Lasix idrar sökücü iğneleri devlet hastanelerinin para makinesi

Rahmetli annemle ne zaman hastaneye acil servise gitsek doktorlar anlattıklarımı hiç ciddiye almadan hemen tansiyonunu ölçerler ve yüksek bulup tansiyonu düşürmek için hemen lasix iğnesi yaparlardı. Yarım saat bir saat ara ile tekrar tansiyon ölçerek yeterince düşmemiş diye tekrar lasix.. hatta tansiyonunu fazla yüksek bulduklarında en başta iki lasix vurduklarını da hatırlıyorum.

Rahmetli annemle ne zaman hastaneye acil servise gitsek doktorlar anlattıklarımı hiç ciddiye almadan hemen tansiyonunu ölçerler ve yüksek bulup tansiyonu düşürmek için hemen lasix iğnesi yaparlardı. Yarım saat bir saat ara ile tekrar tansiyon ölçerek yeterince düşmemiş diye tekrar lasix.. Hatta tansiyonunu fazla yüksek bulduklarında en başta iki lasix vurduklarını da hatırlıyorum.

Sadece anneme değil, acil servise gelen neredeyse bütün yaşlı hastalara yüksek tansiyon bahanesiyle aynı muameleyi yaptıklarına şahit olmuştum. Hasta başına en az 2 iğne diyebilirim. Tabi genel olarak..

Peki niçin böyle? Ya acil servisin emanet edildiği henüz öğrenci doktorların şarlatanlıkları.. ya da Lasix idrar söktürücü ilaçları hastanelerin en başta gelen ve en çok para kazandıran aracıdır.

Lasix ilacı yaşlılar için gerçekten çok sakıncalı, ciddi anlamda tehlikeli. Çünkü bünyeye fazlaca sıvı kaybettiriyor, bunu yaşlı insanların bünyeleri kaldıramıyor. Elektrotların azalması kalp, böbrekler ve diğer iç organlarda önemli sorunlara ve hasarlara sebep olur.

Sıvı kaybı yaşlılarda geçici bilinç kaybına da yol açıyor. Beyne ciddi hasarı var. Alzaymır (Alzheimer) hastalığını getirebilir. Annem son üç yılda devlet hastanelerinin bu insanlık dışı uygulamaları yüzünden her seferinde bilincini yitirirdi, birkaç günde anca kendine gelirdi. Küçük olayları yazmıyorum ama üç defasında çok ciddi bilinç kaybına uğradı. Tek sebebi lasix iğneleriydi. Son altı ayında alzaymır hastalığı belirtileri başlamıştı. Sülalemizde, geçmişimizde hiç kimsede yoktur.

Doktorlara ne kadar ısrar ettiysem de mücadelelerim tatsız münakaşalardan başka işe yaramamıştı. Sonunda Etfal hastanesinin insani vasıflarını yitirmiş doktorlarının yüzünden annemi kaybettik. Son rahatsızlığında bütün mücadelelerime rağmen hastaneye yatıramamıştım.

Çaresizlik çok kötü. Paran yoksa yaşlı hastalarını devlet hastaneleri öldürür. Eski ve köklü özel hastaneler iyi ama onlar da çok para istiyor. Bu ülkede paran kadar değerin var.

Kategori: Sağlık Tarih: 02 Mayıs 2010

Etiketler:

'Lasix idrar sökücü iğneleri devlet hastanelerinin para makinesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  İçimizi acıtmakla kalmayıp ömrümüzü çalan ülke gerçeklerinden biri de hastanelerin durumu. Çok acı hastane anılarımızı ve deneyimlerimizi yazsam roman olur.. Yaşadıklarınız için üzüldüm.
  ******************
  Evet maalesef hastane meseleleri yüzünden büyük acı sahibi insanlar çok. Niçin zengin olmamışım, niçin annemi en iyi hastanelerde tedavi ettirememişim diye hep kendimi suçlu hissediyorum.

 2. istanbulll dedi ki:

  Aynı fikiirdeyim. Yaşlı insanın varsa ölsün yaşı gelmiş diye bakılır hep. Oysa insan anne ve babasının 150 yaşına kadar yaşamasını ister. Herkesin kendi canı ben de sağlıkçıyım ama sağlıkçıların olaylara biraz empati yaparak bakmasını istiyorum yaşlı insanlar gözden çıkarılmamalı.

 3. Özlem, Adana dedi ki:

  Ben de hemşireyim.. asla bir hastama yaşlı diye ölecek gözüyle bakmam. insanın biraz empati yapması gerekiyor bence..
  ***
  Özlem Hanım, herkes aynı olamıyor. Meselenin başka bir yönü de şu: İstanbul çok kalabalık. Devlet hastanelerinde doktorlar daha staj zamanında yoğun bir hasta kalabalığıyla karşılaşınca kısa zamanda adeta robotlaşıyor olabilirler. Hemşirelerin işi daha zor. Ne zaman nereye yetişecekler? Sonuçta, ardı arkası asla kesilmeyen yoğun kalabalık yüzünden duyguları farklılaşıyor olabilir. İşte o zaman insanlara hasta gözüyle değil de herhangi bir şey üreten büyük bir fabrikadaki kalite kontrol elemanı gibi duygulara kapılabilirler. Empati yapacaksak bütün bunları düşünmeliyiz. Dahası, insan paniğe kapılabilir. Öyle farklı bir panik hali ki.. Sanki ülkede büyük bir ölümcül hastalık salgını var gibi o türden bir panik ve yoğun bıkkınlık, yoğun zihinsel yorgunluk halinde yaşlı hastaları gözden çıkarıyor olabilirler. Keşke Etfal hastanesinin acil servisindeki rezaleti görebilseniz. Koskoca Şişlide bir etfal hastanesi az. İşin kötüsü ambulanslar yaşlı hastaları hep etfal hastanesine götürür. Bunu çok defa yaşamıştım. Anneme ambulans çağırınca Etfal hastanesine, abime ambulans çağırınca Taksim ilkyardım hastanesine götürürlerdi. Bizim tercih etme hakkımız yoktu.

 4. lasix :) dedi ki:

  acıl servısın calısma amacı franjıt ve saır hastalıklar degılıdır asıl acıl servıs tranvalar ınmeler kalp krizlerı ve cerrahı ıslemler ıcındır zaten normal acıl servıslerde ılac kutusunda goreceksınız 15 20 ılac mevcuttur ne yapalım yaratalım her hastalıgı ayrı ılacı…….

 5. Verda dedi ki:

  Lasix: ben vu igneyi annemde kurtarici olarak goruyorum. Ancak oyle normallesiyor. Hatta evelsi gece saat 01 den 04 e kadar acilde tansiyonunu dil altiyla ve farkli bir igneyle dusuremediler. Caresiz lasix yaptilar ondan sonra biraz biraz indi. Resmen kalp krizinin esiginden dondu. Lasix belki sivi kaybina neden oluyor ama tansiyon yukselinde agizda kuruluk oluyor ve asiri su tukettigi icin bununla bunye o kadar da sarsilmaz diye dusunuyorum.
  ***
  Yaşa ve bünyenin durumuna göre zararı olabilir. Dikkatli olmalısınız. Acilden eve döndükten sonra annenize en az 6 saat boyunca bol bol su içirin sulu şeyler yedirin. Uyusa bile 1,5-2 saat arayla mutlaka uyandırın su içirin ayran veya süt içirin. Rahmetli annem her defasında bilinç kaybına uğramıştı bu Lasix yüzünden.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)