kontrole gittim zaten. Acaba bundan dolayı kilo veremiyor olabilir miyim?
  ***
  Sanmıyorum. Kilo verememe sorununuzun birçok nedeni olabilir. Tiroid yavaşlığı veya onun etkisini azaltan ilaçlar gibi. Ayrıca yaşınız da önemli. 30 yaşımızdan itibaren her on yılda bir metabolizmamız önemli ölçüde yavaşlıyor. Dolayısıyla yaş ilerledikçe daha fazla hareketli olmak zorundayız.
  Madem testler analizler devam ediyor, doktorunuz kilo verememe sebebinizi ve yapmanız gereken şeyi söyleyecektir. Bildirirseniz memnun olurum.

 23. Bahadır - İzmir dedi ki:

  Ben bundan altı ay öncesine kadar aşırı tozlu (ki bu toz silikat denen bi kimyasalın selülozun tekstil ve diğer hammadde tozunun birleşimidir), doğru düzgün de havalandırılmayan aşırı stresli beden işçiliği ağır gece vardiyalı ve sürekli dikkate dayalı bir işte çalışıyordum. Beş sene çalıştım ve ayrılmak zorunda kaldım. Ayrılmadan onceki tedavilerimde iş yeri hekimi kortikostroid’den kortizon iğnesine, auris’ten kortizonlu ve aerosollu nefes spreylerine, antibiyotiklerden, iğnelerinden asetilsisteinlere kadar bir sürü şey denedi bende. Şu an nefes problemlerim var. Bedenim canıma bi yük gibi. Hiçbir şey yapamıyorum. Hiçbir şeyden zevk alamıyorum. 120 kiloyum. Koku alamıyorum, yemek yiyemiyorum, yedimmi nefesim darlanıyor, göğsüm acıyor. Sade çorba, süt ve balla beslendiğim halde kilo vermek şoyle dursun habire obezleşiyorum. Çalışamadığım ve iyileşemediğim için de sosyal bir güvencem yok. Ne yapmalıyım?
  ***
  Madem çalışıyordunuz o halde sigortanız başlatılmıştı. Şimdi ilk yapmanız gereken şey SSK’ya başvurarak “malülen emeklilik” talebinde bulunmanızdır. Sizi bir devlet hastanesinin heyetine sevk edecekler. Heyetten en az “yüzde doksan çalışamaz” gibi bir rapor almanız kesin görünüyor. Böylece malülen emekli olursunuz. Size hem maaş bağlanır hem de sosyal haklarınız olur. SSK hastanelerinde tedavi olabilirsiniz.
  Bir süre bağkurlu olup sağlık nedeniyle çalışamaz olan ve bağkur primlerini ödeyemeyenler de aynı şekilde Bağkur’a başvurarak malülen emeklilik talebinde bulunmalıdır. Onlar da önce bir devlet hastanesinin heyetine sevk edilirler, işgöremez raporunun yüzdesine göre malülen emekli olma hakkına sahip olabilirler.
  Kendisi SSK ve Bağkur ile hiçbir şekilde ilişiği olmamış olsa bile, oralardan emekli olmuş ve ölmüş annesi veya babası varsa, onların emeklilik haklarını devralmak için yine “malülen emeklilik” başvurusunda bulunabilirler.

  Size tavsiyem önce bunu halledin. Hiçbir şekilde mümkün değlse il sosyal güvenlik kurmuna başvurun, sizin böylece bazı sosyal haklarınız ve bir maaşınız olur. Sonuçta sağlık sorunlarınızın tedavisi için uygun hastanelerde tedavinizi yaptırabilirsiniz. Tedavim mümkün değil diye düşünmeyin.

 24. Cansu Onay - Ankara dedi ki:

  Merhaba ben 32 yasıda bır cocuk annesı bır bayanım. Kortızol azlığı veya coklugu durumunda nasıl bir tedavi uygulanıyor? Böyle bir hastanın zayıflama olasılıgı nedir?
  Ayrıca bunun yanında pko rahatsızlıgım da var. İkinci cocuk ıstegımden eger bır takım ılaclar kullanılırsam bunun benı nasıl etkıleyecegı hakkında bana bılgı verırmısınız?
  ***
  Kortizol, aşırı hareket, öfke, sinir, büyük stres, kavga gibi hallerde salgılanan hormonların etkisini azaltmak ve bünyeyi hem rahatlatmak hem tahrip olan dokuları onarmak için güç toplanması amacıyla salgılanan bir hormondur. Yani aslında her şey normaldir, bünyede her şey dengelenir. Siz kortizolden ve hormonlarınızdan korkmayın, bünyenizin dengelerini devamlı bozan kimyasallı etlerden kaçının. En başta marketlerde satılan tavuk eti, aslında kesinlikle tavuk değildir kimyasallı yemlerle 45 günde devleştirilen civciv etidir. Bu tavuk sandığımız hilkat garibesi yaratıkların etleri kimyasallı yemlerden dolayı hormonların dengesini bozan kimyasallar taşır. Yerseniz civcviler nasıl 45 günde devleşiyorsa sizde de hormon dengesizliği yüzünden kilo alma başlar. Kolesterolden guatr hastalıklarına kadar, diyabetten erken menopoza kadar her türlü hastalık başgösterebilir. Bulabilirseniz hakiki köy tavuğu yeyin. Ayrıca şimdi artık kuzu ve dana etlerinde de aynı şey söz konusu. Hayvanlar çabuk etlensin diye kimyasallı yem kullanılıyor. Size tavsiyem, bir ay ciddi bir sağlıklı beslenme rejimi uygulayın ve sonra doktora gidin tahlilleri analizler tekrar yaptırın. Birçok şeyin dengelendiğini göreceksiniz.

  Hastalıklarınız için gereken ilaçlar hamilelik ve emzirme dönemlerinde bebeğinize zarar verir mi, kimse kesin bir şey söyleyemez. Bu, hastalığınızın türüne, şiddetine ve bütün bunlara göre gereken ilacın dozajına göre değişir. Ayrıca falan hastalık için falan ilaç hamilelerde ve emzirenlerde bebeğe zarar verir dense de o ilaçların yeni zararsız türleri çıkmış olabiliyor. Onun için siz bunları sizin hastalığınızı iyi bilen, tahlillerinizdeki zamanla değişen değerlere göre ilaç dozajını ayarlayan doktorunuza danışmalısınız. Hem siz mesela bilen birine bir hastalığınız için sorarsınız, o size şöyle yap böyle yap der ama sizin bünyenizi iyi tanıyan doktor hiç de öyle demez. Doktorunuzdan başkalarına danışmayın. Eğer doktor değiştirirseniz yeni doktora tüm raporlarınızı incelettirmelisiniz.

 25. Fadime Arslan dedi ki:

  Yazınız cok aydınlatıcı olmuş bence katılmamak elde değil.

 26. Hülya Kadal Doğan - İstanbul dedi ki:

  Mehmet Demirhan Aydın beyefendiye: babanızın hastalığının tek çaresi güzel ilimiz SİVAS Kangal’da bulunan balikli göl olarak bilinen yerdir. Dunyanın dört bir yerinden yerli yabancı herkesin Sedef tedavisi icin geldigi, iyileşmeden yaraların doktor baliklarla iyileştiği bu yeri mutlaka ziyaret edınız . Bu mucizeyi yaşayarak görün zaman kaybetmeyin hemen gidin. Şimdiden gecmis olsun.

 27. İlknur Görümlü - Sakarya dedi ki:

  Kortizolum 0,6 bir şey olur mu?
  ***
  Böyle net bir rakam kimse “senin kortizol oranın şudur” diye veremez. Çeşitli defalar tahliller yapılır, o kadar tahlil isteyen doktor zaten çıkarttığı sonuca göre size gereken tedaviyi uygular, belirli bir süreden sonra tekrar gerekli ölçümlerle tedaviye devam edilir veya edilmez. İnternette bu tür sorular sormayın. Bazıları size öyle cevaplar verir ki mantıklı bulursunuz onların tavsiyelerini uygularsınız sonuçta hayatınızı tehlikeye atmış olursunuz. Doktorunuzun tedavisini takip edin.

 28. Sema, İstanbul dedi ki:

  Kortızolum 4.70 çıktı tahlilde. Son 1 ayda 5 kg aldım. Aaba kortızolum duşük mü ya da kilo almamın sebebı nedir?
  ***
  Kilo almanızın sebebi hareketsizliktir. Böyle ince şeyleri kafanıza takmayın. Bazı rahatsızlıklarda kortizol takviyesi yapılır bir süre devam edilir.. bu kilo yapar. Ama doğal bünye kortizolu o kadar etkili olmaz. Etkisi çok azdır. Siz spor yapın, daima hareketli olun, aktif olun, yağlı unlu şekerli yiyecekleri azaltın. Yaş ilerledikçe insanın metabolizması yavaşlıyor kilo sorunu başlıyor. Yaşınız ilerledikçe o kadar daha fazla hareketli olup yediğinize içtiğinize daha fazla dikkat etmelisiniz.

 29. Hasan Kazdal, İstanbul dedi ki:

  9 ay önce 93 kiloda sigarayı bıraktım. Şu an 112 kiloya çıktım. Diyabete gittim tahliller yapıldı tahliler temiz çıktı. Aşağıda kortizol sonucunu yazdım. Bir şeyiniz yok deyip gönderdi pek tatmin olmadım.
  4.04.2012 16:06:00 902170 Kortizol 14.83 6.7 – 22.6 ug/dL
  Sonrasında endekrinolojiye gittim tahlilleri gösterdim. Tekrar bir kortizol tahlili istedi 2 tane hap verdi (dekort). Bunları gecede iç sabah kan ver dedi. Sonucu bugün aldım. Henüz kontrole gitmedim.
  Tarih Kod Ad Sonuç Normal Değerler Birimi
  24.04.2012 16:47:00 902170 Kortizol 0.46 6.7 – 22.6 ug/dL
  Kortizolun ne olduğunu dahi bilmiyorum. Neden bu kadar düşük çıkmış olabilir?
  ***
  Hasan Bey, kortizol aslında çok değişkendir. Her saat farklı olur, her gün farklı olur. Bir günü bir gününe uymaz. Normali budur. Kesin karar vermek çok zor. Ancak bu konudaki uzman doktorlar birkaç tahlilden sonra karar verebilir.
  Siz, bana sorarsanız, endişeleri bırakın sporla ve diyetle kilo vermeye çalışın. Kilo almamda hiçbir sebep yok, anormal derecede kilo alıyorum diyorsanız metabolizmanız yavaştır. Tiroidle ilgili bir sorun olma ihtimali var. Yine de eğer sağlık sorunlarınız yoksa, tek derdiniz kilo almaksa, spora kararlı bir şekilde devam edin ve metabolizma hızlandıran yiyeceklere ağırlık verin. Çinko zengini gıdaların büyük faydası var.

 30. Nurhan, Tokat dedi ki:

  İki ada 15 kilo verdim. Çokca yememe ragmen hızla da kılo verıyorum. Endokrin doktoruna gıttim insülin ve c peptit duzeyım cok dusuk cıktı. Sabah alınan kortizol duzeyım de 104;47 cıktı deger aralıgı ıse 171_536 aralıgında. Süreklı bas donmesı kan sekerım dusuyor. 37 ;47;59;70 lere kadar dusuyor ne yapacagım bılmıyorum sızce neyın belırtısı olabılır bu hangı hastalıgın?
  ***
  Bilemem. Doktorlara soracaksınız. Yalnız, sizin tiroid kontrolünden geçmeniz de şart. Şeker sorunu var ama ayrıca zehirli guatr da var gibi. Bu konuda gereken tahlillerin mutlaka yapılması gerekir diye düşünüyorum. Hatta eğer sizde zehirli guatr varsa- ilaç tedavisine başlanınca şeker sorunu kendiliğinden düzene girebilir.

 31. Nurhan, Tokat dedi ki:

  Annemde guatır hastalıgı cıktı 3 ay once amelıyat olacak. genetık olarak bendede cıkabılır mı?? hocam benım sekerım hormon testınde unsılın ve c peptıt duzeyım cok asırı dusuk cıktı. vucudum az ınsulın salgılıyor. c peptıt ıse 0 lara yaklastı. kan sekerım hıc yukselmıyor. toklukta aclıkta cok dusuk. kortizol desenlz ada sabah olcumundekı degeri cok cok dusuk cıktı. addison hastalıgı olabılır mı? adrenal yetmezlık gecen sene de kortizolum cok dusuk cıktı. benım seker hastalıgı aneannemde vardı. ınsulın kullanıyordu. annemde de var. o da ınsulın kullanıyo. dayılarımda da var. 600 ve 500 arası alt sınır hepsınde. bende ıse tam tersı 37 .47 59 65 75 tokluk ve aclık kan seker degerim. bu arada sızce ne olabılır hocam tıroid foksıyuonum cok normal cıktı. t3 ve t4 ben de saglık personllyım hocam ıyı gunler sımıdıden tsk ederım.
  ***
  Ben de teşekkür ederim Nurhan Hanım. :) Vatandaş hiçbir tahlilini yaptıramıyor maşallah sizin yaptırmadığınız tahlil kalmamış! Bunları hallettiğiniz gibi mutlaka bu sorularınızın cevaplarını da halledecek bir doktor çevrenizde vardır. Ben bilmiyorum. Dikkat ederseniz burası sıradan bir vatandaşın günlük tarzı yazılar yazdığı bir blog.

 32. Asu YILDIZ dedi ki:

  Merhaba benim 24 saatlik serbest idrar toplama tahlilimde kortızalim 206.98 çıktı sınır ise 38 ile 208 arasıymış.Acaba yüksek çıkması ne demek oluyor?

 33. burcu isvicre dedi ki:

  meraba ben a.s, hastasiyim bir yilda bes kulog aldim doktorum vermem gerekiyor deyyor ve ayrica parnaklarimda bukulmede var neyapmagerekiyor

 34. Hurıye Güngör, İstanbul dedi ki:

  Benim şikayetim aşırı kılo almak. kortizon tahlil sonucum 1,00 refarans dgreleri 5,25. Acaba benim tahlil sonucum çok mu düşük? Kilom ondan mı kaynaklanıyor?
  ***
  Ben uzman değilim, bilemem. Ama kortizol takviyesi yapılan kişilerde, yani kortizolu bir tedavi için arttırılanlarda kilo artışı olur bunu biliyorum. Guatr, tiroid hormonu kontrolünden geçmelisiniz bence.

 35. Gamze, Trabzon dedi ki:

  Merhabalar. Kilo fazlamdan dolayi Kortizol hormonuma baktilar. Sabah tahlininde 0.3 cikti bu deger neyi gosterir.
  ***
  Peki Gamze Hanım, siz niçin tahlil yaptırıp da orada bir doktora danışmadınız? Kusura bakmayın ben bilmiyorum.

 36. EMİNE ERZURUM dedi ki:

  İYİ GÜNLER DOKTOR BANA İKİ TANE DECORT İSİMLİ HAP VERDİ TAHLİLDEN ÖNCE İÇMEMİ İSTEDİ ACABA BUNUN SEBEBİ NE

 37. sevcan adana dedi ki:

  kızım 30,12,2004 dogumlu kilosu 62 boyu157 anne boyu172 baba boyu 190 kızımı endokrine goturdum kortizol sabah 22,33 çıktı korkulacak kötu birsey varmı beni aydınlatırsanız sevinirim simdiden cevabınız için teşekurler

 38. Eda dedi ki:

  Merhaba benim kortizol testimin sonucu 0,46 çıktı aşırı kiloluyum özellikle karın bölgesi doktorum ile randevum kasım ayının sonunda o güne kadar beklmeli miyim yoksa hemen gitmeli miyim doktora

 39. Aytül Akalın dedi ki:

  Bende insülin direnci çıktı. Şu an 104 kiloyum ve doktor serbest kortizol ölçümü istedi. Kortizol sonucu 54 beni aydınlatırsanız sevinirim.
  ***
  Aytül Hanım maalesef bir doktor kadar aydınlatıcı olamam. Size tavsiyem kendinizi temel gıdalardan hiç mahrum etmeden ama çok az miktarlarda günde 8 öğün yemek yemeniz ve elinizden geldiğince çok hareketli olmanızdır. Saf balık yağı hareketli olmanızda size büyük güç verir hem vücudunuzdaki yağ birikimlerinin çözülüp erimesinde ciddi etkisi var. Günde bir tatlı kaşığı balık yağını C vitaminli doğal yiyecekler eşliğinde almalısınız. Çok hareketli olun. Asla siyasi ve dini tartışmalara girmeyin. Size stres verecek haber programlarından ve gereksiz dizi filmlerden mutlaka kendinizi uzak tutmalısınız. Kimseyle tartışmayın. Kilo verme süreci insanın sinirlerinin bozulmasına elverişli bir süreçtir. Bu aşamada çok şeyden sakınmanız şart. Yoksa stres ve sinir sizi büsbütün saldırganca bir tutumla iştahlı edecektir. 20 gün sabrederseniz gerekenleri yaparsanız sonrası daha kolay olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)