Kürt böreğinin adı değiştirilmiş mi?

Dikkatimi çekti bizim buralarda börekçi dükkânlarında adı değiştirilmiş. Duvardaki fiyat listesinde aynen şöyle yazılıyor: Sade Börek 50 kuruş.

Çocukluğumdan beri “Kürt böreği” olarak bilirim. Küçük dikdörtgen parçalar halinde satılır. Üzerine pudra şeker dökülerek çay eşliğinde yenir. Lezzetine diyecek yoktur. Sıcakken yenmelidir. Birkaç aydır hasta abim istiyor alıyorum. Ben parçalara bölüp pudra şekerle harmanlayarak yemeyi severim. Abim şekersiz olarak, böreğin katmanlarını ikişer üçer ayırarak yemeyi sever. Annem şeker hastası (diyabet) olduğu için o da şekersiz yer.

Dikkatimi çekti bizim buralarda börekçi dükkânlarında adı değiştirilmiş. Duvardaki fiyat listesinde aynen şöyle yazılıyor: Sade Börek 50 kuruş.

Kürt böreği

Kürt böreği

Yoksa ben mi adını yanlış hatırlıyordum? Kürt böreği istiyorum diyerek denedim. Birkaç ayrı börek çeşidi içinde hangi börekten istediğimi hemen anlıyorlar. Hatta geçenlerde başkaları ne diyor diye merak ettim sırf bunun için börekçi dükkânlarından birinde oturdum çay içtim gelen müşteriler ne diyor kulak kesildim. Herkes Kürt böreği diyordu.

Kategori: Beslenme Tarih: 18 Ekim 2009

Etiketler:

'Kürt böreğinin adı değiştirilmiş mi?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Erdemir dedi ki:

  Gerçeği kürt böreğidir. bazıları kürk diyor

 2. Lale dedi ki:

  Evet anlı şanlı kürt böreğidir O. Sade börek deseler , ne diyorlar diye suratlarına bakarım .

 3. Ahmet - Cemal dedi ki:

  Bir günün sabah saatlerinde ist sariyerde bir pastahaneye uğradim dikkatımı çeken camda kürt böreği yerine küt böreğinin yazılışıydı anlamıştım bunlar kürt kelimesini çekemiyorlar diye masaya oturdum kürt böreği istiyorum yaninda çay pastahane sahibi yüzüme bakmadan masaya kurdu böreği, kürt böreğinin ismi ne zaman küt böreği olarak değişti diye sordum adam beni azarladi burda kürt kelimesini kullanmayacaksin diye parmağımla masadaki böreği işaret ettim benim bildiğim buna kürt böreği derler eğer kürt kelimesini konuşmaktan utanıyorsan böreğide satmaktan utanman lazım
  ****************
  Evet, bazı yerlerde Kürt böreği isminin yavaş yavaş terk edildiğini görüyoruz. Sebebi bazı insanlarımızın Kürtleri dışlamaları. Yunanistanda Bulgaristanda Çinde Türklere benzer şeyler yapılsa üzülüyoruz ama aynı şeyler kendi ülkemizde Türk olmayanlara yapılıyor, biz yapınca kendimizi haklı sayıyoruz. Öyleyse Yunanlılar Bulgarlar Çinliler de aynı şekilde Türklere kötülük yapmada haklılar diye düşünmek lazım. Ama tabi bunlar yanlış şeyler. Herkes birbirinin farklılığına başka dili konuşmasına saygılı olmak zorunda. İnsanlık bunu gerektirir. Hem herkes aynı olsa aynı dili konuşsa dünyanın pek anlamı kalmaz.

 4. Ahmet – Cemal dedi ki:

  kürt” ismini taşıdığı için ırkçılığa uğrayan tek börek.

 5. allonoi dedi ki:

  Ben de kürt böreği istemiştim adam da bana kürt böreği değil küt böreği demişti. Ulan ben bunca yıl yanlış mı biliyomuşum dedim ama değilmiş 40 yıllık kürt böreği işte.. Ne başka isimler takıyoRsunuz saçma sapan..
  Ben karadenizliyim hiç de öyle ayrım yapmıyoruz ayrıca, Kürt böreği diyoruz işte.

 6. Pınar dedi ki:

  Bu ülkede birakin kürdü kürt kelimesine karsi bir düsmanlik var, sonra da yok efendim kürtler ve türkler esittir belli oluyor!
  ***
  Pınar Hanım, bu ülkede uzun yıllardır yoğun bir faşizm vardı. Sonra da uzun yıllar terör örgütleri iki halkı büsbütün ayrıştırmaya çalıştı. Ayrıca pkk uyguladığı dehşet politikasıyla özellikle Türklerin Kürtlerden şiddetle nefret etmesi için elinden geleni yaptı. Ama yine de “eğer geniş kitlelerde araştırma yaparsanız” Kürtlerin diline ve kimliğine saygı olduğunu göreceksiniz. pkk’dan soyutlanmış bir Kürt kimliği ile hareket edilirse birçok haklar bundan sonra kazanılacaktır. pkk halkın devletten gelen hiçbir şeyinden faydalanmaması için elinden geleni yaptı. Ama artık Allahın izniyle o terör devri tarihe karışıyor. Bundan sonra her şey değişecektir. Türkiye artık eski faşist Türkiye değil.

 7. Elmas - Londra dedi ki:

  Son 10 yildir ismi nedense degistirilmeye calisiliyor.
  Ayrica Istanbul’da cok yaygin olan Kurk boregini, Istanbul disinda yasayan arkadaslar Boyle bir boregin varligindan haberdar degiller. Acaba bu borek Istanbul’da mi hayat bulmus???
  Yeni adi sanirim Sekerli Borek olma yolunda.
  ***
  ***
  Yorumunuz için teşekkürler.. Ben ilkin çocukluğumda, ilkokuldayken 70’li yılların sonlarında Kürt böreğiyle tanışmıştım çok da sevmiştim. Böreğe verilen adın kaynağı ne olursa olsun, önemli olan şey çok uzun yıllardır o böreğin o adla bilinir olmasıdır, bunda hiçbir yanlış yok.. Dediğiniz gibi son yıllarda bazı faşistler Kürt kelimesinden huylanıyor. Bizim caddede şimdi adı “Sade Börek”.. Eğer maddi imkanım olsaydı Şişli’nin göbeğinde Osmanbey’de Kürt Böreği Sarayı adında bir yer açardım. Her yerde Simit Sarayı adlı yerler var ya, onun gibi..
  Ben Kürt değilim ama sırf faşistlere muhalefet olsun diye bunu yapmak isterim.

 8. Ebru, Ankara dedi ki:

  Arkadaşlar adı ne olursa olsun tadına diyecek yok..

 9. Mehmet dedi ki:

  Bilindiği gibi birçok yemek hamur işi ızgara ve halk oyunları ve müzik gibi günlük yaptığımız birçok şey doğudan gelmekte. Buna ek olarak eski bilim ve ilim insanları da var. Darbeden sonra doğu izole edildi ve isimler degisti. Bunların başında il ve ilce insan ve hatta Salahaddin Eyyubi, Said Nursi ve Elceziri gibi ünlü insanlar Türkleştirilmek istendi. Bu böreğin akibeti de aynısı olacak.

 10. alirıza kamer istanbul dedi ki:

  merhaba arkadaşlar öncelikle şunu belirteyimki bu böreği türkiyede rumlardan sonra ilk satan kişiler alişan edeş ile alirıza kamer dir benim dedem olur kendisi bu böreği ilk istanbulda küçükpazarda yapıyorlar alişan edeş amca ile dedem alirıza kamer ortak olarak başlıyorlar ve bingöl kığı dan gelen herkes küçükpazardaki dükkanda işe başlayıp imalatı öğrendikten sonra işçi sayısı fazlalaşınca dedem alirıza kamer ve alişan edeş amca yanlarına ortaklar alarak önce saraçhanede fatihte aksarayda lalelide börek dükkanlarını açarak istanbulda yaygınlaşmasını sağlıyorlar küçükpazardaki dükkan hala durur ve hala taş fırın kürt böreği yapar ve hala mülkü bizim ailemize aittir ve bir yanlışı daha düzelteyim kürt böreği ismini küçük pazara ilk dükkan açıldıktan sonra hemen arka tarafında bulunan halde çalışan kürt vatandaşlarımız böreği çok sever ve çok yerler ufak el arabalarında ve dükkana gelerek yedikleri için ismi kürt böreği konur teşekkür ederim ilgili olan herkese
  afiyet olsun

 11. Mert Ağırgün İstanbul dedi ki:

  Ali Rıza Bey in vermiş olduğu bilgi gerçeğe en yakın bilgi, dedem rahmetli Kamil Ağırgün de Alişan Edeş’in arkadaşıydı ve 1920 li yıllarda bu mesleği rumların yanında öğrenmişler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)